Reklama

Zdaniem plebana

Wakacyjne zagrożenia

Nie tylko policyjne statystyki wskazują jednoznacznie, że podczas wakacji dochodzi do największej liczby ludzkich tragedii (np. wypadki drogowe, utonięcia, pogryzienia, ukąszenia czy ucieczki młodocianych). Czasem okazuje się, że po powrocie z wypoczynku w naszym domu czy mieszkaniu brakuje cennych przedmiotów, bo ktoś je po prostu ukradł.
Wielu nieprzyjemnych dla nas wydarzeń można jednak uniknąć. Wystarczy tylko nie wyłączać na wakacjach jednej z najważniejszych życiowych funkcji człowieka, czyli myślenia. Zazwyczaj dotyczy to młodych ludzi, którym wydaje się, że są w stanie zawojować świat. Jeśli do tego dojdzie jeszcze alkohol lub narkotyki, jesteśmy już o krok od tragedii. Dlatego tak ważna jest dyskretna kontrola dorosłych i stosowanie się do elementarnych zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo.
Trudno bowiem mówić o dojrzałości u kogoś, kto np. podczas burzy schroni się przed deszczem pod samotnym drzewem albo nie wyłączy telefonu komórkowego. Jeżeli zostanie porażony piorunem, sam będzie sobie winien. Bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem jest też wybieranie się w tzw. podróż życia do egzotycznych krajów bez uprzednich szczepień przeciw chorobom, na które my, Europejczycy, nie jesteśmy odporni. W razie gdy zachorujemy, owa zagraniczna eskapada faktycznie może się dla nas okazać podróżą końca naszego życia.
Paradoksalnie, jednym z największych zagrożeń czyhających na nas podczas wakacji jest zbyt duża ilość wolnego czasu. Dotyczy to przede wszystkim dzieci i młodzieży. Z nudów przychodzą im pomysły nie z tej ziemi, np. rozpalanie ogniska w stodole pełnej słomy czy siana albo wkładanie gwoździ do kontaktu. Niezagospodarowanie zatem nadmiaru wolnego czasu może mieć opłakany finał. Nawet, wydawałoby się, niewinne przesiadywanie przed komputerem lub szperanie w Internecie niekiedy do niczego dobrego nie prowadzi. Wielu ludzi zapomina nawet o jedzeniu i piciu, gdyż jest zaabsorbowanych np. jakąś grą sieciową, na którą panuje swoista moda nie tylko wśród młodych.
Warto zatem zwrócić uwagę na to, co też takiego nasze dzieci robią przed ekranami komputerów. Niekiedy bowiem z zupełnie, wydawałoby się, niegroźnej zabawy lub internetowej znajomości można dojść do życiowej tragedii. Co rusz głośno w mediach o tego typu sytuacjach, związanych nawet z dziecięcą pornografią. Rodzice powinni wiedzieć, z kim elektronicznie korespondują ich dzieci. W tym przypadku nie ma mowy o jakimkolwiek gwałceniu czyjejś prywatności. Lepiej niekiedy dmuchać na zimne, aby wakacje faktycznie były czasem relaksu i odpoczynku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję