Reklama

Kościół

Jasna Góra: rozpoczęła się Juromania czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Rozpoczęła się Juromania czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestniczy w niej także Jasna Góra będąca w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Święto jest okazją do pokazania piękna regionu, przypomnienia historii, zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych. Tegoroczna piąta już edycja przebiega pod hasłem „Poczuj Smak Historii”. Jak wyjaśnia o. Mariusz Tabulski, prezes Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, ten smak w klasztornych zakamarkach jest szczególny, bo dotyczy duchowości.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jura Krakowsko‑Częstochowska

Juromania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Poznając smak historii myślimy nie tylko o tym, by spróbować danego produktu, ale także by spotkać się z tym, co dotyczy dziedzictwa kulturowego. Jasna Góra mająca 640 lat cała utkana jest smakami ludzi, którzy zostawili tu ślady swojej obecności np. w postaci zapisu albo jakiegoś daru - zauważa o. Tabulski. Podkreśla, że podczas Juromanii zobaczyć można miejsca, których bez przewodnika nie jesteśmy w stanie dostrzec.

Na Jasnej Górze przewodnicy zapraszają do przejścia dwoma szlakami: twierdzy Maryi na Orlim Szlaku ze szczególnym uwzględnieniem Bastionu św. Barbary i paulińskich białych kruków z oglądaniem zabytkowej biblioteki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji podkreśla, że zabytkowa klasztorna biblioteka to coś wyjątkowego. - Wyjątkowe wnętrze, wyjątkowe zbiory, pielgrzymi mają szansę to zobaczyć, poczuć panującą tam harmonię - powiedziała urszulanka szara. Podkreśliła, że w tym roku szczególny akcent przy zwiedzaniu biblioteki kładziony będzie na znajdujące się tam księgi gości. - Złożone w nich wpisy gości, pielgrzymów wiele mówią. Widzimy kto, po co, z jakimi intencjami tu przybywał, co towarzyszyło takim wizytom, poznajemy życie polityczne, kulturowe - dodała s. Małgorzata. Podkreśliła, że w oprowadzaniu po Jasnej Górze zawsze chodzi przede wszystkim o pokazanie tego co najważniejsze czyli ducha tego miejsca, miłości do Matki Bożej.

Niedawno otwarty dla zwiedzających Bastion św. Barbary, który znajduje się na szlaku jasnogórskiej twierdzy, wzbudza ogromne zainteresowanie i budzi wielkie emocje. - Zachwyca nie tylko pięknem murów, ale też tym, że dotyka współczesnej historii wplecionej w przeżywanie obecności na Jasnej Górze - podkreśla s. Faustyna Masin. Przewodnik przypomina, że jest to miejsce pamięci o cierpieniu Polaków, nie tylko w XX wieku, ale już od XVIII, przez powstania, wywózki na Syberię. Siostra zauważa, że w rocznicę napaści Rosji na Polskę, w obchodzony 17 września Światowy Dzień Sybiraka zwiedzanie Bastionu jest też uczczeniem pamięci Polaków, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny, ale jest również uczeniem się przebaczenia.

Reklama

Juromania przyciąga wielu miłośników regionu i historii z całej Polski.

Jasna Góra uczestniczy w niej po raz drugi. Historię ukrytą w klasztornych zakamarkach można poznawać od godz. 10.00 do 16.00. Zwiedzanie poszczególnych grup rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie w Sali Papieskiej.

Podziel się cytatem

Trasa Juromanii wiedzie szlakiem paulińskim, od sanktuarium na Jasnej Górze, przez kościół św. Barbary, klasztor w Leśniowie aż do Krakowa Skałki.

2022-09-17 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jurajskie krajobrazy

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jura Krakowsko‑Częstochowska

Wojciech Mścichowski

Perłę pogranicza Śląska, Małopolski i Ziemi Częstochowskiej stanowią malowniczo położone na wapiennych skałach pomiędzy Krakowem a Częstochową ruiny obronnych zamków z czasów króla Kazimierza Wielkiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: wstrzemięźliwość ucieleśnia piękno orędzia Jezusa

2024-07-14 12:17

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Wstrzemięźliwość ucieleśnia piękno orędzia Jezusa w konkretnych aspektach życia - wskazał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Odwołując się do fragmentu Ewangelii, mówiącego o Jezusie wysyłającym swoich uczniów na misję, papież wskazał, że wysyła On ich „po dwóch” i radzi im, aby zabrali ze sobą tylko to, co niezbędne. Zaznaczył, że aby to zrobić, trzeba „być wstrzemięźliwym: umieć być skromnym w używaniu rzeczy, dzieląc się zasobami, umiejętnościami i darami, rezygnując z tego, co zbędne, aby być wolnym i aby każdy miał to, czego potrzebuje do godnego życia i do aktywnego zaangażowania się w misję”. Trzeba też „być wstrzemięźliwym w myślach i uczuciach, porzucając własne stronnicze wizje, uprzedzenia i schematy, które jak niepotrzebny bagaż obciążają i utrudniają drogę, aby zamiast tego wybierać wzajemną rozmowę i słuchanie, i w ten sposób czynić świadectwo bardziej skutecznym”.

CZYTAJ DALEJ

33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

2024-07-14 17:20

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyła się dwudniowa 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Łączy ona wszystkich słuchaczy toruńskiej katolickiej rozgłośni oraz jej sympatyków i przyjaciół. Wierni zjednoczeni pod hasłem: „Uczestniczę w misji Kościoła” modlili się podczas Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Przed rozpoczęciem Eucharystii minister Piotr Ćwik odczytał list prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję