Reklama

Katechizujący i katechizowani

Niedziela legnicka 41/2002

Tegoroczne XXXII Wrocławskie Dni Duszpasterskie, odbywające się w roku jubileuszowym 300-lecia Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a także 10-lecie powrotu religii do szkoły, miały szczególnie uroczysty charakter. Uczestniczyło w nich ponad 800 osób cywilnych i duchownych z całej Polski. Temat ogólny brzmiał: "Katechizujący czy katechizowani?" O tym, jaką wagę przywiązują polscy biskupi do kształcenia i stałej formacji katechetów, świadczy fakt, że inauguracyjną Mszę św. we wrocławskiej archikatedrze
27 sierpnia odprawił i homilię wygłosił biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź w koncelebrze z biskupami pomocniczymi archidiecezji wrocławskiej oraz 40 kapłanami, zaś słowo wprowadzające do liturgii skierował do zebranych kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski. Warto zaznaczyć, że w archidiecezji wrocławskiej posługę katechetyczną pełni 1350 osób w tym 550 księży i 135 sióstr zakonnych. To oni, pełniąc w imieniu Kościoła specyficzną i odpowiedzialną misję, wprowadzają w życie słowa Ojca Świętego: "Katechizowanie to także zbiorowy obowiązek całego Kościoła. We wspólnocie wiary i miłości jesteśmy równocześnie i katechetami i katechizowanymi". Bp Leszek Głódź podczas homilii zwrócił uwagę na wielką rolę katechezy we współczesnym świecie, a powrót religii do szkół słusznie nazwał znakiem normalności i owocem zdobycia swobód wolnościowych.
Rozpoczynając cykl spotkań wykładów i konwersatoriów, ks. prof. Ignacy Dec - rektor PWT we Wrocławiu, zaznaczył, że przez 10 lat katecheci zdobyli wiele doświadczeń, teraz nadszedł czas na refleksję, jak udoskonalać metody i dostosować swoją służbę do aktualnych problemów. Wprowadzeniem do dyskusji był wykład bp. Leszka Głódzia nt. "Nowa ewangelizacja w warunkach demokracji liberalnej". Podczas spotkania poruszono tematy związane ze specyfiką poznania religijnego, mówiono o świętości katechezy w świeckiej szkole, o tematyce i specyfice katechezy w różnych warunkach, wymieniano doświadczenia i spostrzeżenia, poruszono temat współpracy katechetycznej między rodziną, szkołą a parafią. Ordynariusz diecezji Hradec Kralove z Czech - bp Dominik Duka - omawiając zagadnienia związane z katechizacją w Republice Czeskiej, zwrócił m.in. uwagę, że w porównaniu z polską rzeczywistością w Czechach proces laicyzacji posunął się znacznie dalej niż u nas. Przez wiele lat działalność tamtejszego Kościoła była - jak to określił - "zamknięta w zakrystii". Kiedy w 1990 r. religia została wprowadzona do szkół, okazało się, że katecheci mieli do tej pracy bardzo słabe przygotowanie teologiczne. Teraz ta sytuacja uległa znacznej poprawie. Formacja teologiczna katechetów odbywa się na wydziałach teologicznych w Pradze, Ołomuńcu i w Budziejowicach, a psychologiczno-pedagogiczna na uczelniach świeckich. Ksiądz Biskup zauważył jednak, że frekwencja na lekcjach religii jest w Czechach znacznie mniejsza niż w Polsce, do czego - jego zdaniem - przyczyniają się m.in. rodzice uczniów. Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego, metropolita katowicki - abp Damian Zimoń - mówiąc o "celebracji misterium chrześcijańskiego" (program duszpasterski na rok 2003), podkreślił m. in., że w naszym Kościele wciąż zbyt mały nacisk kładzie się na kwestie liturgiczne. To, co jest zawarte w przesłaniu soborowym, nadal nie jest w wystarczający sposób realizowane i pogłębiane. Nie ma po prostu ducha soborowego w Liturgii" - akcentował abp Zimoń. Zaznaczył też, że katecheci powinni wychowywać młodzież do udziału we Mszy św. A nie zmuszać jej do tego metodami administracyjnymi. Swoistym podsumowaniem każdego dnia były wieczorne konferencje, prowadzone przez ks. prof. Romana Rogowskiego z PWT we Wrocławiu.
Ojciec Święty podczas ostatniej pielgrzymki przywrócił nam nadszarpniętą nadzieję, zwrócił uwagę na sprawy wiary i miłosierdzia. Teraz potrzebny jest trud ewangelizacyjny, aby zaspokoić duchowe potrzeby szczególnie młodego pokolenia Polaków. Młodzi ludzie pragnący odnaleźć siebie samego ciągle szukają, czasem burzliwie, prawdziwych wartości i cenią tych ludzi, którzy tych wartości nauczają i według nich żyją. Ta opinia Jana Pawła II odnośnie do katechetów wypowiedziana podczas jednej z pielgrzymek do Ojczyzny jest chyba najlepszym komentarzem do zakończonych we Wrocławiu obrad.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Papież do redemptorystów: bez modlitwy zakony obumierają

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.

Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję