Reklama

Podwójne VERBA SACRA -św. Urszula Ledóchowska i św. Paweł

Po raz pierwszy w historii VERBA SACRA odbyły się dwie premiery, które dzielił od siebie zaledwie tydzień. Ale też były to okazje szczególne - 25. rocznica beatyfikacji Urszuli Ledóchowskiej przez Jana Pawła II w Poznaniu oraz inauguracja Roku św. Pawła. W charyzmatyczną Założycielkę Urszulanek Szarych wcieliła się znana aktorka Marta Klubowicz, która bez wahania przyjęła propozycję czytania jej listów 22 czerwca w poznańskiej katedrze.
Według komentatora i zarazem inicjatora tej specjalnej edycji VERBA SACRA - bp. Marka Jędraszewskiego - postać beatyfikowanej i kanonizowanej przez Jana Pawła II Zakonnicy jest wciąż ważna dla nas współczesnych: - Matka Urszula Ledóchowska pozostaje bowiem dla nas ciągle aktualną Mistrzynią miłości - zwłaszcza w czasach, gdy temu słowu przypisuje się treści będące wielokrotnie zaprzeczeniem ich autentycznego znaczenia. To z miłości Boga i drugiego człowieka, która ją dogłębnie wypełniała, wyrastała tajemnica jej czarującego uśmiechu. Zniewalała nim innych -i bliskich, i dalekich, nawet ludzi obcych jej ideowo czy światopoglądowo. Była w nim bowiem zapowiedź dobrego, kochającego serca, które każdego gotowe jest ogarnąć swym ciepłem. Z podobnym uśmiechem nakazywała swym duchowym córkom iść na cały świat - i apostołować.
Interpretacja Marty Klubowicz tak ujęła urszulanki, że natychmiast zaprosiły aktorkę do Pniew. A zgromadzona tłumnie w poznańskiej katedrze publiczność do dziś wspomina oprawę muzyczną w wykonaniu chóru Dziecięco-Młodzieżowego „Promyki Słoneczne” pod kierunkiem urszulanki s. Danieli Jankowskiej, zwłaszcza zagraną na dzwonkach melodię pieśni „O Panie, niech będę jak promyk słoneczny”.
Zupełnie inny charakter miała prezentacja „Listu do Rzymian” wybrana na inaugurację Roku św. Pawła. Do czytania obszernych fragmentów w przekładzie Biblii Ekumenicznej zaproszono AdamaWoronowicza, odtwórcę filmowej postaci ks. Jerzego Popiełuszki. Mimo skromnej, niepatetycznej formy, czuło się wewnętrzną żarliwość aktora, pełną jedność z wiarą Wielkiego Apostoła: „Nie wstydzę się Ewangelii, gdyż jest mocą Boga ku zbawieniu dla każdego wierzącego” (por. Rz 1,16). Takie było również motto komentarza, przygotowanego przez ks. dr. Tomasza Siudę, moderatora Dzieła Biblijnego. Listy św. Pawła czytamy i słuchamy ich w kościele codziennie, ale czy przyjmujemy je oczami naszej wiary? Może rozpoczęty Rok Pawłowy coś w nas poruszy i zmieni. Pogłębieniu refleksji nad „Listem do Rzymian” sprzyjał niewątpliwie repertuar muzyczny, w którym znalazły się perły muzyki kościelnej,jak np. kompozycje Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki czy Feliksa Nowowiejskiego „Christe Rex” do słów prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Reprezentacją chórów zrzeszonych w Związku Chórów Kościelnych „Caecilianum” dyrygował prof. Leszek Bajon z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję