Reklama

Wąsosze

Dziedzictwo czterech wieków

W XVI w. w Wąsoszach wybudowany został kościół pw. Wszystkich Świętych, konsekrowany w 1602 r.
14 września br., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w parafii obchodzono jubileusz 400-lecia konsekracji świątyni. Uroczystości przewodniczył bp Roman Andrzejewski, który odprawił Sumę odpustową.
W koncelebrze byli: dziekan dekanatu ślesińskiego - ks. prał. Marian Marguż i ks. Waldemar Gasztkowski, pochodzący z parafii Wąsosze.
Ksiądz Biskup wygłosił kazanie, w którym wyraził wdzięczność za 400 lat chwały Bożej w tym miejscu, po czym poświęcił kielich i patenę, ofiarowane parafii przez ks. W. Gasztkowskiego. Na dzień jubileuszu świątynia została całkowicie odrestaurowana. Staraniem proboszcza parafii - ks. Wiktora Hołtyna i wielu ludzi dobrej woli został położony nowy dach, wyremontowano ściany i położono elewację zewnętrzną kościoła. Prace wykonała firma budowlana Józefa Józefackiego, pracująca pod nadzorem konserwatorów: ks. Piotra Sierzchały, Jolanty Oblizajek i Jana Nowaka. Gruntowne odnowienie świątyni nie byłoby możliwe bez ofiar składanych przez parafian oraz pomocy Urzędu Miasta i Gminy w Ślesinie, Banku Spółdzielczego, firmy "Trakon" Włodzimierza Kołodzieja i licznych osób, w różny sposób włączających się w prace mające na celu przygotowanie kościoła do obchodów jubileuszowych.
Na zakończenie uroczystości, po procesji eucharystycznej, bp Andrzejewski poświęcił odnowiony kościół i dwie tablice upamiętniające 400-lecie jego istnienia "na chwałę Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu" - jak głosi napis na jednej z tablic. Na drugiej umieszczone są nazwiska kapłanów, którzy w XX w. byli proboszczami parafii Wąsosze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję