Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: tu pamięć o bł. ks. Jerzym Popiełuszce jest wciąż żywa

- Dzisiaj świadectwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki musi wybrzmieć na nowo, dzięki takim ludziom jak on nawet komunistyczny totalitaryzm nie był w stanie zabić prawdy. Mimo że został zamordowany i utopiony w Wiśle, zwyciężył i wstawia się za nami - mówił na Jasnej Górze abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski podczas wrześniowego I Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Biuro Prasowe Jasnej Góry

19 X to w Kościele dzień jego wspomnienia. W częstochowskim sanktuarium, pamięć o tym kapłanie-męczenniku jest wciąż żywa.

To on zainicjował trwające tu nadal pielgrzymki Ludzi Pracy. Przybywając do Maryi zawierzał Jej nade wszystko polskie sprawy. Podkreślał, że to „Ona przez wieki w społeczeństwie podtrzymywała wiarę i nadzieję na odmianę losu udręczonej Ojczyzny”. W kazaniu z 15 VIII 1980 r. powiedział: „Jak bardzo historia naszego narodu związana jest z Matką Najświętszą, szczególnie przez Jasną Górę, nikogo nie trzeba przekonywać”.

Na Jasnej Górze jest wiele pamiątek związanych z bł. kapłanem-męczennikiem i pielgrzymkami Ludzi Pracy. Są zgromadzone głównie w bastionie św. Rocha. W Skarbcu znajduje się kielich mszalny, w którym celebrował Mszę św.

Podziel się cytatem

Na kilka chwil przed uprowadzeniem ks. Jerzy modlił się publicznie w kościele w Bydgoszczy: „Matko Boża Jasnogórska módl się za nami, abyśmy wolni byli od żądzy odwetu i przemocy!”.

2022-10-19 11:22

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi na Jasnej Górze rozmawiali o religii w szkole

[ TEMATY ]

Jasna Góra

katecheza

biskupi

Marek Kępiński/BPJG

Wobec nasilających się dyskusji i różnych pomysłów związanych z religią w szkołach, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreśla, że nie ma żadnych powodów, by katechezę wycofywać lub ograniczać, a podejmowane przez niektóre środowiska działania mają charakter populistyczny przed wyborami. Religia w szkole jest jednym z tematów spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski, która tradycyjnie w wigilię uroczystości Królowej Polski obraduje na Jasnej Górze.

- Jeśli ktoś głosi trzy podstawowe hasła, to jest: zniesienie Funduszu Kościelnego, usunięcie katechetów i religii ze szkoły i opodatkowanie tacy, to nie jest to program partii, która ma coś do zaoferowania, tylko to jest program, który ma jasno postawione antyklerykalne i antychrześcijańskie zasady do wprowadzenia - powiedział bp Miziński przed rozpoczęciem obrad.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję