Reklama

Komputer dla bardzo początkujących

Jak pliki myszką kopiować...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co można zrobić z plikiem komputerowym? Można go otworzyć, usunąć (delete) lub przenieść w inne miejsce, do innego folderu (katalogu). Można też utworzyć jego kopię lub skrót. Dużo, ale te czynności każdy komputerowiec musi opanować. Wszystkie są dostępne pod prawym przyciskiem na komputerowej myszy.
Pracujemy w programie Word nad naszym listem miłosnym. Zapisaliśmy go w pliku o nazwie „List do Kaśki”. Jest już jednak późno, pora iść spać. Zapisujemy więc plik i wyłączamy komputer według procedur, o których była już mowa. List można też w postaci pliku skopiować na dyskietkę lub inny nośnik pamięci. Pozostańmy przy dyskietce. Otwieramy zatem folder, gdzie znajduje się „List do Kaśki”, najeżdżamy na plik kursorem myszki, klikamy prawym przyciskiem, zaznaczamy w otwartym menu opcję „Kopiuj”. Teraz folder możemy zamknąć.
W „Moim komputerze” odnajdujemy folder „Stacja dyskietek 3,5 (A:)”. Oczywiście, dyskietka musi być wcześniej wsunięta do odpowiedniej szczeliny w naszej jednostce centralnej. Warto pamiętać, że nie wolno wyjmować lub wkładać dyskietki, kiedy świeci się dioda obok otworu (szczeliny) na wspomniane dyskietki. Klikamy na folder dyskietki (najczęściej dwa razy), teraz wciskamy prawy przycisk myszy i opcję „Wklej”. Nasz plik powinien się pojawić, a my możemy zamknąć folder (krzyżyk w prawym, górnym rogu), wyjąć dyskietkę i pracować nad listem miłosnym np. w biurze. Nie wiem, czy nasz szef będzie z tego powodu zadowolony. Ale miłość jest ślepa.
Można jednocześnie zaznaczać, a później kopiować lub usuwać kilka plików. Wtedy podczas klikania na ich symbole trzeba jednocześnie na klawiaturze mieć wciśnięty klawisz „Shift”. Warto też pamiętać, że na pulpicie naszego ekranu możemy otworzyć kilka folderów i między nimi przenosić pliki. Można też zawsze utworzyć nowy folder (prawy przycisk myszy, „Nowy”, „Folder”), nadając mu dowolną nazwę.
Radzę trochę poćwiczyć, bo wymaga to nieco wprawy. Z czasem jednak komputer przestanie być dla nas maszyną zupełnie obcą, a my przestaniemy mówić, że jest on tylko dla młodych. Zaczniemy też zwracać się do swojej żony tak, jak rasowi informatycy: ty moja myszko, mój pliczku kochany.

komputer@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

Kard. Re: módlmy się o dobry i zgodny wybór papieża

2025-05-07 10:50

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Nawrocki w środowym oświadczeniu dla mediów stwierdził, że "zło trzeba zwyciężać dobrem". "Dlatego wczoraj podjąłem decyzję wspólnie ze swoją żoną Martą, aby przekazać to mieszkanie na cele charytatywne jednej z organizacji charytatywnych, która będzie nadal wykonywała tę misję, którą ja wykonywałem wobec pana Jerzego" - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję