Reklama

Rozpoczęcie roku szkolnego w Sikorzu

We wtorek 17 września swoją uroczystość patronalną obchodzili uczniowie Niższego Seminarium Duchownego i Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki oraz Niepublicznego Gimnazjum Katolickiego im. bł. abp. A. J. Nowowiejskiego i bł. bp. L. Wetmańskiego w Sikorzu. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św., którą w kaplicy Katolickiego Centrum Formacji w Sikorzu celebrowali księża wykładowcy i zaproszeni goście pod przewodnictwem biskupa płockiego Stanisława Wielgusa.
W homilii Ksiądz Biskup, mówiąc o patronie szkoły, pytał, czy jest to postać aktualna także dla współczesnego młodego człowieka. Na to pytanie można odpowiedzieć twierdząco. Święty z Rostkowa może być dla współczesnych wzorem silnej woli i świętości, rozumianej jako przyjaźń z Bogiem. Przyjaźń zaś to pragnienie tego, czego chce dla nas Bóg i odrzucenie tego, co się Bogu nie podoba, gdyż - jak głosi stara Arystotelesowska zasada: Idem velle et idem nolle est vera amicitia, czyli: "Prawdziwa przyjaźń to tego samego pragnąć i tego samego nie chcieć".
Po Mszy św. uczniowie wraz z rodzicami, wychowawcami i zaproszonymi gośćmi, wśród których byli m.in.: starosta powiatu płockiego Michał Boszko, wójt gminy Sikórz Michał Jarzyński, profesorowie i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, udali się do auli, gdzie po okolicznościowym programie słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów I klasy gimnazjum i zespół "Betania" nastąpiło zaprzysiężenie uczniów klas pierwszych. Naukę w I klasie gimnazjum rozpoczęło 38 uczniów, zaś w I klasie liceum - 25.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

„Łaski pełna”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję