Reklama

Inauguracja Roku Akademickiego

Kalina Wielicka
Edycja łowicka 42/2002

Na wszystkich wyższych uczelniach w naszym kraju rozpoczął się już nowy rok akademicki 2002/2003. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2002/2003 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu oraz w Instytucie Teologicznym Diecezji Łowickiej nastąpiła 4 października. Uczestniczyli w niej bp Alojzy Orszulik, bp Józef Zawitkowski, przełożeni, wykładowcy i wychowawcy Seminarium, pracownicy, zaproszeni goście i oczywiście sami studenci. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa łowickiego Alojzego Orszulika. Wraz z Księdzem Biskupem przy ołtarzu w kaplicy seminaryjnej stanęli kapłani - wykładowcy w Seminarium.
Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. Paweł Kozakowski - ojciec duchowny Seminarium, który stwierdził: "Dobrze, że rozpoczynamy ten rok akademicki w dniu, którego patronem jest św. Franciszek. Trzeba poddać Chrystusowi nasze serca i umysły, podejść do formacji intelektualnej bardzo serio. By potem próbować rzetelnie odpowiadać na pytania, które stawia świat, po to, żeby lepiej zrozumieć ten świat, Boga i siebie samych. A "mając wszelką wiedzę" - jak mówił św. Franciszek - i znając tajemnice niebieskie, chlubić się w dźwiganiu krzyża Pana naszego, Jezusa Chrystusa".
Oficjalna, uroczysta inauguracja roku akademickiego nastąpiła po przerwie, w auli WSD w Łowiczu. Na rozpoczęcie wszyscy obecni zaśpiewali Bogurodzicę, a następnie ks. dr Jacek Skrobisz - rektor Seminarium powitał przybyłych gości. Zaproszenie na inaugurację przyjęli m. in.: bp Alojzy Orszulik, bp Józef Zawitkowski, ks. dr Stanisław Warzeszak - reprezentujący dziekana Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, prof. dr hab. Wiesław Balcerak - rektor Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, ks. dr Wacław Madej - rektor WSD Diecezji Warszawsko-Praskiej, ks. dr Janusz Strojny - wicerektor WMSD w Warszawie, ks. dr Zbigniew Zarębski wicerektor WSD we Włocławku i prefekt tego Seminarium, ks. Dariusz Lewandowski. Obecni byli także: Sławomir Siwek - redaktor naczelny Tygodnika Obserwator, Zenon Sułecki - prezes Fundacji Prasowej Solidarności. Miasto i powiat łowicki reprezentowali: burmistrz Łowicza Ryszard Budzałek, starosta Cezary Dzierżek. Przybył rezydujący po sąsiedzku z łowickim seminarium st. kpt Roman Rześny - komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu. Władze kościelne diecezji łowickiej reprezentowali: ks. prał. Franciszek Augustyński - wikariusz generalny, ks. dr Stanisław Plichta - kanclerz Kurii Łowickiej, ks. prał. Wiesław Wronka - wikariusz biskupi.
W swoim przemówieniu Ksiądz Rektor przypomniał, iż pierwsza inauguracja roku akademickiego w WSD w Łowiczu miała miejsce w tej samej auli seminaryjnej już osiem lat temu, w 1994 r. Rok akademicki zaczynało wtedy 88 alumnów. Naukę w WSD w Łowiczu rozpoczyna w roku akademickim 2002/2003 56 alumnów, czyli o pięciu więcej niż w roku ubiegłym, w czym zasługa studentów pierwszego roku, których przyjęto do Seminarium aż osiemnastu. Na drugim roku studiuje ośmiu alumnów, na III - dziewięciu, na IV - sześciu, na V - siedmiu i na roku VI - ośmiu.
Immatrykulacji studentów pierwszego roku WSD dokonał ks. dr Stanisław Warzeszak z Papieskiego Wydziału Teologicznego. Wręczenie indeksów poprzedziło ślubowanie nowo przyjętych seminarzystów, którzy ślubowali m.in. zdobywać wytrwale wiedzę i umiejętności dla dobra Kościoła i Ojczyzny, darzyć szacunkiem profesorów i przestrzegać regulaminu. Studenci pierwszego roku powitani zostali brawami starszych kolegów i uczestników uroczystości.
Wręczenia dyplomów licencjackich 25-osobowej grupie absolwentów Instytutu Teologicznego Diecezji Łowickiej dokonał bp Alojzy Orszulik. Każdy absolwent otrzymał także książkę, ufundowaną przez Sławomira Siwka, jego autorstwa: Fundacja Rolnicza. Jak władze PRL zablokowały wsparcie przez Kościół polskich rolników? Fakty, dokumenty, negocjacje w latach 1981-1987.
Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Mirosław Nowosielski - wykładowca psychologii w WSD w Łowiczu oraz na UKSW w Warszawie. Wykład zatytułowany był: Wychowanie jako pomoc w rozwoju.
Bp Alojzy Orszulik życzył wszystkim studentom wytrwałości w zdobywaniu wiedzy: "Wiele będą wam mówili wychowawcy, drodzy alumni. Nie zniechęcajcie się, ale przyjmujcie, co wam mówią profesorowie i wychowawcy, bo czynią to z miłości do was. Życzę dużo entuzjazmu w nowym roku. Słyszy się, że dzisiaj ludzie coraz więcej oczekują znajomości Słowa Objawionego, ale także problemów, którymi żyje świat. I tej umiejętności rozwiązywania przy pomocy Słowa Objawionego problemów, którymi żyje świat, życzę wam z całego serca!".
Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2002/2003 zakończyła się błogosławieństwem, którego wszystkim zebranym udzielili Księża Biskupi.

Joanna Jędrzejczyk: Jestem wdzięczna Bogu za wszystko, co mam

2019-11-21 21:08

wPolityce.pl

Joanna Jędrzejczyk sporo ostatnio zmieniła w swoim życiu. - Mam 32 lata, a czuję się jakbym miała 16 i dopiero zaczynała przygodę ze sportami walki. W środku cały czas jestem tą samą dziewczynką, która czuje głód sukcesu - przyznała pierwsza Polka UFC oraz mistrzyni tejże organizacji w wadze słomkowej (do 52 kg) w latach 2015–2017. - Usunęłam sępy z mojego życia - dodała prowadzącemu stronę pogongu.wordpress.com.

wPolityce.pl / youtube Traile
Joanna Jędrzejczyk

Jędrzejczyk przyjrzała na oczy i postanowiła iść swoją drogą oddzielając ziarno od plew.

Jestem po rozstaniu z moim narzeczonym. Mój menedżer ukradł mi pieniądze, a to była bardzo bliska mi osoba. Od roku zaczęłam korzystać z tego, co osiągnęłam. Ktoś do mnie powiedział: Aśka, osiągnęłaś tak dużo i nawet nie cieszysz się sukcesami. Wcześniej nawet nie korzystałam z zarobionych pieniędzy. Chciałam się dzielić dobrem. Udzielałam się bardzo mocno charytatywnie. Ludzie nie wiedzą, że kupowałam łóżka do szpitali, pomagałam dzieciom. Jestem wdzięczna Bogu za wszystko, co mam - przyznała na łamach bloga pogongu.

Zawodniczka mieszanych sztuk walki ostatnio powiedziała, że musiała usunąć sępy ze swojego otoczenia.

Masa ludzi była ze mną, gdy osiągnęłam sukces, ale też bardzo dużo osób przez to straciłam. Więcej niż po przegranej, ci ludzie nagle się rozpłynęli. Odeszli ode mnie, bo mieli pretensje, że nie miałam czasu się z nimi spotykać, pójść na imprezę czy zjeść kolacji, bo byłam na wiecznej diecie. Na szczęście mam przy sobie osoby, które są ze mną od wielu lat. One nie narzekają i nie mówią, że ciężko jest być moim przyjacielem. Nasze relacje nie są łatwe, bo są okupione tęsknotą, stresem i nerwami. Obiecuję przyjaciołom, że przyjdzie czas, że będziemy na hamaku oglądać wschody i zachody słońca. I pić wino. Teraz jest jednak czas na rozwój - dodała Jędrzejczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biblia z czasów Gutenberga na aukcji w Hamburgu

2019-11-22 13:19

ts (KAI/KNA) / Hamburg

Cenny egzemplarz Biblii, który wyszedł spod prasy drukarskiej Jana Gutenberga (ok. 1400-68), zostanie wystawiony 25 listopada na sprzedaż w Hamburgu. Miejscowy Dom Aukcyjny „Ketterer Kunst” poinformował niemiecką agencję katolicką KNA, że szacunkowa cena wyjściowa zabytku wynosi około miliona euro, eksperci natomiast spodziewają się osiągnięcia znacznie wyższej sumy.

wikipedia.org

Dwutomowa „Biblia Latina” ukazała się w 1462 roku, a więc jeszcze za życia Gutenberga, ale wydrukowali ją jego następcy Johannes Fust i Peter Schöffer. Spośród 200 takich egzemplarzy wykonanych w ich pracowni – tzw. Biblii Fust-Schöffera – w całości zachowało się jeszcze ok. 20. Zdaniem domu aukcyjnego ten niezwykle rzadki, kompletny, w całości wydrukowany na pergaminie i pięknie ozdobiony egzemplarz jest w pełni porównywalny z Biblią Gutenberga, powinien więc być łakomym kąskiem dla kolekcjonerów. Obecnie jego właścicielem jest osoba prywatna.

Pochodzący z Moguncji Jan Gutenberg, niemiecki rzemieślnik, złotnik i drukarz, jest twórcą pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Zrewolucjonizował sposób drukowania książek, wynalazł też aparat do odlewania czcionek z wymiennych matryc oraz prasy drukarskiej.

Biblia Gutenberga – pełne wydanie Pisma Świętego w języku łacińskim – jest pierwszym wydawnictwem dziełowym w Europie, wykonanym za pomocą tej nowej metody. Przygotował ją do druku i wydrukował Gutenberg w latach 1452-55 w swej rodzinnej Moguncji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem