Reklama

Ludowe Artystki z Gwizdowa

Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym dopisały parafianki gwizdowskie. W procesji z darami ofiarnymi w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przyniosły do ołtarza wieńce o głębokiej treści teologicznej i patriotycznej, wykonane artystycznie z ziaren, kłosów i kwiatów. Nie żałowały czasu ani trudu, jaki włożyły w ich przygotowanie. - Niech to będzie Bogu na chwałę i na cześć naszej Patronki, Matki Bożej Pocieszenia - mówiły. Bo mamy za co dziękować Bogu i Jego Matce.
Spróbuję odczytać ich treść, przesłanie i opisać piękno.
Pierwszy, w kształcie feretronu, to prostokątny obraz Matki Bożej Częstochowskiej o rozmiarach 85 x 110 cm, umieszczony na podstawie w formie dachu dwuspadowego. Obraz wykonano na płycie styropianowej o grubości 5 cm, wyklejonej ziarnami koniczyny, zaś sam obraz Matki Bożej z ziaren pszenicy, prosa i kaszy jaglanej. U góry obrazu półkolisty napis: "MARYJO, KRÓLOWO POLSKI", zaś u dołu napis poziomy: "JESTEM PRZY TOBIE". Dalsze słowa: "PAMIĘTAM, CZUWAM" zostały umieszczone na podstawie obrazu przyozdobionej kłosami pszenicy, żyta i jęczmienia - w sercu wyklejonym ufarbowanymi na czerwono ziarnami ryżu. Pomiędzy tymi dwoma wyrazami wykonano z białej fasoli siedem kwiatów róży, tworzących ozdobny pas. Same litery napisu są wypukłe, z ziaren pszenicy. Na dożynki powiatowe autorki tego wieńca dodały na tę podstawę jeszcze dwa patriotyczne znaki: z lewej godło Polski - orzeł z białej fasoli na tle czerwonym z farbowanych ziaren ryżu, a z prawej herb Leżajska, wykonany również tą samą techniką, w oryginalnych kolorach.
Na tylnej ścianie obrazu wyklejonej ziarnami lucerny widnieje wykonana z ziaren pszenicy mapa archidiecezji przemyskiej otoczona różańcem z pozłacanych owoców orzecha włoskiego. Na mapie są zaznaczone granice archiprezbiteratów (ziarnami wyki) i dekanatów (ziarnami rzepy). Ziarnami rzepy są też wypisane nazwy archiprezbiteratów, a także nazwa naszego dekanatu - Żołynia i oczywiście naszej parafii - Gwizdów. U góry napis: "NAWIEDZENIE MARYI" zaś u dołu "W ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ". Obraz jest z obydwu stron otoczony ramą z ziaren brązowego grochu i połówek ziaren owocu orzecha włoskiego, ułożonych w powtarzające się śliczne wzory, zaś boczne krawędzie z pszenicznych kłosów.
Wieniec ten wykonała Janina Wojnar z pomocą Ireny Stępień, Elżbiety Kuli i Anieli Filip. Pracowały nad nim, zwłaszcza autorka, przez kilka miesięcy. Chciały w ten sposób przypomnieć o wielkim wydarzeniu w naszej archidiecezji - o peregrynacji Matki Bożej w Jasnogórskim Obrazie, a także oddać Jej hołd w tym pięknym darze na nawiedzenie naszej parafii.
Drugi wieniec wykonała również p. Wojnarowa ze swoją "ekipą". Upamiętniła w nim Objawienia Fatimskie. Figura Matki Bożej i postacie trojga dzieci, wykonane zostały w bryle styropianowej, a wyklejone ziarnami zbóż lub kasz. Suknia Matki Bożej - kaszą manną, płaszcz - białą fasolą, a na dłoniach zawieszony różaniec z jakichś beżowych koralików-owoców. Na podstawie figury widnieją daty: 1917 - 2002 przypominające, że w tym roku obchodziliśmy 85-lecie Objawień Fatimskich. U stóp Maryi, na podstawie wiklinowej, ozdobionej kłosami zbóż, klęczą trzy postacie dziecięce, wykonane tą samą techniką, tyle że kolory ubrań, włosów i butów są zdecydowanie zróżnicowane dzięki zastosowaniu całej gamy różnokolorowych ziaren: pszenicy, lnu, wyki, soczewicy, gryki, pszen-żyta, jęczmienia oraz kaszy gryczanej. Na dole, po bokach figury Matki Bożej, są dwa białe gołąbki oklejone kokosowymi wiórkami. Po lewej stronie, pod gołąbkiem, umieszczono tabliczkę z napisem: "Wdzięczni za dar Eucharystii" - bo ten wieniec nieśli przedstawiciele dzieci pierwszokomunijnych naszej parafii.
Trzeci wieniec - to kapliczka w formie wiklinowego ula pszczelego z rzeźbą Matki Bożej w drewnie lipowym, umieszczoną w otworze pod daszkiem z kłosów zbożowych. Wykonały go dzieci pod kierunkiem Agnieszki Niemiec (autorki rzeźby), która prowadzi z dziećmi plastyczno-rzeźbiarskie zajęcia w naszym Domu Kultury. Przyniosły go również dzieci pierwszokomunijne.
Czwarty, wykonany przez Zofię Bejster z Gwizdowa we współpracy z Anną Król i Czesławą Hałabura z Gwizdowa oraz Renatą Krówka z Giedlarowej, to zwieńczona krzyżem zbożowa korona dla Matki Bożej, jako dar na Jej nawiedzenie w naszej archidiecezji. Jest to duży, o średnicy ok. 80 cm i wysokości ok. 100 cm, wieniec zbożowy, z sześcioma wygiętymi żebrami z kłosów pszenicznych, zwieńczonych kulą, na której są obrazki: Matki Bożej Częstochowskiej, Jezusa Miłosiernego, św. Ojca Pio i podobizna Papieża Jana Pawła II. Nad całością widnieje krzyż. Wieniec-korona jest umieszczony na podstawie z kiści owsa.
Piąty wieniec, to kosz ozdobiony kłosami i zielenią, a wypełniony kwiatami i owocami. Wykonały go Zofia Bejster i Danuta Drążek z Gwizdowa, zaś przyniosły dzieci w strojach krakowskich.
W procesji z darami był też przyniesiony na wiklinowej tacy bochen nowego chleba, wino mszalne i owoce. Przynieśli go Leon Karaś i Katarzyna Mach - przedstawiciele Biedaczowa. Na zakończenie Mszy św., przed rozesłaniem wiernych, celebrans podzielił ten chleb na ołtarzu na małe części, kromki, i rozdał pomiędzy ludzi w kościele. Przedtem wyraził życzenie, aby nikomu nie brakło chleba oraz krótko wyjaśnił, że ten gest dzielenia się poświęconym nowym chlebem, ma wszystkim przypominać obowiązek trwania w jedności całej wspólnoty parafialnej i dzielenia się chlebem z innymi. Parafianie bardzo głęboko przeżyli ten obrzęd. Każdy chciał otrzymać choćby mały okruch, a niektórzy nawet prosili o kawałeczek dla nieobecnych czy chorych domowników.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Sasin: w planach kolejne wsparcie dla odbiorców mające wpłynąć na obniżenie ceny węgla

2022-10-03 13:36

[ TEMATY ]

Węgiel

Adobe Stock

Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców indywidualnych mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier Jacek Sasin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję