Reklama

Serwis przemyski

Oprac. ks. Tadeusz Biały
Edycja przemyska 42/2002

27-29 września. W domu rekolekcyjnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Nadzieja" w Dubiecku-Wybrzeżu doroczne rekolekcje odprawiali referenci ds. powołań ze wspólnot zakonnych (żeńskich i męskich) pracujących na terenie archidiecezji przemyskiej. Moderatorem czasu wzrastania był ks. Janusz Trojnar, diecezjalny moderator duszpasterstwa powołaniowego. Gościem odprawiających rekolekcje był ks. Marek Dziewiecki z Radomia, członek Komisji ds. Powołań Episkopatu Polski.

27 września. W Domu Katolickim "Roma" w Przemyślu odbył się archidiecezjalny finał VI Konkursu Poezji Religijnej. Wystąpiło 18 artystów, których oceniało jury w składzie ks. Paweł Pelc, poeta i wikariusz katedralny, mgr Ewa Maciołek, polonistka w Szkole Podstawowej nr 8 i mgr Monika Rokicka, inspektor ds. kultury w Starostwie Przemyskim. Pierwszą nagrodę otrzymała Katarzyna Pączka z Łańcuta, drugą nagrodę jurorzy przyznali Barbarze Nowak z II LO w Krośnie, zaś trzecią Dorocie Zdzioch z Gimnazjum nr 1 w Radymnie. Jurorzy wyróżnili także Annę Bem ze Szkoły Podstawowej z Albigowej, Katarzynę Uryć z Gimnazjum nr 1 w Sanoku i Joannę Kowal z Wysokiej Łańcuckiej. Młodych artystów oklaskiwał abp Józef Michalik wraz z młodzieżą przemyskich szkół średnich.

27-29 września. W Przemyślu odbywały się warsztaty formacyjno-muzyczne dla Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej. W zajęciach uczestniczyło 100 dziewcząt i chłopców. Kolejne zajęcia formacyjno-muzyczne zaplanowane są na drugi tydzień ferii zimowych w Przemyślu.

Reklama

29 września. Ponad 1000 młodych wzięło udział w pielgrzymce do bazyliki archikatedralnej inaugurującej nowy rok pracy formacyjnej w grupach eklezjalnych. Eucharystię, której przewodniczył abp Józef Michalik w asyście 50 duszpasterzy, poprzedziła godzina świadectwa na Rynku miasta. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele dekanatów i wspólnot modlitewnych przyjęli z rąk Księdza Arcybiskupa Światło Chrystusa, które przekażą do wspólnot parafialnych w trzecią sobotę października, podczas dekanalnych dni wspólnoty.

29 września. W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Haczowie odbywały się uroczystości związane ze 140. rocznicą powstania Kółek Rolniczych. Na uroczystość przybyło prawie 500 osób zaangażowanych w pracę Kółek na Podkarpaciu. Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Kazimierz Kaczor, diecezjalny duszpasterz rolników.

3 października. Do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce pielgrzymowali nauczyciele i uczniowie szkół noszących imię Jana Pawła II z archidiecezji przemyskiej, diecezji rzeszowskiej i sandomierskiej. Z 5 gimnazjów i 9 szkół podstawowych przybyło 750 pątników na modlitwę do jodłowieckiego sanktuarium. Rozpoczęcie pielgrzymki miało miejsce na rynku w Pruchniku, skąd młodzi pątnicy, różnymi szlakami udali się do Jodłówki. Tu uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Kazimierz Wójcikowski, proboszcz-kustosz sanktuarium. Pielgrzymkę zorganizował mgr Eugeniusz Mikłasz, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świebodnej.

5 października. Pod hasłem "Zaufajcie Chrystusowi, ponieważ On ufa wam" maturzyści archidiecezji przemyskiej (ponad 5 tysięcy) wraz z nauczycielami i katechetami pielgrzymowali na Jasną Górę. Po zawiązaniu wspólnoty w bazylice jasnogórskiej młodzi pątnicy wysłuchali konferencji ks. Jana Częczka z Przemyśla. Następnie na Wałach Jasnogórskich pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które prowadzili maturzyści z Sanoka. Po uroczystym Apelu miało miejsce modlitewne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu. Świętą godzinę czuwania animowali maturzyści z Leska. Źródłem i szczytem Pielgrzymki była Eucharystia o godz. 23.00, której, w asyście 50 duszpasterzy, przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił bp Stefan Moskwa. Podczas tej Mszy św., animowanej przez maturzystów z Leżajska, młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku dziękowali Panu Bogu za 90 lat istnienia Szkoły. Pielgrzymkę zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej we współpracy z duszpasterzami i katechetami.

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska wygrywa 2-0 z Macedonią Płn i awansuje do Mistrzostw Europy!

2019-10-13 22:40

DK/niedziela

Polska pokonała w niedzielny wieczór reprezentację Macedonii Płn 2-0, zapewniając tym samym sobie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.

sport.tvp.pl

Bramki dla Polaków strzelali rezerwowi gracze: Przemysław Frankowski oraz Arkadiusz Milik

Polska jest liderem grupy G w eliminacjach do ME 2020. W ostatnim spotkaniu z Macedonią Północną rozgrywanym w Skopje Polacy również wygrali 1:0 po bramce Krzysztofa Piątką.

Dzisiejsze zwycięstwo daje nam awans na przyszłoroczny turniej. W finałach Mistrzostw Europy zagramy poraz czwarty w historii. Do tej pory występowaliśmy na turniejach w 2008, 2012 oraz w 2016r.

Skład Polaków w dzisiejszym meczu:

1. Wojciech Szczęsny - 18. Bartosz Bereszyński, 5. Jan Bednarek, 15. Kamil Glik, 2. Arkadiusz Reca - 6. Jacek Góralski, 10. Grzegorz Krychowiak - 19. Sebastian Szymański, 20. Piotr Zieliński, 11. Kamil Grosicki - 9. Robert Lewandowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem