Reklama

Poetyckie modlitwy

"Na jaćwieskiej przyzbie", nowy zbiór wierszy i prozy ks. Antoniego Gabrela SDB, jest rodzajem bezpośredniej rozmowy, poprzez którą Autor pragnie skłonić czytelników do odkrywania w codzienności piękna i radości istnienia. Utwory zawarte we wspomnianym tomiku mówią o Bogu, wierze, modlitwie i świętości, a także o życiu, miłości, szczęściu i smutku. Wyrażają postawę otwartą i ufną wobec Boga i świata, solidarną z każdym ludzkim cierpieniem i nieszczęściem. Liryzm łączy się w nich z tonacją żartobliwą, obrazowość z refleksjami teologicznymi i filozoficznymi. Te szczere modlitewne wyznania człowieka żyjącego w zgodzie z Bogiem i ludźmi mogą zafrapować, poruszyć, napełnić optymizmem każdego czytelnika. Użyźniają one glebę ludzkich serc, na którą padają ziarna słów Bożych.
Obecne w wierszach Księdza Antoniego dążenie do prostoty i jasności sprawia, że urok dróg i ścieżek, leśnych ostępów i wodnych topieli jaćwieskiego świata przemawia do naszej wyobraźni z wyjątkową siłą. Podobnym wyrazem odznaczają się poetyckie wizje rzeczywistości, która już przeminęła, a była zwyczajna, skromna, życzliwa człowiekowi. "Może mi ktoś powie, dlaczego za dzieciństwem gonię. Nad wyraz ubogie i proste. (...) Dlaczego tęsknię? Niedziela pełna święta, w sobotę przyjaciół gromada. Zimy siarczyste od mrozu, długie zmierzchy i noce gorące". Owe echa cichej tęsknoty nieustannie odzywają się w liryce ks. Gabrela. Dziś, w dobie panowania relatywizmu, Poeta zdaje się marzyć o krainie trwałych, niezniszczalnych wartości, w której człowiek może znaleźć pewne oparcie dla swych zamierzeń.
Ks. Antoni Gabrel od swojego debiutu w 1998 r. wydał pięć tomików poetyckich. Każdy z nich był swoistym świadectwem rozważań związanych z wiarą i moralnością. Wszystkie, dotykając rozległej skali ludzkich przeżyć, pobudzają czytelników do autentycznego zastanowienia się nad własnym życiem i światem. Ostatni, "Na jaćwieskiej przyzbie", będąc kontynuacją dotychczasowej drogi poetyckiej Autora, dowodzi, że poezja jest doskonałym narzędziem służącym nie tylko do zgłębiania problematyki teologiczno-filozoficznej, ale także do przekazywania jej innym osobom. Należy podkreślić, iż przekaz jakiejś trudnej prawdy nie jest tu suchym pouczeniem, lecz dzieleniem się doznanym przeżyciem. Przeżycia te dotyczą zarówno zagadnień większych, jak i "nie zatrzymanej chwili". Książka, podobnie jak poprzednie, składa się z dwóch części. Teksty poetyckie wzbogaca proza komentująca bieżące wydarzenia.
Wiersze ks. Gabrela, a także ilustracje wykonane przez gimnazjalistów z Suwałk zachwycą każdego, kto weźmie ten tomik do ręki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Papież do redemptorystów: bez modlitwy zakony obumierają

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.

Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję