Reklama

Głos z Torunia

PIKNIK DLA DZIECI

Toruń: Sfera bajek, baśni i filmów

W scenerii średniowiecznego zamku 4 września odbędzie piknik dla dzieci i dorosłych. W programie zaplanowano mnóstwo atrakcji, m.in. parady bajkowych postaci, żywe posągi spektakle, występy klaunów i szczudlarza, warsztaty teatralne i zaplatania wianków i kreatywnych fryzur.

[ TEMATY ]

Toruń

Materiał prasowy

Baśniowe Spotkanie na Zamku to jednodniowy piknik, na który zapraszają bp Wiesław Śmigiel i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Miejsce, w którym odbędzie się to spotkanie, jest wyjątkowe. Zamek Bierzgłowski w miejscowości o tej samej nazwie jest pokrzyżacką budowlą z połowy XIII w. Należy do najstarszych zamków na Ziemi Chełmińskiej. Wzniesiony na stoku pradoliny Wisły był przez dziesiątki lat obronną siedzibą komturów zakonu krzyżackiego. Po II wojnie światowej obiekt został znacjonalizowany, urządzono w nim Państwowy Dom Opieki Społecznej. W 1992 r. zamek oddano diecezji toruńskiej. Po kilkuletnim remoncie, od 2001 r. mieści się w nim Diecezjalne Centrum Kultury.

Program Baśniowego Spotkania na Zamku rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do 19.30. Zawiera on mnóstwo atrakcji związanych ze sferą bajek, baśni, filmów i – ogólnie mówiąc – sztuki dla dzieci. Scenerię średniowiecznego zamku ubogacą żywe posągi i specjalne dekoracje. Będzie można zobaczyć krótkie spektakle Teatru Gapiszona, nawiązujące do tradycji dawnych teatrów ulicznych dla dzieci, posłuchać toruńskich aktorów w koncercie „Lalki śpiewają”, którego repertuar został wybrany ze spektakli Teatru Baj Pomorski w Toruniu.

Zaplanowano także występy klaunów, popisy szczudlarza oraz pokazy cyrkowe. Na terenie zamku będą krążyły postacie z bajek, a dla wszystkich chętnych otwarta zostanie także zamkowa wypożyczalnia kostiumów, dzięki której będzie można wziąć udział w paradzie bajkowych postaci i wykonać pamiątkowe zdjęcia w fotobudce lub pozować rodzinnie do profesjonalnej, darmowej sesji fotograficznej w magicznych kostiumach. Można też będzie spotkać gadającego niedźwiedzia, który będzie zabawiał zamkowych gości i pozował z nimi do zdjęć.

Warsztaty i kataryniarz

Nie zabraknie warsztatów dla dzieci. Na warsztatach teatralnych będzie można poznać różne rodzaje lalek i wykonać lalkę według własnego pomysłu. Młodzi adepci sztuk plastycznych będą mieli okazję namalować ulubionych bohaterów w ramach jednodniowego pleneru malarskiego w zamkowej scenerii. Miłośników muzyki na pewno zainteresuje stanowisko, na którym animator-wodzirej poprowadzi wspólne oglądanie i śpiewanie dziecięcych piosenek z popularnego kanału internetowego „Śpiewające brzdące”. W kolorowy świat wielkich baniek mydlanych dzieci przeniosą się dzięki specjalnym pokazom. Będą także mogły same stworzyć takie niezapomniane, choć ulotne bańkowe widowisko. Warsztaty zaplatania wianków i kreatywnych fryzur zainteresują nie tylko dziewczynki. To właśnie tu przy użyciu polnych kwiatków, gałązek i listków samodzielnie będzie można wykonać wianek na głowę, czy ozdobny wianuszek do zawieszenia w domu. Miłą pamiątką pobytu na zamku będą także kolorowe i błyszczące brokatowe tatuaże. Wyjątkową atrakcją będzie słynny, warszawski kataryniarz z nieodłączną papugą, który będzie wygrywał znane melodie i snuł dawne opowieści. Gospodarzami spotkania będą: Waleriana – Królowa oraz Henryk – Król, którzy serdecznie zapraszają do Zamku Bierzgłowskiego, aby wszystkie te atrakcje zobaczyć na własne oczy.

Reklama

Współorganizatorami wydarzenia są - Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz SOS MUSIC. Partnerem - Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.

Nowy termin pikniku: 4 września (niedziela)

Godz. 14.00 -19.30, Zamek Bierzgłowski

Dodatkowa, specjalna atrakcja: pokaz baśniowych fajerwerków o godz. 21.00  

Na Baśniowe Spotkanie w Zamku Bierzgłowskim zapraszają:

- Bp Wiesław Śmigiel Biskup Toruński oraz Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, a także Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.

WSTĘP WOLNY

Organizatorzy

2022-08-19 10:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja toruńska: ponad 180 tys. zł na pomoc dla szpitali w Toruniu i Grudziądzu

[ TEMATY ]

szpital

pomoc

Toruń

epidemia

Grudziądz

Bożena Sztajner/Niedziela

Trwa zbiórka funduszy na pomoc dla szpitali w walce epidemią. W zbiórkę aktywnie włączają się księża, parafie, wspólnoty zakonne, wierni świeccy i instytucje. Do tej pory diecezja toruńska wsparła rzeczowo i materialnie szpitale w Toruniu i Grudziądzu na łączną kwotę ponad 180 tys. złotych.

Do włączenia się w zbiórkę zachęca bp Wiesław Śmigiel, który zaznacza, że "czas, który przeżywamy jest wielkim egzaminem z miłosierdzia i solidarności z braćmi i siostrami". - Każdy może pomóc tym, którzy walczą na pierwszej linii frontu. Jeśli nie mamy możliwości finansowych możemy otoczyć medyków naszą modlitwą. Zachęcam do wspierania naszej zbiórki oraz do podejmowania Duchowej Adopcji Medyka - mówi bp Wiesław Śmigiel.

CZYTAJ DALEJ

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

[ TEMATY ]

objawienia

Godzina łaski

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia wiąże się też z nabożeństwem „Godziny łaski”, które odbywa się w godz. 12-13.

CZYTAJ DALEJ

Bicie „Dzwonu Nienarodzonych” na Jasnej Górze przypomniało, że życie każdego człowieka jest święte

2022-12-08 16:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dzieci nienarodzone

dzwon Głos Nienarodzonych

BPJG

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze trwa modlitwa także za dzieci nienarodzone. W tej intencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przewodniczył w południe Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Bezpośrednio po Eucharystii uderzył w dzwon „Głos Nienarodzonych”, który po raz trzeci, właśnie 8 grudnia, dotarł do sanktuarium.

Na dzwonie zapisane są m.in. słowa piątego przykazania „Nie będziesz zabijał” oraz obrońcy życia bł. ks. Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa, by budzić sumienia i być głosem nienarodzonych. Każdy, kto opowiada się za życiem, mógł uderzyć w dzwon, który ustawiony został na dziedzińcu przed wejściem do Kaplicy, i w ten sposób zadeklarować w sumieniu swą troskę o życie, zwłaszcza poczęte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję