Reklama

Jan Paweł II w filatelistyce, numizmatyce, medalierstwie...

Pisząc w Niedzieli Łowickiej o uroczystości nadania Gimnazjum w Sochaczewie imienia Jana Pawła II, wspominaliśmy o bardzo ciekawej wystawie towarzyszącej tej imprezie. Nosiła ona tytuł: "Jan Paweł II w filatelistyce, numizmatyce i medalierstwie", a jej autorami byli Stanisław Duński i Michał Fabisiak.
Ponieważ Stanisław Duński jest posiadaczem jednej z najliczniejszych w Europie kolekcji prywatnej, poświęconej jednemu człowiekowi - Papieżowi Janowi Pawłowi II - warto przedstawić jego i jego pasję na łamach naszego czasopisma.
Zanim zaczął zbierać medale i monety, Stanisław Duński najpierw był filatelistą. Ale już na początku pontyfikatu Jana Pawła II pojawił się przed kościołem św. Wawrzyńca w Sochaczewie mężczyzna sprzedający medale z wizerunkiem Papieża Polaka. "Skusiłem się i kupiłem dwie sztuki - wspomina nasz kolekcjoner. - Potem się okazało, że przepłaciłem trzy razy, ale moja pasja już się narodziła. Porzuciłem zbieranie znaczków jako takich i zacząłem się specjalizować w zbieraniu tematycznym".
Tematy, wokół których Stanisław Duński zaczął organizować swoje zbiory, to m.in. "Sławni Polacy", "Ważne wydarzenia w historii Polski", "Sztuka w Polsce", "Polskie Madonny". Zbierał okazy numizmatyczne (medale, monety, banknoty) i filatelistyczne (znaczki, tzw. całostki, stemple okolicznościowe).
Szybko okazało się, że najbardziej okazałą kolekcją w jego zbiorach jest kolekcja poświęcona wielkim Polakom, znanym zarówno w kraju, jaki i zagranicą: Szopenowi, Kopernikowi, Pułaskiemu, Skłodowskiej, Sienkiewiczowi. A połowa eksponatów z tej kolekcji przedstawia albo nawiązuje do osoby Jana Pawła II, zwłaszcza że jak Stanisław Duński sam mówi: "Staram się zbierać wszystko, co mi wpadnie w ręce, poczynając od malutkich medalików". A Papież jest dla niego "człowiekiem wyjątkowym pod każdym względem, nie było takiego i już nie będzie". Tym chętniej gromadzi poświęcone mu eksponaty, a sam wybrał się na Pielgrzymkę Milenijną do Rzymu.
Stanisław Duński miał już dwie wystawy swoich zbiorów w Łodzi, na których prezentował medale i monety poświęcone tematyce maryjnej i Ojcu Świętemu. Medale Stanisława Duńskiego pojechały także do Austrii, dostał również zaproszenie do Niepokalanowa. Duszą i organizatorem wielu wystaw, zwłaszcza na terenie Sochaczewa, jest Michał Fabisiak.
I tak, podczas wystaw poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II obaj kolekcjonerzy prezentują m.in. medale autorstwa prof. Józefa Stasińskiego - artysty rzeźbiarza z Poznania, który wydaje poświęcony Papieżowi medal na każdy kolejny rok jego pontyfikatu. Małe medale to wyroby rzemieślnicze najczęściej, bo w czasie kiedy nie mogła ich bić Mennica Państwowa, to lukę zapełniali rzemieślnicy. Najwięcej medali pochodzi z Poznania, gdzie - jak uważa kolekcjoner - "rzemieślnicy są dobrze zorganizowani i odważniejsi".
Większość monet w kolekcji wybita została w Mennicy Państwowej w Warszawie, głównie z okazji pielgrzymek, ale są także monety z okazji otwarcia Seminarium w Szczecinie. Stanisław Duński posiada około 30 roczników monet - wydań pamiątkowych, pochodzących z Watykanu i wydań polskich.
Koperty dokumentują podróże Jana Pawła II do poszczególnych krajów, widnieją na nich stemple miejscowości, w których Papież przebywał. Wydania znaczków pocztowych obrazuje album ks. Waldemara Chrostowskiego pt. Papież pielgrzym - Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-1996. W kolekcji są także katalogi wszystkich znaczków i monet, poświęconych Papieżowi - takie katalogi są zresztą podstawą do tworzenia kolekcji.
Kolekcjonerzy pozyskują kolejne eksponaty korespondencyjnie, na spotkaniach innych pasjonatów, w sklepach filatelistycznych, numizmatycznych, wymieniają się okazami. Dla Stanisława Duńskiego zbieractwo to wspaniały relaks i oderwanie się od szarej codziennej rzeczywistości. Prowadzi także rubrykę w Ziemi Sochaczewskiej, zatytułowaną: Świat kolekcjonera, w której przedstawia nowości i zachęca do tworzenia własnych kolekcji. Kolekcjonerstwo powoduje konieczność pogłębiania wiedzy: "Trzeba to wszystko rozszyfrowywać, zorientować się, co autor przedstawił na medalu, kto jest tym autorem. Trzeba uważnie studiować katalogi" - podkreśla.
Stanisław Duński i Michał Fabisiak serdecznie zachęcają innych do kolekcjonerstwa. Propagują je zwłaszcza przez własny przykład, bo "praktycznie inaczej się to odbiera". Stanisław Duński mówi: "Z młodzieżą spotykam się w szkołach, w czasie wystaw, raz w miesiącu mam spotkania w Muzeum w Sochaczewie. Ludzie mają w domach bardzo ciekawe okazy i nawet o tym nie wiedzą! A to może być zalążek czyjejś pięknej kolekcji".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

„Łaski pełna”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję