Reklama

Kościół

Ukraina: Kościół udostępni swoje budynki dla szkół

Kontynuując rozważania na temat praw człowieka, abp Światosław Szewczuk podkreślił w środę 17 sierpnia w swoim codziennym orędziu, że wszyscy mamy prawo do oświaty. Zaznaczył, że wykształcenie jest najpotężniejszą bronią i jednym z najważniejszych elementów budowania przyszłości ukraińskiego państwa po zakończeniu wojny. Podziękował nauczycielom, którzy pomimo codziennych ataków nie opuścili swoich uczniów, ale – w miarę możliwości – starali się zapewnić im dostęp do edukacji.

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Naród ukraiński od 175 dni toczy nierówną i krwawą walkę z rosyjskim agresorem, w tej pełnoskalowej wojnie, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, naszemu państwu i naszemu narodowi.

Po raz kolejny, w minionym dniu i nocy, cała linia frontu stanęła w ogniu. Niemal na całej linii frontu wróg próbował atakować pozycje ukraińskie. Według raportów, które otrzymaliśmy dziś rano - wróg próbował przejść do ofensywy, zwłaszcza w obwodzie charkowskim, donieckim, a konkretnie na kierunkach Słowiańsk i Bachmut. Próbował też zaatakować pozycje naszych wojsk w Zaporożu. Różne miejscowości w naszej ojczyźnie były bardzo aktywnie ostrzeliwane. Mikołajów i Charków zatrzęsły się wczoraj wieczorem. Noc w regionie dniepropietrowskim była po prostu piekielna. Wczoraj ogień rakietowy spowodował wielkie nieszczęście dla mieszkańców Żytomierza i obwodu żytomierskiego.

Ale Ukraina mocno się trzyma. Ukraina walczy. Ukraina się modli.

I czujemy, że dzięki solidarności narodowej, dzięki wsparciu międzynarodowemu, a przede wszystkim dzięki mocy Boga, nasz ukraiński naród krok po kroku triumfuje nad niesprawiedliwym agresorem. Dlatego dziś mówimy: „Ukraina trwa” Ukraina walczy. Ukraina się modli", abyśmy mogli jasno zobaczyć cel, dla którego setki synów i córek oddają dziś każdego dnia swoje życie; abyśmy mogli chociaż pomarzyć o tym, jaka będzie Ukraina po zakończeniu tej wojny. Jak będzie wyglądała Ukraina po zwycięstwie.

Przez ostatnie dni zastanawialiśmy się nad zasadami budowania sprawiedliwego państwa. Według zasad chrześcijańskiej mądrości, moralności chrześcijańskiej. Od kilku dni zastanawiamy się wspólnie nad godnością człowieka. O tym, że współczesny fundament prawa państwowego i międzynarodowego opiera się na koncepcji praw człowieka.

Dziś chciałbym się skupić sczegónie na jednym z tych podstawowych praw człowieka. Prawo to wynika z samego faktu, że człowiek jest istotą rozumną. Pan Bóg stworzył nas inaczej niż inne istoty na tym widzialnym świecie, obdarzając nas inteligencją, szczególną zdolnością do poznania Prawdy. I włożył w nasze serca to pragnienie, tę chęć poznania Prawdy. Chrystus mówi: „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32). Wiemy, że tą prawdą, dla nas chrześcijan, jest sam Pan Nasz Jezus Chrystus.

Reklama

I dlatego człowiek, jako istota rozumna, ma prawo do edukacji jako jedno ze swoich podstawowych praw. Prawo do zdobywania wiedzy. Kościół Chrystusowy próbował dochodzić tego prawa. Starał się pomóc swoim dzieciom zrozumieć historię chrześcijaństwa od samego początku. W państwie kijowskim, od pierwszych wieków państwa chrześcijańskiego, Kościół zawsze był Matką i Wychowawczynią. Instytucje kościelne zawsze były ośrodkami edukacji, nauki i kultury. Nasz Ukraiński Kościół Greckokatolicki zawsze pomagał w zdobywaniu wiedzy swoim dzieciom, które często nie mogły otrzymać publicznego wykształcenia za granicą. Dzięki temu uzyskały dostęp do najlepszych szkół i uczelni.

Dziś chciałabym szczególnie podziękować wszystkim naszym wychowawcom. Wszystkim, którzy nawet w czasie wojny pracują i będą pracować niestrudzenie na rzecz nauczania i wychowania naszych dzieci i młodzieży. Przygotowujemy się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, który na Ukrainie rozpoczyna się 1 września. I wiemy, jak bardzo nasi nauczyciele tęsknią za swoimi wychowankami, uczniami. Oraz, że dzieci i młodzież bardzo tęsknią za swoimi zajęciami, kursami, przyjaciółmi, znajomymi i krewnymi.

Tak więc dzisiaj, kiedy państwo ukraińskie przygotowuje się do rozpoczęcia nauczania bezpośredniego w naszych szkołach i uczelniach, otrzymaliśmy telefon od Ministra Edukacji Ukrainy o możliwości pomocy w zapewnieniu bezpieczeństwa naszym uczniom i studentom podczas alarmów lotniczych i niebezpieczeństw powietrznych, które codziennie zagrażają Ukrainie.

Reklama

A dzisiaj chcę z radością powiedzieć, jak nasz Kościół w czasie „rewolucji godności” otworzył nasze kościoły, klasztory, seminaria, centra duchowe dla potrzebujących. Tak jak na początku wojny nasze kościoły i klasztory oraz ich krypty stały się schronami przeciwbombowymi dla setek ludzi, tak teraz z radością pragniemy otworzyć nasze kościoły i klasztory dla naszych dzieci. W szczególności, gdy konieczne jest użycie krypty kościelnej do ochrony naszych dzieci podczas nalotów. Zapraszamy dyrektorów szkół do odwiedzenia najbliższej cerkwi greckokatolickiej. W celu wyposażenia tych pomieszczeń. Żeby nasze krypty nie były tylko porządnymi schronami przeciwbombowymi, ale żeby można było tam kontynuować proces edukacyjny. Jesteśmy gotowi do służby, dla dzieci, które w naszych kościołach, w naszych instytucjach kościelnych znajdą szczególne schronienie.

Dziś w tym apelu chcę zwrócić się szczególnie do dzieci ukraińskich. Drogie dzieci, dziewczynki i chłopcy. Wojna kradnie wam dzieciństwo i młodość. Zamiast myśleć o nauce, o edukacji, wielu z was myśli teraz o wojnie. Wielu z Was zapewne nie będzie miało okazji zasiąść 1 września w szkolnej ławce. Oczywiście Wasi nauczyciele zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić dostęp do edukacji w sposób dla Was przystępny. Ale wasz Kościół, Matka i Wychowawczyni, również chce wam w ten sposób służyć.

Drogie dzieci, dziś chcę wam powiedzieć, że macie w swoich rękach wielką moc, dzięki której Ukraina może dziś zwyciężyć. Jest to moc modlitwy dzieci. Proszę was, moje dzieci, o modlitwę za Ukrainę. Módlcie się za ukraińską armię. Módlcie się o zwycięstwo. Módlcie się za swoich rodziców i nauczycieli.

Wszyscy jesteśmy wzruszeni tymi chwilami, kiedy dzieci zbierają, oddają swoje oszczędności, aby pomóc frontowi i armii ukraińskiej. Nasze dzieci grają w szachy, rysują, śpiewają i zbierają pieniądze dla armii ukraińskiej. Ostatnio wszyscy byliśmy pod szczerym wrażeniem przykładu małego Serhija z Czernihowa, który przez całe lato śpiewał w Czernihowie ukraińskie piosenki i zebrał 64 tys. hrywien. To około 1,5 tys. euro na potrzeby ukraińskiej armii. Serhiej, jesteś po prostu cudowny. Niech ten entuzjazm ukraińskich dzieci będzie inspiracją dla wszystkich dorosłych.

Reklama

Dzieci, bądźmy razem! Dzieci, kochajcie swoich rodziców, nauczycieli. Dzieci, kochajcie Ukrainę! A przede wszystkim, dzieci, kochajcie Boga i módlcie się za swoją długo cierpiącą ojczyznę i za wasz ukraiński naród.

Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was przez Jego łaskę i miłość do ludzkości, zawsze, teraz i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

2022-08-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp W. Krzywicki: W razie inwazji Rosjan Kościół nikogo nie opuści i będzie nadal pracował na rzecz pokoju

[ TEMATY ]

Ukraina

wikipedia.org

W razie inwazji Rosjan Kościół nikogo nie opuści i będzie nadal pracował na rzecz pokoju – zapewnił biskup kijowsko-żytomierski Witalis Krzywicki (Witalij Krywyćkyj). W rozmowie z włoską agencją katolicką SIR przedstawił obecną sytuację i jak społeczeństwo ukraińskie przeżywa to, co się dzieje.

„Żyjemy w bardzo napiętych i niepewnych czasach. Wiele osób jest zdezorientowanych, nie wie, co myśleć i co robić. Ludzie starają się oceniać napływające wiadomości, aby wiedzieć, które z nich są prawdziwe, a które fałszywe” – powiedział biskup. Zastrzegł się, że „nie jesteśmy politykami, ale chcemy pomóc ludziom, aby nie ulegli poczuciu strachu i nie dali się zwieść. Kładziemy nacisk na nadzieję w Bogu”.

CZYTAJ DALEJ

Oaza pomogła ukształtować moje chrześcijaństwo i wiarę

2022-09-24 08:30

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

ks. Dariusz Korolik

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Dariusz Korolik, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie

Ks. Dariusz Korolik, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie

O swojej oazowej drodze opowiada ks. Dariusz Korolik, nowy moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.

Katarzyna Krawcewicz: - Jak kształtowała się Księdza oazowa droga?

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #113

2022-09-25 07:37

[ TEMATY ]

Młode Homilie

ks. Tomasz Dulski

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #113

Któż nie zna historii o bogaczu i Łazarzu? Mimo upływu czasu wciąż pozostaje bardzo aktualna. Posłuchajcie komentarza ks. Tomasza Dulskiego CM na XXVI niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj, a tekst Ewangelii tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję