Reklama

Komputer dla bardzo początkujących

Ksiądz proboszcz formatuje tabelę

Dzisiaj wracamy do naszych tabel, które uczymy się tworzyć. Znajomy ksiądz proboszcz ostatnio uczył się np. robić taką tabelkę, wypisując, który z księży i o której godzinie ma odprawiać Mszę św., który spowiadać, a który głosić kazanie. Wyliczył, że potrzebuje trzy kolumny, w których będzie wypisana godzina Mszy św.,celebrans, czyli odprawiający, konfesjonał, czyli nazwisko księdza, który będzie spowiadał, i kazanie, czyli kolumna, gdzie wpisze nazwisko mówiącego. Następnie wyliczył, że potrzebuje cztery wiersze, bo tyle jest w parafii w niedzielę Mszy św. Jak wyliczył, tak też zrobił. A jak to się robi, o tym pisałem w poprzednich odcinkach „Komputera”. I wtedy uświadomił sobie, że brakuje mu jednego wiersza na tzw. nagłówek. W kolumnach w tym wierszu wpisze tytuły: „Msza św.”, „Celebrans”, „Kazanie” i „Konfesjonał”. Wówczas okazało się, że brakuje jeszcze jednej kolumny. - Ratunku, nie wiem, jak to zrobić! - zaśmiał się znajomy ksiądz proboszcz. Już śpieszę z wyjaśnieniem.
Klikamy na ostatnią komórkę tabelki i naciskamy klawisz ]Tab]. Pojawi się w tabelce nowy wiersz. Proste. Inna metoda. Zaznaczamy dowolną komórkę, otwieramy „Tabela” i polecenie „Wstaw”, a następnie „Wiersz” lub „Kolumna”. W najnowszym Wordzie zaznaczamy kolumnę lub wiersz, który chcemy powielić, klikamy prawym przyciskiem myszy i w menu, które się ukaże, wybieramy odpowiednią opcję.
Oczywiście, tabelę można też formatować (w menu wybieramy „Obramowanie i cieniowanie”). Możemy też tak sformatować tabelkę, by wiersz nagłówkowy był inny niż pozostałe. Podobnie ostatni wiersz może się wyróżniać. Ma to znaczenie np. gdy robimy kosztorys lub podliczamy wydatki. Wtedy ostatni wiersz z wynikami obliczeń winien być np. szerszy. A w ogóle to z tabelkami jest dużo zabawy. Warto sobie popróbować różne ustawienia.
Ostatnio jeden z moich znajomych powiedział mi, że cykl ma trochę nielogiczne zakończenie: - Podajesz e-maila, a przecież te artykuły są „dla bardzo początkujących”, a więc także dla takich, którzy jeszcze internetu, a tym bardziej poczty elektronicznej nie umieją obsługiwać. Słusznie. Dlatego informuję, że można także do mnie pisać, używając poczty tradycyjnej, i wysyłać list pod adresem: „Niedziela” - Komputer dla bardzo początkujących, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa.

komputer@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję