Reklama

Polska

Polscy katolicy solidarni z Ukrainą

[ TEMATY ]

pomoc

Ukraina

Polacy

East News/AP PHOTO/IVAN SEKRETAREV

Polacy zdali egzamin z pomocy Ukrainie – uważa ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Organizacja ta zebrała już 1 mln 300 tys. zł. Bardzo duże jest zainteresowanie akcją wysyłania paczek w ramach akcji „Rodzina – rodzinie”, organizowane są koncerty dobroczynne, Polacy nie zapominają też o modlitwie w intencji sąsiadów.

Ks. Subocz podkreśla, że polskie społeczeństwo zareagowało bardzo pozytywnie i odpowiedziało na apel polskich biskupów o modlitwę i wsparcie materialne dla Ukrainy. Z SMS-ów i wpłat indywidualnych na konto Caritas zebrano 1 mln 300 tys. zł, które zostaną przekazane do Caritas Spes we Lwowie. - Dokąd potrzebne było wsparcie na Majdanie w Kijowie, przesyłaliśmy fundusze na zakup żywności i medykamentów – relacjonuje dyrektor Caritas Polska. Kościelna organizacja obejmie wkrótce długofalową pomocą ok. 270 rodzin w Kijowie. Ponadto planuje również stypendia dla rodzin ukraińskich potrzebujących wsparcia.

Reklama

Owocem apelu biskupów jest także akcja wysyłania paczek z pomocą "Rodziny polskie - rodzinom ukraińskim". - Akcja ta może okazać się ważna także w dziele pojednania polsko-ukraińskiego - ocenia ks. Subocz. Dotychczas Caritas Polska wysłała już 4 tys. paczek. "Ludzie cały czas proszą o adresy, pod które można wysyłać dary z pomocą. Zainteresowanie społeczeństwa jest bardzo duże" – zaznacza ks. Subocz. W paczkach Polacy wysyłają głównie żywność i odzież, ale też załączają listy do rodzin, by nawiązać z nimi osobisty kontakt i tak np. mieszkańcy Kielc wspierają rodziny z rejonu tarnopolskiego. W akcji może wziąć udział każdy, kto wyśle maila na adres pomocukrainie@caritas.pl Dzięki współpracy z Pocztą Polską, wszystkie paczki do 20 kg, nawet jeśli będą ich tysiące – zwolnione są z opłat do końca marca br. Należy jedynie na opakowaniu umieścić dopisek „dla Ukrainy”.

Z inicjatywy prezydium Konferencji Episkopatu – 28 lutego był Dniem Modlitwy i Postu w intencji Ukrainy. Po 364. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w dniach 12-13 marca biskupi skierowali "braterskie pozdrowienia do pasterzy i wiernych działających na terenie Ukrainy Kościołów i wspólnot chrześcijańskich".

W niedawnym wywiadzie dla KAI abp Stanisław Gądecki podkreślił, że do szczególnej solidarności z Ukraińcami skłania Polaków własne doświadczenie walki o wolność. Kościół katolicki zawsze towarzyszył narodowi w tej walce. - Pierwszą rzeczą jest „płacz z płaczącymi”. Gdzie giną ludzie, tam winniśmy być razem z ludźmi, tam musi być Kościół – mówił.

Reklama

Abp Gądecki apelował o modlitwę i pomoc humanitarną, ale też o szacunek dla wkładu Ukrainy w ofiarne budowanie własnej historii. "Nie pomijając bolesnych kart polsko-ukraińskiej historii, należy pamiętać o tym, że Ukraina złożyła chyba największą daninę krwi pośród narodów europejskich za swoje dążenia do wolności i niepodległości. Sam zorganizowany przez sowietów tzw. Wielki Głód pochłonął tam ok. 6 mln ofiar. Nigdzie też w Europie żaden Kościół nie był tak silnie prześladowany jak Ukraiński Kościół Greckokatolicki. Zresztą z Kościołem tym od 25 lat prowadzimy bliski dialog, który niezmiernie pomógł w pojednaniu polsko-ukraińskim".

Według abp. Gądeckiego powinniśmy być „adwokatami” Ukrainy na forum Unii Europejskiej. Wreszcie - co zresztą czynimy - winniśmy popierać studia w Polsce dla studentów ukraińskich. Oni zresztą już studiują na KUL-u i na innych uczelniach. Warto im pomóc, aby – z przyjaznym obrazem Polski w sercu - wrócili na Ukrainę i budowali tam jej lepszą przyszłość – wskazywał metropolita poznański.

Na rzecz wsparcia Ukrainy organizowane są też różne inicjatywy o charakterze kulturalnym. Wczoraj w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbył się koncert charytatywny pt. „Pokój Ukrainie". Wystąpił m.in. zespół "???? ? ?????”, a jego wokalistka Ira Shvaidak, zaśpiewała m.in. wiersze ukraińskich poetów, w tym wybitnego Iwana Franko. Podczas spotkania pokazano także reportaż o wydarzeniach na kijowskim Majdanie, a uczestnicy spotkania mogli spotkać się z jego bohaterami. Śpiewano też narodowe ukraińskie piosenki. Współorganizatorem koncertu był warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

Jutro natomiast w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert dobroczynny na rzecz młodzieży w Polsce i na Ukrainie. Na scenie wystąpią ukraińscy tenorzy, soliści Opery Lwowskiej i Opery Kijowskiej, którzy tworzą zespół Tenors Bel'canto. Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Mistrzowskiej Szkoły Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa. W programie znajdą się m.in. arie z oper Donizettiego, Mozarta, Pucciniego, Verdiego. Początek o godz. 19. Organizatorem tego koncertu jest Stowarzyszenie Przymierze Rodzin, Fundacja Cultura Animi.

2014-03-16 18:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coś się stało z Brytyjczykami

Śmiertelne pobicie Polaka przez nastolatków oraz atak wkrótce potem na dwóch innych naszych rodaków w podlondyńskim Harlow – to najbardziej dramatyczne przypadki narastającej w Wielkiej Brytanii niechęci do cudzoziemców. Od czasu Brexitu fala antyimigranckich zachowań narasta

Najpierw były ulotki w Cambridgeshire na wschodzie Anglii. Wielu Polaków przeczytało: „Wychodzimy z Unii Europejskiej. Nie będzie więcej polskiego robactwa”. Zaraz potem na budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie pojawiło się obraźliwe graffiti, wzywające Polaków do wyjazdu z Wysp. Polacy mieszkający w Londynie mówili, że spotykają się ostatnio na ulicach z wezwaniami do powrotu do kraju, do „cieszenia się z pobytu w Anglii, póki mogą”.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

migranci

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

W liczącym blisko 280 tys. mieszkańców Groznym emerytowana księgowa Zulay i młoda nauczycielka Raisa nigdy się nie spotkały. Dziś mijają się na schodach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Raisa jest w Polsce od 2011 r., Zulay przyjechała rok później. Wojna w Czeczenii była już wówczas od kilku lat oficjalnie zakończona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję