Reklama

Wiara

Homilia na uroczystość Wszystkich Świętych:

W jaki sposób Jezus chce nas pokrzepiać?

W jaki sposób Jezus chce nas pokrzepiać?

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ap 7,2–4.9–14; 1 J 3,1–3; Mt 5,1–12a.

PRZECZYTAJ CZYTANIA I EWANGELIĘ: niezbednik.niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby ta radość była pełna (J 15,11). Tego życzy nam Jezus tu na ziemi. Woła wprost: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy jesteście utrudzeni i obciążeni, a Ja was pokrzepię (Mt 11,28).

W jaki sposób Jezus chce nas pokrzepiać? Przez osobiste spotkanie z sobą. „Wejdź do swej izdebki, a tam Mnie znajdziesz. Wezwij Mnie, a przyjdę ci z pomocą. Proś natrętnie o cokolwiek, aż ci dam. Zaufaj Mi, a Ja będę działał”. Jeśli na serio potraktujemy te słowa Jezusa do nas, to nic innego nie pozostaje, jak powiedzieć: „Jezu, Ty się tym zajmij”.

Podziel się cytatem

Reklama

To jedna strona medalu. A co robić, gdy życie dopiecze, gdy najbliżsi zawiodą, obrócą się przeciw nam, niesprawiedliwie nas potraktują, okradną, zwyzywają i tym podobnie? Wtedy sięgnij po klucz do rozwiązań także proponowany przez Jezusa. Stosuj rozwiązania zawarte w mądrości ośmiu błogosławieństw. One uczą, jak stawać się szczęśliwym. Błogosławiony to znaczy szczęśliwy. Stosowanie ich pomaga uniknąć nieszczęść i przekleństw. Tajemnicą ośmiu błogosławieństw jest przekonanie, że Bóg daje lepsze rozwiązania. On ciągle daje. Mamy jednak tendencję do ufania własnym pomysłom. Każde rozwiązanie ma swoje konsekwencje. Wśród tych wynikających ze stosowania mądrości podawanych przez osiem błogosławieństw Chrystus nie przewiduje nieszczęść i przekleństw.

Reklama

1. Ubodzy w duchu będą polegać nie na pieniądzach ani dobrach materialnych, ale na Bogu.

2. Smutactwo warto kojarzyć z ciągłym jęczeniem i narzekaniem, czyli szemraniem, a oddzielić od zwykłej troski sięgającej po Bożą pomoc.

3. Hałaśliwi (nie cisi) już osiągają, co chcą. Byle zaistnieć, choćby na krótko. Ile energii w to wkładają?

4. Spodziewasz się sprawiedliwości? Zaufaj Bogu. On się tym zajmie.

5. Szczęśliwi miłosierni – oni kąpią się w radości i szczęściu innych.

6. Spodziewasz się pokoju od innych? Sam stwarzaj pokój w sobie, prosząc o niego Chrystusa. Więcej pokoju będzie wokół ciebie.

7. Szczęśliwi ci, co mają czyste serce, oni już Boga oglądają – doświadczają Jego bliskości.

8. Cierpisz prześladowanie dla sprawiedliwości? Poczekaj trochę, a zobaczysz dobre owoce. One przynoszą więcej radości i szczęścia tobie niż prześladowcy.

Reklama

Stajecie się szczęśliwymi, gdy (ludzie) wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was.

Wszyscy znani nam święci próbowali stawać się szczęśliwymi według tych wskazówek. Na pewno nie żałują. Chociaż biografowie przedstawiali życiorysy niektórych kanonizowanych z przesadą, nieprawdziwe, nie po ludzku, to ich doświadczenie bliskości Chrystusa i szczęście pozostaje i tak ich pięknym doświadczeniem, ich szczęściem. Możemy jednak zawsze prosić naszych ulubionych świętych o pomoc w osiąganiu prawdziwego szczęścia, smakując go po trochu już tu, wśród żyjących.

Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne

Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: „Słuchaj… Refleksje liturgiczne”, „Pustynne szlaki. Wyjście w nieznane”, „Pustynne szlaki. Serce pustyni”.

2022-10-24 09:48

Ocena: +23 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy otwieram się na łaskę wiary?

2023-11-21 15:02

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 17, 10-13.

Sobota, 16 grudnia

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Organiści po godzinach: “Przedstawiamy się”

2023-12-08 18:02

Archiwum organistów

Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński

Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński

Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński wrocławscy organiści prowadzą kanał "Organiści po godzinach". W najnowszym filmiku przedstawiają się bliżej swoim widzom

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję