Reklama

Kościół

Metropolita częstochowski: dzisiaj świadectwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki musi wybrzmieć na nowo

Dzisiaj świadectwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki musi wybrzmieć na nowo, on bowiem głosząc prawdę Bożą stał się niebezpiecznym świadkiem wiary dla systemu. Po ludzku biorąc ks. Jerzy został zamordowany i utopiony w Wiśle, zaś na płaszczyźnie wiary zwyciężył i wstawia się za nami – mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który udzielił patronatu honorowego I Kongresowi bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odbywającemu się w dniach 16-17 września br. na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Materiał promocyjny

Abp Depo przypomina, że wśród 108 błogosławionych męczenników polskich II wojny światowej było wielu kapłanów, łącznie z biskupami. „Podkreślam to dlatego, że jedność kapłanów z wiernymi jest fundamentalnym zadaniem naszego pokolenia” – zaznacza duchowny.

Karol Porwich/Niedziela

„Jeszcze raz podkreślam tak jak kiedyś kard. Wyszyński prosił w testamencie, żeby Pan Bóg nas zachował od nienawiści społecznej. Wydaje mi się, że dzisiaj to wołanie jest jak najbardziej aktualne poprzez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego” – ocenia metropolita częstochowski.

Arcybiskup Częstochowy podkreśla też związki ks. Popiełuszki ze światem ludzi pracy. „Ks. Jerzy po raz pierwszy zorganizował pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. To odebranie władztwa nad ludem władzom rządzącym w tamtym systemie było groźne. Dlatego Popiełuszko był tym człowiekiem, którego zwalczano na różne sposoby poprzez prowokacje i kłamstwa medialne. Ks. Popiełuszko był kapelanem ludzi pracy, a dzisiaj jest też nazywany kapelanem +Solidarności+” – mówi abp Depo.

Podziel się cytatem

„Jasna Góra jest duchową stolicą narodu polskiego. Przesłanie Kongresu na pewno winno znaleźć się w dziedzictwie młodego pokolenia, zwłaszcza dla wielu młodych ludzi, gdyż dla nich ks. Jerzy jest postacią historyczną” – ocenia metropolita częstochowski, odnosząc się do znaczenia Kongresu.

14 września br. przypadała 75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Data ta była inspiracją dla współczesnych czcicieli tego polskiego błogosławionego męczennika do zorganizowania 16 i 17 września I edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Celem Kongresu jest popularyzacja nauczania ks. Jerzego głównie wśród młodzieży oraz osób, które nie znały go za życia. Jednocześnie jest wydarzeniem rozpoczynającym tegoroczną Jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Podczas dwóch dni Kongresu odbywają się 2 główne debaty i 12 paneli tematycznych. W charakterze uczestników debat i moderatorów uczestniczy ponad 70 osób, reprezentujących różnorodne środowiska.


Kongres zakończy podpisanie Karty Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, będącej zobowiązaniem dla uczestników, aby promować nauczanie ks. Jerzego.

„Ks. Jerzy dla Polski przysłużył się przede wszystkim tym, że obudził poczucie godności i wolności w Polakach. Robił to w bardzo skuteczny sposób. Jego wypowiedzi, kazania, spotkania, otwarcie na drugiego człowieka powodowały, że robotnicy, z którymi się spotykał, uczyli się od niego zło dobrem zwyciężać. On mówił, że nie można odpowiadać nienawiścią na nienawiść. Słowa ks. Jerzego są testamentem, który powinniśmy przyjąć i go realizować” – podkreśla br. Zdzisław Duma OFMCap z Domu Zakonnego Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie-Olszanicy, jeden z inicjatorów Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Monika Książek

br. Zdzisław Duma, Adam Woronowicz, prof. Monika Przybysz, Tadeusz Majchrowicz, Bogdan Romaniuk

br. Zdzisław Duma, Adam Woronowicz, prof. Monika Przybysz, Tadeusz Majchrowicz, Bogdan Romaniuk

Bratanek ks. Jerzego, Marek Popiełuszko – pomysłodawca, fundator i prezes zarządu założonej w 2015 r. Fundacji im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, jest przekonany, podobnie jak cała rodzina, o ciągłej pomocy błogosławionego członka rodziny. „Ks. Jerzy zawsze zostanie dla mnie wujkiem. Na co dzień był bardzo radosny i wesoły. Takiego go pamiętam i o takim opowiadam. Miałem też to szczęście, że z ks. Jerzym mogłem spędzić ostatnie dwa tygodnie w sierpniu 1984 r. Już w październiku został zamordowany. Chodziliśmy na lody i zwiedzaliśmy Warszawę” – wspomina bratanek błogosławionego.

Organizatorem I Kongresu ks. Jerzego Popiełuszki jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów (działającej na rzecz środowiska Tygodnika Katolickiego „Niedziela”). Przygotowania do organizacji Kongresu odbywały się w ścisłej współpracy z Partnerami Strategicznymi Kongresu, czyli Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz Fundacją im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.

MK

Szczegółowe informacje dotyczące programu Kongresu zawarte są na stronie www.xjerzy.pl.

19 października 1984 r. ks. Jerzy został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku k. Torunia i zamordowany. Ciało wrzucono do Wisły. Jego grób przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie stał się miejscem kultu i celem pielgrzymek z Polski i zagranicy. 6 czerwca 2010 r. ks. Popiełuszko został beatyfikowany przez abp. Angelo Amato w imieniu Benedykta XVI.


2022-09-16 13:15

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. o jedność chrześcijan w kościele pw. św. Floriana w Częstochowie

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz

"Chrystus jest dla nas darem pojednania i jedności” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 15 stycznia przewodniczył Mszy św. o jedność chrześcijan w kościele pw. św. Floriana w Częstochowie. Eucharystia, która rozpoczęła obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej wpisała się również w XX Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Dariusz Nowak, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Częstochowie, ks. dr Jarosław Grabowski dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz kapłani – moderatorzy ruchów, bractw i stowarzyszeń katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję