Reklama

Kościół

Jasna Góra: Prawda i kłamstwo o Katyniu - Zaduszki Katyńskie

7 listopada, w odrestaurowanych wnętrzach historycznego Bastionu Św. Barbary na Jasnej Górze, odbyły się jubileuszowe, X. Zaduszki Katyńskie, organizowane przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską. Uroczystość była połączona z promocją publikacji zawierającej prace laureatów i finalistów XIII Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Uroczystość rozpoczęło złożenie kwiatów pod Epitafium Smoleńskim.

[ TEMATY ]

zaduszki

Zaduszki katyńskie

Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizowany przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską od 13 lat Wojewódzki Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” stwarza młodym ludziom szansę na debiut literacki. Co roku wyróżnione prace publikowane są w tomiku, którego promocja połączona jest Zaduszkami Katyńskimi. W dotychczasowych, 13. edycjach, wzięło udział 2915 uczniów ze szkół z województwa śląskiego. Tylko w tym roku, do tej swoistej sztafety pokoleń zameldowało się 220 uczniów, z 71 szkół.

Laureaci i finaliści w kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych odebrali z rąk Jadwigi Wiśniewskiej pamiątkowe publikacje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mat.prasowy

- Gratuluję Wam literackiego debiutu i raz jeszcze dziękuję za udział w Konkursie. Jestem przekonana, że ta książka, jest szczególną formą podziękowania za dokumentowanie Zbrodni Katyńskiej. Nie ustawajcie nigdy w walce o prawdę, o ideały i wartości, które definiowały i wciąż definiują polskość. Niech znajomość polskiej historii, pozwoli Wam w pełni rozwinąć skrzydła – mówiła do młodych autorów, inicjatorka Konkursu i Zaduszek Katyńskich, Jadwiga Wiśniewska.

Reklama

Uroczystość uświetnił spektakl poetycko-muzyczny pt. „Elegia Katyńska” w wykonaniu młodzieży z I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie. Spektakl powstał w oparciu o fragmenty prac uczestników tegorocznej edycji.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że zarówno czas, jak i miejsce, w którym odbywają się Zaduszki są nieprzypadkowe.

- Od ponad 8 miesięcy na Ukrainie trwa wojna, giną ludzie. Zbrodnie ludobójstwa dokonywane przez reżim Putina przerażają okrucieństwem i przywołują obrazy zbrodni rosyjskich dokonanych w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu, na co zwracają uwagę w swych pracach Uczestnicy Konkursu. Nieprzypadkowe jest także miejsce tegorocznych Zaduszek - Kaplica Golgoty Wschodu, miejsce pamięci, o którym marzył i o powstanie którego zabiegał Śp. Ks. Prałat Zdzisław Peszkowski, ocalały więzień Kozielska – podkreślała Europoseł Wiśniewska.

2022-11-07 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaduszki katyńskie i książka o Katyniu

[ TEMATY ]

Częstochowa

Katyń

zaduszki

Anna Przewoźnik/Niedziela

W Częstochowie 2 listopada br. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyły się Zaduszki Katyńskie. Uroczystość połączona była z promocją książki, na którą złożyły się prace uczestników konkursu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu” organizowanego od 9 lat przez europoseł Jadwigę Wiśniewską.

Zaduszki, to tradycja sześcioletnia, którą - jak podkreśla europoseł – zainicjował ks. inf. Ireneusz Skubiś– honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Papież odwiedzi Luksemburg i Belgię: Msza św. w Brukseli, wizyta na katolickim uniwersytecie

2024-07-19 14:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek złoży pod koniec września krótką wizytę w Luksemburgu, a następnie w Belgii, gdzie w Brukseli odprawi Mszę św. i odwiedzi katolicki uniwersytet w Lowanium, założony prawie 600 lat temu. W ogłoszonym w piątek przez Watykan programie papieskiej podróży nie przewidziano żadnej wizyty w europejskiej instytucji.

Papież odwiedzi kraje w sercu Europy niespełna dwa tygodnie po najdłuższej podróży swego pontyfikatu do Indonezji, Timoru Wschodniego, Papui-Nowej Gwinei i Singapuru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję