Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Matko dobrej rady

Prześledziłem teksty czterech Ewangelii, w których występuje Maryja. Wydawało mi się, że nie ma w nich ani jednej rady Maryi. Dlaczego więc nazywamy Ją Matką dobrej rady?

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

WSPÓLNA MODLITWA
10 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Na czym, polega wezwanie, które dziś przychodzi nam rozważyć? Opiera się ono przede wszystkim na własnym życiu Maryi, która stała się dla nas dobrym wzorem zaufania Bogu. Na początku rozważania powiedziałem dość prowokacyjnie, że na kartach Ewangelii nie znalazłem żadnej rady Maryi. Czy na pewno? A popatrzmy na scenę z Kany Galilejskiej? Czyż z ust Maryi nie padają słowa rady, skierowane do weselników? Wobec braku wina Maryja mówi: "Zróbcie wszystko cokolwiek wam powiem mój Syn" (J 2,3). Oto rada Maryi! Nie wiemy, czy i jakich rad udzielała Maryja komukolwiek jeszcze wcześniej. Ale ta z Kany Galilejskiej jest szczególna. To wołanie Maryi rozbrzmiewa po dzień dzisiejszy. Ona nieustannie udziela swych rad Kościołowi, a nawet całej ludzkości, powtarzając to, co powiedziała na weselu w Kanie. Jej wołanie słyszymy w La Salette, Fatimie, Gietrzwałdzie… wypełnijcie to co mówi mój Syn. Nawróćcie się i pokutujcie… Same dobre rady. Niech one wystarczają nam na całe życie w podejmowaniu decyzji.

A skąd się wziął ten tytuł i jak znalazł się w Litanii Loretańskiej?

Jak podają przekazy historyczne, już od 1467 r. tytuł jest związany z obrazem Matki Bożej w Genazzano w środkowych Włoszech. Obraz ten przedstawia popiersie Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, które obejmuje szyję Matki i swą twarz opiera na Jej policzku. Jego wyraz twarzy nie jest dziecięcy. Z niezgłębionego spojrzenia przemawia Mądrość Boża, której słowom Maryja uważnie się przysłuchuje, a to dokonuje się na tle łuku tęczy. Początkowo nazywano obraz Matką Bożą Rajską, Przedziwną albo Madonną Albańczyków. Ostatecznie związano z wezwaniem Matki Bożej Dobrej Rady. Na początku XX wieku, w roku 1903, papież Leon XIII włączył wezwanie "Matko Dobrej Rady" do Litanii Loretańskiej

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-09 21:02

Ocena: +31 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaskawa i wierna

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Rozważyć dzisiaj chcemy wezwania litanijne, którymi są: Panno łaskawa i Panno wierna.

WSPÓLNA MODLITWA
14 października
TAJEMNICE BOLESNE

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję