Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ryś: Kościół rządzi się zasadami miłosierdzia

- Jak wam jest ze sobą bardzo dobrze, to rozejrzyjcie się jeszcze wokoło, bo obok tej waszej wspólnoty mogą być ludzie potrzebujący. Niech wam nie wystarcza, że między wami są poukładane więzi, popatrzcie jeszcze obok – mówił abp Ryś do wiernych z parafii NMP Różańcowej w Nowych Chrustach.

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Julia Saganiak

28 sierpnia odbyły się uroczystości związane z 30-leciem istnienia parafii NMP Różańcowej w Nowych Chrustach. Mszy św. przewodniczył metropolita łódzki. Podczas homilii powiedział o tworzeniu wspólnoty Kościoła. – Jubileusze też są po to, aby zobaczyć, jak to życie wyglądało, czy zawsze przystawało się do tych zasad, które Pan Jezus ustanawia, a z drugiej strony to jest słowo na przyszłość – podkreślił. W liturgii słowa autor Listu do Hebrajczyków wskazuje, że Kościół da się poznać i wypełnia się w Eucharystii. Jak podkreślił abp Ryś, stabilna wspólnota to taka, w której wszyscy są za nią odpowiedzialni, a najważniejsze decyzje podejmowane są w oparciu o zdanie wszystkich jej członków. – Ta wspólnota wtedy może czuć się bezpiecznie, kiedy jest wspólnotą tych, którzy czują się podmiotami (…) Jak wam zależy na tej wspólnocie, jaką jest parafia, to możecie się o wszystko kłócić, ale musi być tak, że każdemu na niej zależy. To jest miejsce, gdzie możecie się oprzeć o miłość do tej wspólnoty – wyjaśnił duchowny.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę parafian na to, aby podczas każdej Eucharystii najważniejszy był Jezus i Kościół, a każdy odczytywał swoje właściwe miejsce. – Jest miejsce dla każdego z nas, jest miejsce nam właściwe. To jest najlepsze miejsce, bo jest przygotowane dla Ciebie przez Pana. Usiądź na tym miejscu, które ci wyznaczono i podejmij się tego, co z tym miejscem jest związane – podsumował abp Grzegorz Ryś.

Na zakończenie życzył wszystkim, aby byli znakiem miłości Boga.

Reklama

Po Mszy św. odbył się koncert Adama i Wojciecha Kaczmarków. Następnie, wszyscy zebrani udali się na parafialne świętowanie 30-letniej rocznicy.

Parafia NMP Różańcowej została erygowana 30 sierpnia 1992 roku dekretem abp. Władysława Ziółka. Kościół wybudowano w latach 1993-1998, a w 2000 roku dokonano konsekracji.

2022-08-29 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: 48. rocznica śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej

[ TEMATY ]

Stanisława Leszczyńska

Archidieceja Łódzka

ks. Łukasz Burchard

11 marca  w kościele NMP w Łodzi odbyły się uroczystości upamiętniające 48. rocznicę śmierci łódzkiej Kandydatki na ołtarze.

Uroczysta Eucharystia poprzedzona wykładem mgr Władysława Dmitruka przybliżyła zebranym sylwetkę Stanisławy Leszczyńskiej, ukazując ją jako bohaterkę lokalnej wspólnoty parafialnej, wzorzec położnej oraz architekta powstających dzisiaj ruchów pro-life. Prelegent przypomniał zebranym, że w roku 1922, a więc dokładnie 100 lat temu, gdy Stanisława Leszczyńska odebrała dyplom ukończenia Państwowej Szkoły Położniczej w Warszawie udała się do kościoła Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu i złożyła ślub, w myśl którego będzie ofiarnie wykonywać swoją profesję. Przez niespełna 40 lat asystowania przy porodach, w tym także podczas jej pobytu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, nie utraciła żadnego z przychodzących na świat dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

2022-12-04 20:08

[ TEMATY ]

KUL

nagroda

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w każdym roku kalendarzowym osobom za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae.

Pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Nagrody jest ks. prof. Mirosław Sitarz, przewodniczący Stowarzyszenia. Dnia 9 maja 2017 r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę, na mocy której uchwalił Regulamin Nagrody. Dotychczas Statuetkę otrzymali m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję