Reklama

Niedziela Lubelska

Dojrzali duchem. Bierzmowanie w parafii św. Kazimierza w Chełmie

Tadeusz Boniecki

Miejcie odwagę iść drogą świętości - powiedział abp Stanisław Budzik do młodzieży.

W parafii wojskowo-cywilnej św. Kazimierza w Chełmie kilkadziesiąt młodych osób przyjęło sakrament bierzmowania. 10 września udzielił go abp Stanisław Budzik. Zgromadzoną licznie młodzież szkolną i zaproszonych gości powitali przedstawiciele rodziców. - Przez posługę księdza arcybiskupa nasze dzieci otrzymają moc i dary Ducha Świętego. Pragniemy, aby umocnione Bogiem mogły odważnie kroczyć drogą życia do świętości oraz drogą wzajemnego szacunku dla drugiego człowieka. Jako rodzice jesteśmy gotowi pomagać im zawsze w pokonywaniu trudności życia oraz ukazywaniu celu właściwego ludzkiego postępowania, a przede wszystkim troszczyć się o ich właściwą religijną postawę, pobożność i wiarę - zapewnili rodzice.

Świętość dla każdego

W homilii abp Stanisław Budzik mówił o świętości życia i ukazał młodym bł. Carla Acutisa, który zmarł na białaczkę w wieku zaledwie 15 lat. Matka chłopca wyraziła nadzieję, że przykład syna pomoże młodym ludziom iść drogą wiary. Carlo w wieku 7 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi. Był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych Kościoła; internet postanowił wykorzystać do szerzenia Ewangelii. Eucharystię nazywał autostradą do nieba; drogowskazem dla niego było Słowo Boże, które nazywał busolą. Życiowym mottem nastolatka były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. Zwracając uwagę na obecność internetu w różnych dziedzinach życia, abp Budzik przestrzegał, że bezmyślne korzystanie może prowadzić do izolacji i pustej przyjemności, ale też może pomóc czynić dobro, nieść Ewangelię i przekazywać wartości. Wzywając młodych do podążania drogą świętości, ksiądz arcybiskup podkreślił, że wszyscy są powołani, aby być świętymi, czyli „żyć miłością i dawać świadectwo miłości przez wszystkie codzienne czynności i obowiązki zawodowe”. - Jesteś mężem lub żoną, bądź świętym kochając rodzinę. Jesteś urzędnikiem, bądź świętym wykonując dobrze swoje obowiązki zawodowe. Jesteś rodzicem, dziadkiem lub babcią, bądź świętym ucząc cierpliwie dzieci naśladowania Chrystusa - nauczał pasterz. Kandydatom do bierzmowania życzył, by otwarci na natchnienia Ducha Świętego mieli odwagę iść pod prąd, wbrew temu co modne i lansowane w niektórych środkach przekazu. - Miejcie odwagę iść swoją drogą, drogą świętości - zaapelował.

Reklama

Na zakończenie uroczystości młodzi parafianie otrzymali krzyże, które będą przypominały o konieczności bycia dojrzałym chrześcijaninem. W imieniu całej wspólnoty parafialnej proboszcz ks. ppłk Mariusz Antczak podziękował abp. Budzikowi za umocnienie pasterskim słowem i udzielenie sakramentu bierzmowania młodzieży, aby wzrastała w wierze na chwałę Bożą.

Cztery dekady

Parafia wojskowo-cywilna św. Kazimierza w Chełmie została erygowana 40 lat temu. Wierni gromadzą się na modlitwie w kościele wzniesionym w 1856 r. jako prawosławna cerkiew garnizonowa. W okresie międzywojennym przez pewien czas był to rzymskokatolicki kościół garnizonowy, potem budynek służył za magazyn wojskowy. W 1982 r. został przekazany katolikom i w sierpniu 1982 r. poświęcony przez bp. Bolesława Pylaka. Utworzono przy nim samodzielny ośrodek duszpasterski obejmujący zachodnią część miasta, a następnie parafię wojskowo-cywilną. Przez 40 lat duszpasterską opiekę nad wspólnotą sprawowali: ks. Kazimierz Malinowski, ks. Józef Brodaczewski, ks. ppłk Grzegorz Kamiński, ks. ppłk Witold Mach, ks. ppłk Grzegorz Przewrocki i od 2020 r. ks. ppłk Mariusz Antczak.

2022-09-27 07:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Szarbel - wzór modlitwy

Poświęcił całe swoje życie, by adorować Boga.

Święty Szarbel, eremita z Libanu, promieniuje na wiernych przykładem prostoty i pokory. Urodził się w ubogiej maronickiej rodzinie, w niewielkiej wiosce w górach Libanu. Już jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy, co zrodziło w nim pragnienie poszukiwania Boga w ciszy. Zrealizował je, wstępując w 1851 r. do maronickich antonianów w Maifug, później przeniósł się do klasztoru w Annaja, gdzie – pomijając czas studiów filozoficzno-teologicznych – przebywał do 1875 r. W tym roku udał się także do górskiej samotni, gdzie odseparowany niemal od wszystkiego, co ziemskie, spędził pozostałe 23 lata życia.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję