Reklama

Jasna Góra


Niedziela Ogólnopolska 31/2007, str. 21

Katarzyna Nita

Jasna Góra jest jednym z największych i najważniejszych ośrodków kultu religijnego na świecie. Jest największym ośrodkiem maryjnym, którego powstanie i rozwój nie były związane z objawieniami Matki Bożej.
Tradycje pielgrzymkowe Jasnej Góry sięgają jej początków (1382). Głównym obiektem kultu jest Cudowny Obraz Matki Bożej. Zapewne był on pierwotnie ikoną bizantyjską (VI-IX wiek) typu Hodegetria („Ta, która prowadzi”, „Przewodniczka”).
Na Jasną Górę pielgrzymowali niemal wszyscy królowie polscy. Pielgrzymki te odegrały ważną rolę w rozwoju Sanktuarium Jasnogórskiego. Wierni nabierali pewności, że Pani Jasnogórska jest otwarta na wszystkich - zarówno na zwykłych mieszkańców wsi i miast, jak i na monarchów. W tym punkcie Rzeczypospolitej wszyscy stawali się równi wobec Matki Bożej. Dzięki tym pielgrzymkom od połowy XVII wieku nie odważano się już zakazywać pobożnych wędrówek chłopom pańszczyźnianym. W XIV-XV wieku zaczęły się pojawiać pierwsze nadania Czarnej Madonnie tytułów Królowej czy Patronki Narodu.
Ważnym wydarzeniem w dziejach Sanktuarium była pierwsza na ziemiach polskich koronacja w 1717 r. wizerunku Matki Bożej koronami papieskimi, przyznanymi przez Klemensa XI.
Jasną Górę nawiedzali niektórzy późniejsi papieże: Pius XI, Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI. Dwaj ostatni nawiedzili Sanktuarium również jako Namiestnicy Chrystusowi. Papież Pius X ustanowił w 1904 r. święto Matki Bożej Częstochowskiej (obchodzone po raz pierwszy 29 sierpnia 1906 r., a od 1931 r. - 26 sierpnia) oraz nadał kościołowi jasnogórskiemu tytuł bazyliki mniejszej (1907). Pius XI natomiast ustanowił święto Królowej Polski, obchodzone od 3 maja 1925 r.
Na przełom XIX i XX wieku przypadają początki pielgrzymowania na Jasną Górę grup zawodowych i stanowych. W parku klasztornym zbudowano w latach 1900-13 Drogę Krzyżową.
W okresie II Rzeczypospolitej Jasna Góra miała zasięg ogólnoświatowy. Nową formą czci stały się ślubowania: biskupów polskich (1920), kobiet (1926), młodzieży akademickiej (1936), nauczycieli i mężów (1937). W 1938 r. na Jasnej Górze notowano już ponad milion pątników.
W okresie II wojny światowej ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę nie zamarł. Kontynuowana była Warszawska Pielgrzymka Piesza. W tajnych pielgrzymkach akademickich (1940-44) uczestniczył m.in. student konspiracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Wojtyła (1942 i 1943).
8 września 1946 r. miała miejsce uroczystość poświęcenia narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Ważnymi wydarzeniami były też: Jasnogórskie Śluby Narodu (26 sierpnia 1956), uroczystości związane z 1000-leciem chrześcijaństwa w Polsce (1966) oraz Jubileusz 600-lecia Jasnej Góry. Pozycję ośrodka utrwalił ostatecznie Ojciec Święty Jan Paweł II swoimi wizytami w latach: 1979, 1983, 1987, 1991, 1997, 1999. Papież Polak uczcił Matkę Bożą Częstochowską tytułem Jasnogórska Matka Kościoła. Zaprosił on na Jasną Górę młodzież z całego świata (VI Światowy Dzień Młodzieży, 1991). Obecnie przybywa tu średnio 4-5 mln osób rocznie, w tym około 400 tys. obcokrajowców z ponad 80 krajów.
Szczególną rolę ośrodek jasnogórski odgrywał w okresie rozbiorów Polski (1772-1918), przyczyniając się wybitnie do umacniania więzi narodowych. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej zaczął stawać się drugim godłem Polski. Tak silne sprzężenie świadomości religijnej ze świadomością narodową nie było i nie jest dotąd znane w innych krajach chrześcijańskich. Podobną rolę odgrywała Jasna Góra w okresie komunizmu.
Pielgrzymki piesze stanowią swoisty fenomen religijny, społeczny i kulturowy w skali ogólnoświatowej. Do Częstochowy wiedzie ponad 50 szlaków, przecinających całą Polskę. W pielgrzymkach tych przybywa obecnie około 200 tys. pątników. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zaczęły przybywać też piesze pielgrzymki z zagranicy, m.in. ze Słowacji i z Czech.
Poza Polską rejestruje się kilkaset obiektów sakralnych pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Do najbardziej znanych należy Doylestown w Stanach Zjednoczonych (Amerykańska Częstochowa) oraz australijskie sanktuarium w Berrima - Penrose Park.
Pielgrzymowanie na Jasną Górę stało się swoistym fenomenem, którego wpływy można odnaleźć w wielu krajach. Ranga Sanktuarium w dziejach zarówno narodu polskiego, jak i znacznej części kontynentu sprawia, że do dziś uważa się Jasną Górę za centrum duchowe Polski i jedno z ważniejszych takich centrów w Europie.
Każdego dnia o godz. 21.00 wierni gromadzą się przed Cudownym Obrazem na Apelu Jasnogórskim - modlitwie odprawianej od 8 grudnia 1954 r. Bezprecedensowy w skali światowej stał się fakt peregrynacji kopii Cudownego Obrazu (pierwsza rozpoczęła się w 1956 r., druga - w 1985 r. i trwa nadal). Opiekunami Sanktuarium są paulini.

Teksty o sanktuariach przygotowali: prof. dr hab. Antoni Jackowski i dr Izabela Sołjan z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Reklama

Włochy: w wyniku trzęsienia ziemi w Toskanii uszkodzone kościoły

2019-12-10 11:09

ts (KAI) / Florencja

Trzęsienie ziemi, jakie 9 grudnia nawiedziło okolice Florencji, spowodowało uszkodzenia w licznych kościołach. Według relacji arcybiskupa Florencji, kard. Giuseppe Betoriego, najbardziej dotknięta jest parafia Barberino koło Mugello. W tej miejscowości odległej od Florencji o 30 km znajdowało się epicentrum trzęsienia.

shotscreen

- W Barberino została poważnie uszkodzona plebania i kolumnada kościoła św. Sylwestra, szkody widoczne są też na fasadzie świątyni, powiedział kard. Betori w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. Dodał, że teraz trzeba wynieść z wnętrza kościoła w bezpieczne miejsce dzieła sztuki i szybko znaleźć miejsce zastępcze, w którym można będzie sprawować nabożeństwa. W tej samej miejscowości w cerkwi należącej do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego runął drewniany strop.

- W stolicy Toskanii, Florencji, nie odnotowano dotychczas strat ani w budynkach publicznych, ani w prywatnych, powiedział SIR burmistrz miasta, Dario Nardella. Także nadzór budowlany florenckiej katedry uspokaja w rozmowie z mediami, że trzęsienie ziemi w okolicach Florencji nie uszkodziło zabytkowych budowli: kopuł Brunelleschiego, sama katedra, wieża zaprojektowana przez Giotta oraz baptysterium są nietknięte.

Trzęsienie ziemi o sile 4,5 stopnia nawiedziło Toskanię we wczesnych godzinach porannych 9 grudnia. Według doniesień mediów nie odnotowano ofiar w ludziach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Gala Wolontariatu Caritas

2019-12-10 18:45

Kamil Krasowski

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze zakończyła się III Diecezjalna Gala Wolontariatu. Znamy zatem najlepszego wolontariusza i najlepszego opiekuna Szkolnych Kół Caritas.

Karolina Krasowska
Wyróżnieni z bp. Tadeuszem Lityńskim, lubuską kurator oświaty Ewą Rawą i dyrektorem diecezjalnej Caritas ks. Stanisławem Podfigórnym

Udział w Gali wziął bp Tadeusz Lityński, który pogratulował młodym wolontariuszom i podziękował ich opiekunom.

- Jest to co prawda trzecia, ale jakże odsłaniająca wiele dobra i piękna Gala Wolontariatu Caritas. Chcę tutaj wyrazić wdzięczność wszystkim wychowawcom, opiekunom  i pogratulować młodym ludziom - mówił bp Lityński. - Jeżeli mówimy Polska to z jednej strony widzimy gdzieś w wyobraźni terytorium naszego kraju na mapie Europy. Wnikając głębiej - pewną historię, czasami dramatyczną. Widzimy dziedzictwo kulturowe,  przemysł i różne obiekty. Ale myślę, że też dostrzegamy ludzi, Polaków. Podobnie jest też, gdy słyszymy i widzimy logo Caritas. To nie tylko to zewnętrzne logo, które przedstawia krzyż i słowo Caritas wpisane w serce, które mieni się barwą czerwieni, ale stołówki, magazyny żywności czy pomieszczenia, w których się udziela się pomocy potrzebującym. Caritas to żywy organizm ludzi wrażliwych i mających serce. I za to chciałbym bardzo serdecznie podziękować - dodał pasterz diecezji.

W czasie uroczystej Gali wręczono 7 statuetek. W kategorii "najlepszy wolontariusz" statuetki otrzymali Sara Gaweł, Alicja Baraniecka, Sara Mazurek, Dominik Mól, Agata Przyborska, Adrianna Bednarz i Lena Tomaszewska.

- W Caritas działam od gimnazjum, czyli już 6 lat, bo w tym roku jestem w klasie maturalnej. Pomagam pani Kamili, robimy razem mnóstwo akcji. Ostatnio u nas w szkole mieliśmy Dzień Wolontariusza. Naprawdę dużo się dzieje. Robię to, bo daje mi to ogromne spełnienie. Wiem, że szczęście, które daje innym wraca do mnie z podwójną siłą. Daje to motywację i podbudowuje człowieka. Wiem, że robię dla kogoś bardzo dobrą sprawę - powiedziała Sara Gaweł z Zespołu Szkół w Drezdenku.


Oprócz wolontariuszy zostali wyróżnieni także ich opiekunowie. W kategorii "najlepszy opiekun" statuetkę otrzymały Kamila Zamerluk oraz Beata Stoińska, opiekunki SKC w Zespole Szkół w Drezdenku.CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem