Reklama

Pielgrzymka katechetów

Niedziela łowicka 41/2002

21 września już po raz trzeci odbyła się piesza pielgrzymka katechetów z diecezji łowickiej. W poprzednich latach katecheci wędrowali z Łowicza do Domaniewic i Miedniewic. Tym razem trasa długości 8 km wiodła z Kutna do sanktuarium w Głogowcu, gdzie znajduje się słynąca cudami kopia obrazu z Jasnej Góry. Prognozy meteorologiczne zapowiadały na ten dzień deszcz i zimno, okazało się jednak, że przez całą drogę pielgrzymom towarzyszyła piękna pogoda.
Wszystko zaczęło się o godz. 9.30 w kościele św. Wawrzyńca w Kutnie. Tam przywitał pielgrzymów ks. prał. Stanisław Pisarek i opowiedział historię parafii, a także historię dwóch błogosławionych męczenników - księży pracujących w tamtejszej parafii w czasie wojny - Michała Woźniaka - proboszcza i Michała Oziębłowskiego - wikariusza. Obydwaj zginęli w obozie w Dachau. Wikariusz mógł wcześniej opuścić parafię i miasto, gdyż wiedział, że będzie aresztowany. Nie zrobił tego jednak - chciał bowiem podzielić los swojego proboszcza.
Po wystąpieniu ks. Prałata pielgrzymi wyszli przed kościół, gdzie czekały już na nich dwa wozy policyjne, które eskortowały grupę przez całe Kutno. O bezpieczeństwo na trasie dbała też grupa specjalna porządkowych z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu. Każdy pielgrzym otrzymał tekst Godzinek i teksty pieśni śpiewanych w czasie drogi i podczas Mszy św. Podczas drogi katecheci nieśli krzyż - ten sam, który niosła młodzież w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę, z napisem : "za siebie i bliźniego". Jest to duży, pięciometrowy krzyż, który musiało nieść 5-6 osób, ale chętnych nie brakowało. Początkowo krzyż znajdował się w specjalnej konstrukcji w kościele św. Wawrzyńca, następnie stawiany był podczas odpoczynku na trasie, a także już w Głogowcu, podczas Mszy św. Krzyż był zatem takim znakiem pielgrzymki. W drodze śpiewane były Godzinki, konferencję na temat przesłania o Bożym Miłosierdziu w czasie ostatniej wizyty Ojca Świętego, wygłosił ks. Sławomir Sobierajski. Głównym tematem konferencji była "wyobraźnia miłosierdzia", o której mówił Papież podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie. "Musimy znaleźć nowe sposoby okazywania miłosierdzia. Miłosierdzie nie może być litością, ale ma być dowartościowaniem, podnoszeniem w górę, przywracaniem człowiekowi godności. Trzeba sobie to miłosierdzie na nowo wyobrazić, szukać nowych sposobów jego wyrażania, tak żeby okazana pomoc nie była jałmużną, która może bardziej upokorzyć, poniżyć tego, który otrzymuje, niż pomóc" - mówił ks. Sobierajski.
Po konferencji był odpoczynek. Wiele osób wykorzystało go na zrobienie pamiątkowej fotografii pod krzyżem. W pielgrzymce, oprócz katechetów, brały także udział siostry zakonne z różnych zgromadzeń. Były siostry Nazaretanki, Urszulanki, Siostry Opatrzności Bożej, Siostry Sercanki.
Po ponownym wyjściu na trasę rozpoczęto modlitwę różańcową. Rozważania różańcowe przygotowane przez katechetów z Kutna nawiązywały do wypowiedzi Papieża dotyczącej miłosierdzia okazywanego dzieciom. Papież w Krakowie powiedział: "Potrzebna jest wyobraźnia miłosierdzia, by przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; dziewczynie bądź chłopakowi, którzy pogrążyli się w różnego rodzaju uzależnienia". Ten tekst wyjęty z homilii papieskiej był kilkakrotnie podczas pielgrzymki przywoływany. Widać więc było, jak nauczanie Papieża zostało przyjęte i już przynosi pierwsze owoce.
O godz. 12.30 pielgrzymi dotarli do celu swej wędrówki. Przed sanktuarium w Głogowcu witał i błogosławił ich proboszcz ks. Jerzy Modelewski, kustosz sanktuarium. Jest to mały kościółek z cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, w jednej z pierwszych kopii oryginalnego Obrazu Jasnogórskiego. Został on ukoronowany przez Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego 25 lat temu.
Po przywitaniu pielgrzymki cudowny obraz został odsłonięty i rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez ks. S. Sobierajskiego, ks. W. Osiala i ks. R. Wójcika. Kazanie wygłosił ks. dr Wojciech Osial. Homilia bogata była w wiele przykładów z życia katechetów. Przewodnią myślą było motto: "najpierw kochaj, potem nauczaj". Podany został wzruszający przykład pewnej katechetki pracującej w biednej dzielnicy Nowego Jorku, która zapytana pod koniec życia, co zrobiła, że jej uczniowie, mimo iż nie mieli warunków, wygrali życie i udało im się wyrwać z tego środowiska, powiedziała: "Nic wielkiego: codziennie się za nich modliłam, raz w tygodniu pościłam i przynajmniej jedną Komunię św. w tygodniu ofiarowałam w ich intencji".
Po Mszy św. ks. Proboszcz zaprosił wszystkich na wojskową grochówkę. Prawdziwy wojskowy samochód, prawdziwi żołnierze i najprawdziwsza wojskowa grochówka, której na szczęście wystarczyło dla wszystkich, choć frekwencja w tym roku była bardzo wysoka. Organizatorzy szacują, że w pielgrzymce wzięło udział 180 osób, w tym kilkanaście osób towarzyszących katechetom.
W czasie posiłku była okazja do odbycia rozmów, podzielenia się refleksjami. O godzinie 15.00 katecheci spotkali się ponownie w sanktuarium, aby odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Przed modlitwą ks. Proboszcz opowiedział o historii sanktuarium i o cudach, jakie miały miejsce dzięki wstawiennictwu Matki Bożej, której wizerunek widnieje w cudownym obrazie. Pogłębiło to niewątpliwie wiarę słuchaczy i uczyniło modlitwę bardziej gorącą.
O godz. 15.30 podstawiono autokary, które przewiozły pielgrzymów z powrotem do Kutna, na dworzec kolejowy lub pod kościół św. Wawrzyńca.
Organizatorzy już planują trasę przyszłorocznej pielgrzymki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

2022-09-29 14:39

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Leszek Szymański

Mszą pogrzebową w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy pożegnali najbliżsi oraz ludzie kultury Franciszka Pieczkę. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie.

Wybitnego aktora przyszły pożegnać tłumy, w tym jego koledzy z planu filmowego i członkowie Związku Artystów Scen Polskich. Obecni byli m.in. Daniel Olbrychski, Jerzy Fedorowicz, Maja Komorowska czy Sylwester Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję