Reklama

Święto parafii św. Brata Alberta

29 października bp Adam Śmigielski SDB konsekrował kościół pw. św. Brata Alberta w Sosnowcu. Świątynia została oddana do użytku po 19 latach budowania. Opóźnienie spowodowane było trudną sytuacją materialną miejscowej ludności oraz błędami konstrukcyjnymi, jakie popełniono na początku jej stawiania.
Tereny, które obecnie należą do nowego kościoła, pierwotnie stanowiły część parafii św. Andrzeja Boboli. Jest to tzw. Osiedle Betony, trzy bloki z ul. Baczyńskiego, były hotel przy ul. Stawowej, Osiedle Kalety. W sumie mieszka na tym terenie 2680 osób. Jednak, jak przyznaje ks. dr Zbigniew Jacuński, od 1997 r. proboszcz parafii, do kościoła chodzi 20-25 procent z nich. - W większości są to emeryci i renciści - wyjaśnia. Trzy lata temu parafia przeżyła śluby wieczyste siostry Ambrozji, karmelitanki. Jest to jak dotąd jedyne powołanie z parafii. Rok temu, 21 października poświęcone zostały natomiast trzy dzwony, które na razie stoją niedaleko ołtarza: św. Brat Albert (420 kg) - dar rodzin katolickich, św. Teresa od Dzieciątka Jezus (260 kg) - dar rodziny Jamruszkiewiczów i św. Zygmunt Król (190 kg) - dar Przedsiębiorstwa Inżynieryjno-Budowlanego "Budecon" na 25-lecie kapłaństwa proboszcza. Wewnątrz nowej świątyni zwraca uwagę także kilkumetrowy obraz przedstawiający patrona parafii, który jest kopią obrazu z uroczystości kanonizacji Brata Alberta, wykonaną przez Mariusza Grądmana, plastyka z Częstochowy. W czasie uroczystości konsekracyjnych śpiewała schola Sióstr Albertynek, zgromadzenia założonego przez Brata Alberta, które specjalnie przyjechały z Krakowa. Parafia natomiast ofiarowała do kuchni dla bezdomnych przy sosnowieckiej katedrze 200 kg chleba i 50 kg cukru.
Obecny proboszcz parafii, ks. Zbigniew Jacuński, jest doktorem nauk humanistycznych. Specjalizuje się w socjologii. Dlatego na uroczystości konsekracji kościoła obecny był prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego, promotor księdza Jacuńskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł bp Jan Styrna

2022-09-28 16:52

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

W dniu 28 września 2022 r. zmarł ks. bp Jan Styrna, biskup elbląski senior. Uroczystości pogrzebowe w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędą się 3 października.

Jan Styrna był kapłanem diecezji tarnowskiej. Urodził się 25 stycznia 1941 w Przyborowie, powiat Brzesko, województwo małopolskie. Był wikariuszem w Nowym Wiśniczu, Krynicy Górskiej, Mielcu.

CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję