Reklama

Niedziela Wrocławska

Maryjne pielgrzymowanie do Ligoty Książęcej

Po raz XXIII wyruszyła Piesza Pielgrzymka z Namysłowa do Ligoty Książęcej. Pielgrzymi po przejściu ok. 15 km dotarli do Sanktuarium Matki Bożej, gdzie znajduje się wizerunek MB Otynieńskiej.

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi z Namysłowa

Pielgrzymi z Namysłowa

Pielgrzymów do Ligoty Książęcej prowadził ks. Marcin Bącela, wikariusz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. - W tym roku pielgrzymowaliśmy pod hasłem: „Królowo Pokoju módl się za nami”. Myślę, że trud naszego pielgrzymowania także został ofiarowany w intencji pokoju na świecie - zaznaczył ks. Marcin.

Po dotarciu na miejsce pątników przywitał ks. Stanisław Nowak, kustosz sanktuarium. Po wspólnej modlitwie kapłan opowiedział o świątyni. - Przychodzicie tutaj, aby przed obliczem Matki Bożej ofiarować trud waszego pielgrzymowania. Wraz z waszymi intencjami przynosicie waszą miłość do Bożej Matki i jej Syna Jezusa Chrystusa.

Na zakończenie ks. Nowak opowiedział ciekawostkę o znalezisku w ostatnim czasie. Podczas czyszczenia ołtarza okazało się, że w jego wnętrzu jest dużo słomy, a w niej znajdował się feretron zawierający z jednej strony obraz Trójcy Świętej i Niepokalanej z drugiej.

Reklama

Centrum świętowania była Eucharystia przy ołtarzu polowym, której przewodniczył ks. Zbigniew Dołhań.

Kapłan ten wygłosił homilię, którą rozpoczął od wyjaśnienia okoliczności wypowiedzenia przez Matkę Bożą słów: Wielbi dusza moja Pana. - Maryja nie miała życia usłanego różami. Wiemy, że miecz boleści zapowiedziany przez Symeona był nieodłączną częścią jej życia. Cierpienie nie przeszkadza, aby naszym życiem wielbić Pana Boga - zaznaczył kapłan.

W dalszej części ks. Dołhań mówił o potrzebie dawania świadectwa wiary w codzienności. Wskazał także, że egoizm towarzyszący współczesnemu człowiekowi powoduje zamknięcie się na drugiego człowieka.

Kapłan wspominał także o 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej i okolicznościach zwycięstwa nad Armią Radziecką. Użyte zostało także porównanie do obecnej sytuacji na Ukrainie i tragicznych wydarzeniach tam się odbywających.

Nie zabrakło także odniesienia do zachowywania przez Polaków tradycji i trwania w wierze i wartościach chrześcijańskich, które budują tożsamość naszego narodu. Kaznodzieja wskazał, że to nie podoba się wielu środowiskom m.in. tym, którzy przyczynili się do niszczenia chrześcijaństwa na zachodzie. Przez to też atakują zaciekle naród Polski, tradycję i wartości.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja wokół kościoła.

2022-08-15 20:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Młodzi w domu abp. Grzegorza Rysia

2022-09-24 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dziś młodych należy zachęcać przez młodych i temu właśnie służy to dzisiejsze spotkanie. Jak oni będą ambasadorami Światowych Dni Młodzieży, to uzbieramy się w piękne i duże zgromadzenie. Dzisiaj nie działają już takie rzeczy jak ogłoszenia czy plakaty, dziś wszystko odbywa się przez relacje – najlepiej rówieśnicze – mówi abp Grzegorz Ryś.

Na 300 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia 2023 odbędą się w

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję