Reklama

XX rocznica wydarzeńlubińskich

W 1982 r. miasto Lubin stało się świadkiem tragicznych wydarzeń, kiedy to w kierunku demonstrantów chcących uczcić rocznicę wydarzeń z sierpnia 1980 r. ówczesna milicja i oddziały ZOMO otworzyły ogień. Od kul zginęło trzech ludzi, wielu zostało postrzelonych i poranionych.

Niedziela legnicka 41/2002

31 sierpnia br., w XX rocznicę tego wydarzenia, w Lubinie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne chwile. W godzinach porannych na grobach poległych w 1982 r. robotników: Mieczysława Poźniaka, Michała Adamowicza i Andrzeja Trajkowskiego zostały złożone kwiaty przez rodziny ofiar i przedstawicieli NSZZ "Solidarność" z Marianem Krzaklewskim na czele.
O godz. 10.00 przy pomniku "Pamięci Ofiar Lubina 1982" została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, z udziałem ponad 40 delegacji i pocztów sztandarowych "Solidarności" z różnych regionów kraju.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup mówił do zgromadzonych: "Zgromadziliśmy się na tym miejscu, by dać świadectwo, że pamiętamy o ważnych wydarzeniach społecznych, jakie dzięki Solidarności dokonały się w naszym kraju i Europie przed XX laty, ale także by dać wyraz naszej pamięci o tych naszych braciach, którzy stali się ofiarami. Pamiętamy, że te ofiary były także tutaj, w Lubinie. Procesy sądowe nie znalazły jakoś dotąd winnych tych zbrodni. Nam więc trzeba pamiętać, by oddać im cześć, by były dla nas przestrogą, trzeba wyrazić naszą solidarność z nimi - choć są już po tamtej stronie życia - i solidarność z ich rodzinami, bo w tych rodzinach ból jest do tej pory. Wspominając ważne wydarzenia z przeszłości, patrzymy na teraźniejszość, za którą jesteśmy odpowiedzialni jako obywatele, jako Polacy, za którą jesteście odpowiedzialni wy, członkowie NSZZ "Solidarność". O tej odpowiedzialności mówią nam dzisiejsze czytania Słowa Bożego. Każdy z nas otrzymuje od Boga talent. Otrzymują je od Boga różne wspólnoty ludzkie, otrzymał go także ruch "Solidarność". Trzeba cenić te talenty i je pomnażać, bo przyjdzie czas rozrachunku. "Solidarność" - jesteśmy o tym wszyscy przekonani - odegrała ważną rolę w Polsce i Europie".
Tu Ksiądz Biskup nawiązał do słów Ojca Świętego zawartych w encyklice Centesimus Annus w rozdziale Rok 1982. Przypomniał także słowa Ojca Świętego wygłoszone na temat pracy w Legnicy w 1997 r., a także podczas ostatniej wizyty w Polsce, w której apelował o poszanowanie pracy i Jego wezwanie "Przestań się lękać".
"Niech Pan Bóg błogosławi nas wszystkich - mówił Biskup Legnicki - niech błogosławi Wam, którzy jesteście członkami NSZZ "Solidarność", niech Pan Bóg umocni nas wszystkich i da nam łaskę mądrości, byśmy w zbliżających się wyborach samorządowych umieli właściwie wybrać i postawili na tych ludzi, którzy rzeczywiście dążą do dobra społeczeństwa, którzy chcą służyć ludziom. Niech Pan Bóg wspiera całą naszą Ojczyznę, abyśmy byli dla Europy znakiem wierności tym wartościom, które są tak głęboko zakorzenione w naszej kulturze, i które "Solidarność" wypisuje na swoich sztandarach".
Po Mszy św. pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i wieńce. Tutaj też przewodniczący NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski apelował o rychłe zakończenie toczącego się w tej sprawie procesu i wydanie wyroków wobec winnych osób, a także zapewnił, że wystąpi o utworzenie specjalnej fundacji stypendialnej, mającej pomóc dzieciom i rodzinom osób, które poległy w Lubinie.
W przededniu dzisiejszych uroczystości odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Z odczytem na temat wydarzeń lubińskich wystąpił natomiast Łukasz Kamiński z Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję