Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Małopolskie świątynie - dla turysty i pielgrzyma

Do parafii naszej diecezji trafiła 4. część broszury pt.: „Diecezja bielsko-żywiecka. Dla turysty i pielgrzyma”.

[ TEMATY ]

broszura

kościoły Małopolski

Monika Jaworska

Okładka broszury.

Okładka broszury.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To kontynuacja poprzednich publikacji z tą różnicą, że 4. część przewodnika przybliża czytelnikowi kościoły znajdujące się w małopolskiej części diecezji oraz wskazuje miejsca i obiekty, jakie warto zobaczyć w danej miejscowości.

Prezentacje poszczególnych miejsc przygotował ks. Tomasz Chrzan, natomiast opracowaniem, składem i okładką zajął się ks. Piotr Góra – sekretarz biskupa ordynariusza. Część zdjęć wykonał ks. Piotr Honkisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy przeglądaniu poszczególnych prezentacji zwraca uwagę informacja zawarta w opisie kościoła św. Jana Kantego w Malcu. Ks. T. Chrzan zauważa tutaj, że niefrasobliwość XVII-wiecznych kopistów stała się źródłem sporu o miejsce narodzin św. Jana Kantego. Wg niektórych badaczy miał się urodzić w Malcu, a nie w Kętach.

Reklama

Wobec licznych dylematów, warto zaufać dociekliwości i skrupulatności archiwistów, a także pamiętać, że świętość nie zależy od miejsca urodzenia, ale raczej od współpracy człowieka z łaską Bożą – pisze ks. T. Chrzan.

Pod każdym opisem znajduje się adres parafii i strony internetowej, a także kod QR dla użytkowników smartfonów. W broszurze znajdziemy również link oraz kod QR kierujący na stronę internetową diecezji.

Broszurę wydało Stowarzyszenie „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” we współpracy z Diecezją Bielsko-Żywiecką i Województwem Małopolskim, w Roku św. Maksymiliana M. Kolbego ustanowionym przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Stąd też na okładce znalazła się grafika pochodząca z parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczynach okazująca osobę św. Maksymiliana z numerem obozowym.

2022-09-15 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: ideologia gender jest najokropniejszym zagrożeniem, ponieważ znosi różnice

2024-03-01 11:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wyraził opinię, że ideologia gender jest "najokropniejszym zagrożeniem”, ponieważ "znosi różnice". Mówił o tym w piątek podczas audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum w Watykanie pod hasłem “Mężczyzna- kobieta, podobieństwo Boga. Dla antropologii powołań”.

W czasie spotkania papież poprosił swojego współpracownika, by przeczytał jego przemówienie. Jak wyjaśnił, nadal ma problemy z głosem z powodu przeziębienia.

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: jesteście miłowane przez Boga

2024-03-02 13:20

[ TEMATY ]

orędzie

Orędzie papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka/RED

O miłości Boga do każdego z dzieci, o tym, że są one radością nie tylko swoich rodziców, ale także Kościoła i ludzkości przypomniał Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Dziecka, który będzie po raz pierwszy obchodzony 25 i 26 maja w Watykanie. Jego hasłem są słowa: „Oto czynię wszystko nowe” (Ap 21, 5)

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na I Światowy Dzień Dzieci

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Ekstremalna Droga Krzyżowa

2024-03-02 15:41

Materiały organizatorów

W piątek, 8 marca, na szlak Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą pielgrzymi. Niektórzy już po raz dziesiąty, inni po raz pierwszy. Dla każdego taka noc jest wyjątkowa; każdy, kto podejmuje się trudu wędrówki z krzyżem, wygrywa. Jak 17-letni Franciszek, który po drugim przejściu EDK podzielił się świadectwem: - „Do końca życia zapamiętam to uczucie, kiedy trzymając brzozowy krzyż w ręce, poczułem ciepło. Krzyż mnie ogrzewał i to właśnie jest sedno drogi z Chrystusem. Pośród ciemnej i zimnej nocy On był, jest i będzie mi światłem i ciepłem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję