Reklama

Kościół

Jasna Góra: rozpoczęła się Juromania czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Rozpoczęła się Juromania czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestniczy w niej także Jasna Góra będąca w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Święto jest okazją do pokazania piękna regionu, przypomnienia historii, zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych. Tegoroczna piąta już edycja przebiega pod hasłem „Poczuj Smak Historii”. Jak wyjaśnia o. Mariusz Tabulski, prezes Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, ten smak w klasztornych zakamarkach jest szczególny, bo dotyczy duchowości.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jura Krakowsko‑Częstochowska

Juromania

Karol Porwich/Niedziela

- Poznając smak historii myślimy nie tylko o tym, by spróbować danego produktu, ale także by spotkać się z tym, co dotyczy dziedzictwa kulturowego. Jasna Góra mająca 640 lat cała utkana jest smakami ludzi, którzy zostawili tu ślady swojej obecności np. w postaci zapisu albo jakiegoś daru - zauważa o. Tabulski. Podkreśla, że podczas Juromanii zobaczyć można miejsca, których bez przewodnika nie jesteśmy w stanie dostrzec.

Na Jasnej Górze przewodnicy zapraszają do przejścia dwoma szlakami: twierdzy Maryi na Orlim Szlaku ze szczególnym uwzględnieniem Bastionu św. Barbary i paulińskich białych kruków z oglądaniem zabytkowej biblioteki.

S. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji podkreśla, że zabytkowa klasztorna biblioteka to coś wyjątkowego. - Wyjątkowe wnętrze, wyjątkowe zbiory, pielgrzymi mają szansę to zobaczyć, poczuć panującą tam harmonię - powiedziała urszulanka szara. Podkreśliła, że w tym roku szczególny akcent przy zwiedzaniu biblioteki kładziony będzie na znajdujące się tam księgi gości. - Złożone w nich wpisy gości, pielgrzymów wiele mówią. Widzimy kto, po co, z jakimi intencjami tu przybywał, co towarzyszyło takim wizytom, poznajemy życie polityczne, kulturowe - dodała s. Małgorzata. Podkreśliła, że w oprowadzaniu po Jasnej Górze zawsze chodzi przede wszystkim o pokazanie tego co najważniejsze czyli ducha tego miejsca, miłości do Matki Bożej.

Niedawno otwarty dla zwiedzających Bastion św. Barbary, który znajduje się na szlaku jasnogórskiej twierdzy, wzbudza ogromne zainteresowanie i budzi wielkie emocje. - Zachwyca nie tylko pięknem murów, ale też tym, że dotyka współczesnej historii wplecionej w przeżywanie obecności na Jasnej Górze - podkreśla s. Faustyna Masin. Przewodnik przypomina, że jest to miejsce pamięci o cierpieniu Polaków, nie tylko w XX wieku, ale już od XVIII, przez powstania, wywózki na Syberię. Siostra zauważa, że w rocznicę napaści Rosji na Polskę, w obchodzony 17 września Światowy Dzień Sybiraka zwiedzanie Bastionu jest też uczczeniem pamięci Polaków, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny, ale jest również uczeniem się przebaczenia.

Reklama

Juromania przyciąga wielu miłośników regionu i historii z całej Polski.

Jasna Góra uczestniczy w niej po raz drugi. Historię ukrytą w klasztornych zakamarkach można poznawać od godz. 10.00 do 16.00. Zwiedzanie poszczególnych grup rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie w Sali Papieskiej.

Podziel się cytatem

Trasa Juromanii wiedzie szlakiem paulińskim, od sanktuarium na Jasnej Górze, przez kościół św. Barbary, klasztor w Leśniowie aż do Krakowa Skałki.

2022-09-17 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 35. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

[ TEMATY ]

Jasna Góra

trzeźwość

Julia A. Lewandowska

Na Jasnej Górze trwa 35. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Dwudniowa pielgrzymka połączona nocnym czuwaniem jest czasem ekspiacji za grzechy pijaństwa, modlitwy o odnowienie ducha trzeźwości w narodzie, zwłaszcza w pokoleniu młodych Polaków i Polek. Jest ona też okazją do spotkania się przedstawicieli wielu środowisk zaangażowanych w posługę na rzecz trzeźwości w Polsce. Hasłem przewodnim spotkania jest wezwanie św. Jana Pawła II: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić!”.

Zdaniem bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości problem alkoholowy jest w Polsce bardzo poważny i trzeba mu przeciwdziałać. – Z niepokojem zauważamy nadmierne spożycie alkoholu w Polsce, a także negatywne i szkodliwe modele picia zakorzenione w naszym społeczeństwie – Bp Bronakowski wskazuje na zatrważające statystyki, które pokazują, ze ponad 1,5 miliona dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, a 2 miliony osób doświadcza przemocy na tle alkoholowym. Rocznie 11 tys. Polaków umiera przez legalnie sprzedawany alkohol. Jeden punkt sprzedaży przypada dzisiaj na 250 mieszkańców. Liczba punktów sprzedaży czterokrotnie przekracza standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości zwraca także uwagę na osoby – a jest ich ok. 3 mln – które piją ryzykownie i szkodliwie. Oni przeważają liczebnie nad alkoholikami i na nich powinna być skupiona uwaga polityczna i dobry program polityki społecznej.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi Kongijczycy poruszeni przesłaniem Franciszka

2023-02-03 16:27

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

Kongo

PAP/CIRO FUSCO

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Niezwykle ważne jest wezwanie, abyśmy oparli się korupcji i oddawali samych siebie na służbę innym – wskazuje Hervé, jeden z uczestników wczorajszego spotkania papieża z młodymi Kongijczykami. To przesłanie poruszyło wielu zebranych, na co wskazały krótkie wywiady udzielone Radiu Watykańskiemu tuż po wydarzeniu. Ze słów tych ludzi płynie też wielka radość z przyjazdu Franciszka.

Jak wyznała Grace, jedna z obecnych na spotkaniu, niezwykle mocno zabrzmiało to, iż wypowiedzi Ojca Świętego razem z młodymi słuchali przedstawiciele państwa. „Bardzo się wzruszyłam, gdy mówił o nieuczciwości i korupcji, bo tam byli wszyscy odpowiedzialni [w naszym państwie] – zauważyła Grace. – Większość władz była na miejscu. Jestem mocno przekonana, że słyszeli te słowa. A potem wprowadzą je w życie na rzecz naszej społeczności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję