Reklama

Kościół

USA: 10 kandydatów na przewodniczącego episkopatu

Podczas jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupi USA wybiorą nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego swej konferencji episkopatu – przypomniano w opublikowanej 4 października informacji. Sesja planowana jest w dniach 14-17 listopada. Zostaną także podczas niej wybrani nowi przewodniczący sześciu komisji stałych konferencji amerykańskiego episkopatu.

[ TEMATY ]

USA

episkopat

Episkopat News

Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani spośród 10 kandydatów, którzy zostali nominowani przez swoich współbraci biskupów. Są to następujące osoby (w kolejności alfabetycznej):

Arcybiskup Timothy P. Broglio – ordynariusz diecezji wojskowej

Biskup Michael F. Burbidge, z diecezji Arlington

Reklama

Biskup Frank J. Caggiano, z diecezji Bridgeport

Arcybiskup Paul S. Coakley, z archidiecezji Oklahoma City

Arcybiskup Salvatore J. Cordileone, z archidiecezji San Francisco

Arcybiskup Paul D. Etienne, z archidiecezji Seattle

Biskup Daniel E. Flores, z diecezji Brownsville

Arcybiskup Gustavo García-Siller, z archidiecezji San Antonio

Arcybiskup William E. Lori, z archidiecezji Baltimore

Biskup Kevin C. Rhoades, z diecezji Fort Wayne-South Bend

Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani na trzyletnie kadencje, które rozpoczynają się po zakończeniu tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego. W tym czasie arcybiskup José H. Gomez z Los Angeles i arcybiskup Allen H. Vigneron z Detroit zakończą swoją kadencję odpowiednio jako przewodniczący i wiceprzewodniczący episkopatu.

Regulamin Konferencji Biskupów Katolickich USA przewiduje, że pierwsze wybory to wybory przewodniczącego zwykłą większością głosów członków obecnych i głosujących. Po wyborze przewodniczącego, wiceprzewodniczący jest wybierany spośród pozostałych dziewięciu kandydatów. W obu wyborach, jeśli kandydat nie otrzyma więcej niż połowę głosów oddanych w pierwszej turze głosowania, przeprowadza się drugie głosowanie. Jeśli konieczna jest trzecia tura głosowania, to w tej turze następuje dogrywka między dwoma biskupami, którzy otrzymali najwięcej głosów w drugiej turze.

Podczas spotkania biskupi będą również głosować na nowych przewodniczących sześciu stałych komisji: Komisji ds. Kanonicznych i Zarządzania Kościołem; Komisji ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych; Komisji Ewangelizacji i Katechezy; Komisji Sprawiedliwości i Pokoju Międzynarodowego; Komisji Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Komisji Wolności Religijnej. Sześciu wybranych przewodniczących komisji będzie pełnić przez rok funkcję przewodniczącego-elekta, a następnie rozpocznie trzyletnią kadencję po zakończeniu jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupów w 2023 r.

2022-10-04 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: "NYT": Biden ma 253 pewne głosy elektorskie, Trump 214

Kandydat Demokratów Joe Biden może liczyć na 253 pewne głosy elektorskie, Republikanin Donald Trump ma ich aktualnie 214 - wynika z szacunków "New York Timesa". W sześciu stanach, według gazety, pojedynek o Biały Dom nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Te stany to Alaska, Arizona, Nevada, Pensylwania, Georgia i Karolina Północna.

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję