Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk: młodzi pogrążeni w internetowym chaosie nadal są do zdobycia

„Młodzi, choćby nie wiem jak pogrążeni w internetowym chaosie, nadal są do zdobycia. To raczej nasz problem – dorosłych przewodników – byśmy potrafili dać świadectwo, które pociąga, a nie odstrasza” – mówił w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

[ TEMATY ]

młodzi

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Przewodniczył on Eucharystii dla duszpasterstwa nauczycieli, które zostało „reaktywowane” po okresie pandemii. Obecnym w świątyni towarzyszył wizerunek bł. Natalii Tułasiewicz.

Patronka polskich nauczycieli urodziła się w 1906 r. w Rzeszowie. Otrzymała staranne wychowanie i wykształcenie. W czasie pokoju studiowała i pracowała jako nauczycielka. Po wybuchu drugiej wojny światowej dawała prywatne i tajne lekcje. Zaangażowała się także w działalność konspiracyjną. W 1943 r. podjęła odważną decyzję o dobrowolnym wyjeździe do fabryki w Hanowerze, gdzie chciała pomagać przymusowym robotnicom. W kwietniu 1944 r., gdy odkryto, że działa w konspiracji, została aresztowana przez gestapo. Po miesiącach spędzonych w więzieniu w Kolonii została przewieziona do obozu w Ravensbrück. Zmarła w komorze gazowej w Wielki Piątek, 31 marca 1945 r. – w dzień przed wyzwoleniem.

„Chcę wysługiwać sobie świętość na ziemi codziennym wysiłkiem dnia. Nie oddzielam szarego życia od ideałów, ku którym podążam. Wszystko: praca, nauka, sen, przyjemność, wszystko wciągam w swój program doskonalenia się” – cytował błogosławioną duszpasterz nauczycieli diecezji bydgoskiej ks. dr Waldemar Różycki. – Natalia była z pozoru zwykłą kobietą, której przyszło żyć w okresie wojny i okupacji. Pełna marzeń, uwielbiała podróże, teatr, kino, chodziła na imprezy, koncerty, wystawy, lubiła dobrze się ubrać. Dusza towarzystwa, pełna radości i poczucia humoru, nie zamierzała wyrzec się wielu z przyjemności, jakie dostarczał świat. Była przy tym wrażliwa na piękno i dobro. Cechowały ją prostota i pokora. Będąc nastolatką wybrała Boga jako największą wartość życia – mówił w czasie homilii bp Krzysztof Włodarczyk.

Reklama

Przypomniał, że ta niezwykła kobieta, oddała życie za swoją misję. – Dlatego dzisiaj oprócz fachowego przygotowania trzeba kochać młode pokolenie. Wierzę, że bł. Natalia jest dla was, „kochanych belfrów” prawdziwym darem Pana Boga. Udowadnia, że nauczycielska służba może być piękna oraz owocna, a przeżywana w łączności z Chrystusem, wyzwala radość nawet wówczas, gdy wydaje się to niemożliwe – mówił bp Włodarczyk.

Podziel się cytatem

Podczas spotkania w katedrze padały również słowa bł. Tułasiewicz: „Dla Boga nauczam i kształcę”. – To czas reaktywacji naszego duszpasterstwa. Już teraz zapraszam na spotkania w pierwsze poniedziałki miesiąca. Najbliższe odbędzie się 7 listopada o godz. 18.00 w Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II w Bydgoszczy – powiedział duszpasterz nauczycieli i dyrektor placówki ks. dr Waldemar Różycki, dodając, że w planach jest zorganizowanie konferencji poświęconej bł. Natalii z udziałem jej rodziny. – Duszpasterstwo to przestrzeń nabierania duchowej mocy we wspólnocie osób mających ten sam cel – wzrastania do świętości własnej i prowadzenia do niej swoich uczniów. To wspólnota ludzi rozumiejących się, wspierających i lubiących przebywać ze sobą w Chrystusie – podsumowała odpowiedzialna za duszpasterstwo Małgorzata Sasin.

2022-10-19 08:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: przez dobrowolny akt oddania siebie Maryi, czynimy się pełniej własnością Boga

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Przez dobrowolny akt oddania siebie Maryi, czynimy się pełniej własnością Boga” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. Ponad pół tysiąca osób rozważało na ulicach Bydgoszczy tajemnice z życia Jezusa.

Inicjatorami wydarzenia byli Wojownicy Maryi. To dzięki nim w pierwsze soboty miesiąca organizowany jest Męski Różaniec. Tym razem do wspólnej modlitwy zostały zaproszone całe rodziny. – Różaniec jest dla nas siłą w codziennym życiu. Daje łaski, które każdego dnia – nam małżonkom, rodzinom – są jak najbardziej potrzebne. Zarówno w dobrych czasach, ale także w chwilach, kiedy są trudności, choroby, cierpienia, niepewność – podkreślili Małgorzata i Robert Włosińscy.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Lourdes: Nagroda ks. Hamela za artykuł o o. Maccallim

2023-01-27 16:27

[ TEMATY ]

Lourdes

nagroda

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

W Lourdes przyznano doroczną Nagrodę ks. Jacquesa Hamela. Otrzymał ją francuski dziennikarz Christophe Chaland za artykuł o o. Pier-Luigim Maccallim, włoskim misjonarzu, który przez dwa lata był więziony przez islamistów w Afryce. Nagrodę wręczył kard. Pietro Parolin na dorocznym spotkaniu katolickich dziennikarzy.

Watykański sekretarz stanu zauważył, że losy o. Maccalliego przypominają o odwadze misjonarzy głoszących w świecie Ewangelię, a zarazem o prześladowaniach, których doświadczają dziś chrześcijanie. „Oby krew męczenników rzeczywiście stała się zasiewem chrześcijan. Módlmy się, by Bóg obdarzał odwagą i męstwem prześladowanych chrześcijan, a w szczególności misjonarzy i dziennikarzy” – mówił kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję