Reklama

Kościół

Licheń. Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom

W przeddzień wspomnienia Joachima i Anny, dziadków Jezusa, 24 lipca w licheńskim sanktuarium odbył się Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom. – Ogarnijmy modlitwą wszystkich seniorów, niech to będzie znak obecnego Boga i wzajemnej życzliwości – mówił ks. Janusz Kumala MIC.

[ TEMATY ]

Licheń

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Adobe.Stock

Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej świętuje już od 2019 r., a w 2021 r. papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jako tegoroczne hasło Ojciec Święty obrał słowa Psalmu 92: „Wydadzą owoc nawet i w starości” (Ps 92,15).

Po godz. 11 w bazylice licheńskiej seniorzy modlili się różańcem w intencji dzieci. Do licheńskiego sanktuarium przyjechały kluby seniora z różnych stron Wielkopolski, które wzięły aktywny udział w południowej Mszy św. pod przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza licheńskiego sanktuarium. W homilii ksiądz kustosz podkreślił trzy słowa skierowane do najbliższych osób starszych: dziękuję, przepraszam i proszę. – Po pierwsze dziękujemy za waszą obecność, wspaniałe świadectwo wiary w Boga, za wszelkie dobro, które otrzymaliśmy. Bóg was powołał, byście dali życie jako rodzice. Poprzez wasze serce Bóg uczynił nam wiele dobra. Dziękujemy, że przekazujecie to dobro.

Przepraszamy za to, że nie zawsze przyjmujemy postawę szacunku wobec was, za chwile czy słowa, które raniły. Za to, że czasem brakowało czasu na odwiedziny, za zniecierpliwienie. Przepraszamy za myśli, że starsza osoba zawadza i lepiej byłoby oddać do Domu Pogodnej Starości. A prosimy was, bądźcie z nami ze swoją miłością, wrażliwością i gotowością wysłuchania. Bądźcie bohaterami rewolucji czułości, o czym pisze papież Franciszek w orędziu na dzisiejszy dzień. Poprzez wasze słowa odkrywamy Boga, bo On jest miłością i czułością – mówił ks. Janusz Kumala. Zachęcił, by ogarnąć wszystkie bliskie osoby starsze modlitwą.

Podziel się cytatem

Reklama

Po Eucharystii orkiestra dęta ze Ślesina prowadziła uczestników z muzyką marszową do dzwonnicy, gdzie zgromadzonych powitał ks. Janusz Kumala. Głos zabrali także Stanisław Bielik, starosta koniński i Michał Chmielewski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Życzenia seniorom w formie piosenek złożyli młodzi: Karim z Ukrainy i solistki Dziecięco-Młodzieżowego Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Członkowie klubów seniora mieli okazję zaprezentować się na scenie, a spotkanie uświetnił zespół „Sentymentalne Serca” z Kramska. Pani Adrianna Karwowska z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie mówiła o zapobieganiu oszustwom wśród seniorów.

Spotkaniu towarzyszył festiwal ciasta zorganizowany przez KGW Licheń Stary, z którego cały dochód został przeznaczony na potrzeby licheńskiego hospicjum.

Na zakończenie tegorocznego orędzia Ojciec Święty zachęca, „by pójść odwiedzić osoby starsze, które są najbardziej samotne, w domu lub tam, gdzie przebywają. Zróbmy tak, by nikt nie przeżywał tego dnia w samotności. Posiadanie kogoś, na kogo się czeka, może odmienić przeżywanie dni osobom, które nie spodziewają się już niczego dobrego od przyszłości; a z tego pierwszego spotkania może narodzić się nowa przyjaźń.”

2022-07-24 18:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: Dzień modlitw rodziców o nawrócenie dziecka

[ TEMATY ]

nawrócenie

Licheń

Karol Porwich/Niedziela

– Ziarno wiary, otrzymaliśmy w sakramencie chrztu św., pozostaje w nas i zawsze ma szansę na nowo zaowocować – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, podczas Mszy św. w Dzień modlitw rodziców o nawrócenie dziecka.

Uczestnicy południowej Eucharystii modlili się przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski i Patronki szczęścia rodzinnego. Ksiądz kustosz przyznał, że rodzice, których dzieci odchodzą od Boga, bardzo cierpią. Ważne jednak, żeby nie obwiniali siebie. Wyszczególnił trzy postawy wobec dziecka, które odchodzi od Kościoła: otoczenie go miłością, modlitwą i dawanie przykładu, że służba Panu Bogu jest źródłem szczęścia.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce VIII Dzień Patrioty

2022-11-28 09:43

[ TEMATY ]

patriotyzm

Materiał prasowy

3 grudnia odbędzie się VIII Dzień Patrioty! Arcyciekawe spotkanie m.in. z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Antonim Macierewiczem, Wojciechem Polakiem czy Jakubem Maciejewskim.

Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury, a w tym roku doczeka się już swojej ósmej edycji. Jest to spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. „Patriota Roku”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję