Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Bazylika Jasnogórska, jakiej nie znacie!

Kiedy przybywamy do Częstochowy z daleka widzimy wieżę jasnogórską, która wskazuje kierunek wędrówki na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na dziedzińcu widzimy piękny portal z dwoma zegarami słonecznymi – wejście do głównego kościoła jasnogórskiego. Tytuł bazyliki mniejszej otrzymał kościół w 1906 roku. Po wielkim pożarze z 1690 roku, kiedy spłonął kościół gotycki z wnętrzem renesansowym (spłonęło wówczas ¾ klasztoru), odbudowano w stylu późnego baroku.

Karol Porwich/Niedziela

Kościół ma dwa tytuły – Znalezienia Krzyża św. i Narodzenia NMP. Freski na sklepieniu kościoła są dziełem Karola Dankwarta. W prezbiterium malowidła przedstawiają historię Krzyża św., a w nawie głównej chwałę, moc, wielkość Matki Bożej.

Ołtarz główny, wykonany w latach 1725 -28, przedstawia scenę Wniebowzięcia NMP. Autorami ołtarza są włoscy artyści Carlo Antonio Bai i Giacomo Antonio Buzzini, zaś wykonawca Johann Adam Karinger – rzeźbiarz i kamieniarz z Wrocławia.

Bożena Sztajner/Niedziela

Wielkie organy mistrza Adama Horacego Caspariniego niestety nie zachowały się. Po generalnym remoncie i rozbudowie poprzedniego instrumentu (w latach 2011-12) dzisiaj rozbrzmiewają organy wykonane przez firmę Zdzisława Mollina z Odrów.

Bazylika Jasnogórska ma cztery kaplice boczne. Najważniejszą boczną kaplicą jest Kaplica Matki Bożej, która ma trzy części.

Karol Porwich/Niedziela

Najmłodsza część – tzw „ przybudówka” – pochodzi z początku dwudziestego wieku. Tutaj na ścianach widzimy stacje Drogi Krzyżowej z XVIII wieku, na górze – znajduje się nowoczesna Droga Krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza „Golgota Jasnogórska”.

jasnagora360.zdjecialotnicze.pl

Druga część Kaplicy Matki Bożej pochodzi z połowy XVII wieku. Na ścianach widzimy dary wotywne przekazywane przez pokolenia czcicieli Królowej Polski. Tu także pielgrzymi rozpoczynają przejście na kolanach wokół Ołtarza Matki Bożej. Polacy przychodzą tutaj, do tronu Matki i Królowej z wszystkimi swoimi sprawami i prośbami. Idąc na kolanach „po ofierze” proszą Maryję o wstawiennictwo u Jej Boskiego Syna.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Za kratą znajduje się najstarsza, pochodząca z początku XV wieku, część Kaplicy Matki Bożej. Ściany pokryte kurdybanami, a z hebanowego ołtarza łagodnie, ale z wielką powagą spogląda na nas Królowa Polski.

Karol Porwich/Niedziela

A wracając jeszcze raz do samej bazyliki, po prawej stronie jedną z pierwszych jest Kaplica św. Pawła Pierwszego Pustelnika – Patrona i Patriarchy Zakonu Paulińskiego.

Karol Porwich/Niedziela

Kapilica Pawła Pustelnika - Jasna Góra

Kapilica Pawła Pustelnika - Jasna Góra

Zbudowana została w latach 1644-76. Nad wejściem umieszczony jest wykonany z metalu herb pauliński. Taki herb, ale już jako płaskorzeźbę można zobaczyć nad wejście do Kaplicy Matki Bożej, a w łuku poniżej umieszczona jest scena spotkania św. Pawła I-go Pustelnika i św. Antoniego Opata na Pustyni Tebańskiej – nawiązująca do historii życia patriarchy Zakonu Paulińskiego. Kaplica ta, nazywana jest też od nazwiska fundatorów Kaplicą Denhoffów.

Następna z kaplic po prawej stronie to Kaplica Serca Pana Jezusa, nazywana też Jabłonowskich (wcześniej Aniołów Stróżów) pochodzi z XVII wieku. Pod nią znajduje się pochodząca z I poł XVII w. Kaplica św. Relikwii (początkowo Bractwa Różańcowego). Ściany tej kaplicy pokryte są drewnianymi szafkami, gdzie za szkłem umieszczone są relikwie świętych.

jasnagora.com

Karol Porwich/Niedziela

W kruchcie - wejściu do bazyliki znajduje się Kaplica św. Antoniego z Padwy. Tutaj pielgrzymi proszą tego Świętego o pomoc w znalezieniu zgubionych na Jasnej Górze osób lub rzeczy.

Karol Porwich/Niedziela

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry.

2022-08-02 21:10

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogi Krzyżowe Jasnej Góry

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W pejzaż jasnogórskiego pielgrzymowania nieodłącznie wpisuje się nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane przez prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe od wieków przybywające na to święte miejsce...

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Droga nawrócenia św. Augustyna

Benedykt XVI w jednym ze swoich rozważań przytoczył wiernym niezwykłą historię nawrócenia św. Augustyna, którego wspomnienie w Kościele obchodzimy 28 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Słowo Boże podczas koncelebrowanej uroczystej Eucharystii wygłosił jezuita o. Wojciech Kowalski. Rozpoczął od pytania: Co w takim dniu może nam powiedzieć św. Wojciech?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję