Reklama

Wiara

Pieniądz jest dobrym sługą, ale złym panem

2022-07-30 18:07

[ TEMATY ]

Ewangelia

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

1. Przysłowia mogą być komentarzem do Ewangelii

Przysłowia są mądrością narodów, i one też mogą stanowić dobry komentarz do Ewangelii. Dla przykładu, przysłowie francuskie mówi, że pieniądz jest dobrym sługą, ale złym panem. Podobny wniosek wynika z ewangelii czytanej w dzisiejszą niedzielę.

2. Słowa kluczowe

Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia.

Podziel się cytatem

Jeśli ktoś żyje, aby mieć jak najwięcej, to traci życie na zbieranie. A szkoda życia na to. Jezus mówi, że życie nie zależy do mienia. Dobrze to oddaje jedno z chińskich przysłów:

„Za pieniądze możesz sobie kupić dom, lecz nie ciepło rodzinne.

Możesz sobie kupić łóżko, ale nie sen.

Możesz sobie kupić zegarek, ale nie czas.

Możesz kupić książkę, ale nie wiedzę.

Możesz sobie kupić pozycję, ale nie uważanie”.

Dlatego właśnie Jezus mówi jak ważna jest hierarchia wartości. Podobnie głosi greckie przysłowie: pieniądz powinien być środkiem, a nie celem życia.

Podziel się cytatem

Reklama

Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga.

Jezus odnosi się do człowieka, któremu dobrze obrodziło pole i podjął decyzję, że pobuduje nowe spichlerze i snuje dalekosiężne plany na przyszłość, a nie wie, że jeszcze tej samej nocy zakończy życie. Dlatego tak ważne jest, aby być bogatym u Boga. To znaczy być bogatym w dobre czyny. A jednym z nich jest jałmużna, pomoc biednym i potrzebującym. Biblijna Księga Przysłów mówi o tym bardzo mocno i konkretnie: „Przyjaciel kocha w każdym czasie, a bratem się staje w nieszczęściu”.

3. Dziś

„Jezus wskazuje pewną drogę ‘prania’ brudnych pieniędzy, drogę braterskiej miłości i hojności dla ubogich” – napisał kard. Gianfranco Ravasi. O tym właśnie mówił Chrystus: „Sprzedajcie wasze mienie i dajcie jałmużnę. Sprawcie sobie trzosy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy. Bo gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze”.

Ocena: +27 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oczy szeroko otwarte na cztery strony świata

W dzisiejszej perykopie ewangelicznej nasz Pan czterokrotnie nakazuje, aby czuwać. „Dlatego czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: wieczorem czy o północy, w czas piania kogutów czy o wschodzie słońca”.

W kontekście tej motywacji możemy spróbować każde „czuwajcie” ustawić na wszystkie strony świata, bo ten dzień może przyjść ze wschodu, ale może przyjść też od północy. Nie musimy wiedzieć, ale musimy czuwać, dlatego „mówię wszystkim: Czuwajcie!”.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: władze oddają hołd kard. Tomko – „jednej z najważniejszych osobistości”

2022-08-12 17:16

[ TEMATY ]

Słowacja

kard. Tomko

Grzegorz Gałązka

Kardynał Jozef Tomko był wielką postacią duchową i jedną z najważniejszych osobistości na Słowacji – oświadczyła prezydent tego kraju Zuzana Čaputová. W katedrze św. Marcina w Bratysławie złożyła bukiet kwiatów przy trumnie zmarłego w wieku 98 lat byłego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W świątyni obecni byli także: przewodniczący parlamentu Boris Kollar i premier Eduard Heger.

- Cieszył się zaufaniem czterech papieży. Słowacja będzie za nim tęsknić – powiedziała o zmarłym szefowa państwa. Dodała, że kardynał zawsze był zainteresowany teraźniejszością i przyszłością swej ojczyzny. Podkreśliła jego „wszechobecne człowieczeństwo i empatię”.

CZYTAJ DALEJ

1. rocznica śmierci abpa Henryka Hosera

2022-08-13 15:25

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Karol Porwich/Niedziela

„To był człowiek o niezwykłej kulturze osobistej, oczytany, interesujący się sztuką, polityką, bieżącymi sprawami, medycyną. Potrafił bardzo uważnie słychać, próbujący się wczuć w drugiego człowieka" - tak wspomina arcybiskupa Henryka Hosera ks. Zenon Hanas SAC, przełożony Prowincji Chrystusa Króla Księży i Braci Pallotynów. 13 sierpnia mija pierwsza rocznica śmierci abp. Henryka Hosera, pallotyna, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej i wizytatora apostolskiego w Medjugorie.

Prowincjał ks. Zenon Hanas SAC w rozmowie z ks. Łukaszem Gołasiem SAC wspomina: - Jego historia życia jest wyjątkowa. Pochodził ze znanej warszawskiej rodziny ogrodniczej, to był ogrodniczy ród pracujący dla królów polskich w przeszłości. Henryk Hoser studiował medycynę, później pracował na misjach, potem w Paryżu, Belgii, gdzie był zaangażowany jako duszpasterz parlamentarzystów, później praca dla misji w Watykanie i funkcja wizytatora apostolskiego w Medjugorje. To były jakby takie punktowe zainteresowania arcybiskupa zwracające jednak uwagę na to, co jest ważne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję