Reklama

Włocławek

Jubileusz pracy twórczej Antoniego Bisagi

4 października br., o godz. 18.00, w Galerii Sztuki Współczesnej miało miejsce otwarcie wystawy zorganizowanej z okazji 35-lecia pracy twórczej Antoniego Bisagi. Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli: prezydent Włocławka Stanisław Wawrzonkoski, grono osób ze świata kultury, rodzina i przyjaciele Artysty. Okolicznościowe przemówienie zawierające informacje o przebiegu pracy twórczej Antoniego Bisagi, jego osiągnięciach i zasługach na polu współczesnej sztuki wygłosił dyrektor Galerii Roman Kamiński "Przygoda Pana Antoniego ze sztuką rozpoczęła się z chwilą urodzenia" - stwierdził dyr. Kamiński i dodał, że Antoni Bisaga, jak każdy rodowity góral, jest człowiekiem "pracowitym, zdolnym i cierpliwym", po czym złożył Artyście serdeczne życzenia. Dołączył się do nich także prezydent S. Wawrzonkoski. Przekazał A. Bisadze wyrazy najwyższego uznania w imieniu własnym i pracowników Urzędu Miasta Włocławka. "Pańskie prace skłaniają do artystycznych wzruszeń, do zadumy" - powiedział Prezydent, wręczając Artyście list gratulacyjny. Na zakończenie części oficjalnej Antoni Bisaga podziękował wszystkim za obecność, pamięć oraz życzenia i zaprosił do zwiedzania wystawy.
Antoni Piotr Bisaga urodził się w Makowie Podhalańskim w 1940 r. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dyplom uzyskał w 1966 r.) W 1967 r. zamieszkał we Włocławku, z którym związany jest do dnia dzisiejszego. Specjalizuje się w rzeźbie, ceramice artystycznej i stołowej, medaliarstwie, projektuje wnętrza. Jego prace były eksponowane na 25 wystawach indywidualnych oraz 75 zbiorowych w kraju i za granicą. Można je zobaczyć m.in. w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w płockim Biurze Wystaw Artystycznych i in. Dzieła Bisagi są ozdobą wielu zbiorów prywatnych w kraju i za granicą.
Artysta jest autorem projektu wnętrza w ceramice kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. Jego prace znajdują się także w kaplicy Domu Księży Emerytów we Włocławku-Michelinie.
Dowodem uznania dla twórczości A. Bisagi są nagrody i wyróżnienia: 1970 - Pro-Tadino, Włochy, Złoty Medal za rzeźbę ceramiczną "Organy", 1971 - Włocławek, Medal "Za zasługi dla rozwoju Włocławka", 1972 - Bydgoszcz, wyróżnienie w konkursie "Kopernik i jego idea", 1974 - Warszawa, Brązowa Odznaka "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych", 1975 - Bydgoszcz, III Nagroda w konkursie "Człowiek i otoczenie", 1976 - Warszawa, MkiS, "Zasłużony Działacz Kultury", 1978 - Włocławek, Srebrna odznaka "Za zasługi dla województwa włocławskiego", 2001 - Włocławek, Nagroda Główna Prezydenta Miasta Włocławka w Dziedzinie Kultury.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Il Messaggero”: winnica Benedykta XVI została wykarczowana

2020-01-16 09:25

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Kościół parafialny w Oleszycach – polichromia Eugeniusza Muchy (XX wiek)/fot. Graziako

Niewielka winnica, założona za pontyfikatu Benedykta XVI w dawnej rezydencji papieży Castel Gandolfo, została wykarczowana. Jak poinformował 14 stycznia rzymski dziennik „Il Messaggero”, winnica z uprawami tradycyjnych gatunków Trebbiano i Cesanese d’Affile musiała ustąpić miejsca na budowę drogi. Zlikwidowanie plantacji zarządziła nowa administracja rezydencji papieskich. Watykan nie skomentował tej decyzji.

Według „Messaggero” zaprowadzona na obszarze 1 000 m. kwadratowych winnica była darem związku rolników Coldiretti jako wyraz wdzięczności za słowa, które wypowiedział Benedykt XVI po jego wyborze na papieża w 2005 roku: ”Jestem tylko prostym robotnikiem winnicy Pańskiej”. Na jego prośbę winnicę założono w letniej rezydencji papieży pod Rzymem w pobliżu figury Jezusa Dobrego Pasterza. Podczas pobytów w Castel Gandolfo Benedykt XVI spacerował pośród winorośli i modlił się. Jest to więc „symboliczne miejsce mijającego pontyfikatu”, podkreślił rzymski dziennik.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

2020-01-17 18:34

[ TEMATY ]

zmarły

bp Stanisław Stefanek

Łomża

Radio Maryja/Monika Bilska

ks. bp Stanisław Stefanek

O godz. 17.30 zmarł w piątek ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej. Do Domu Ojca odszedł w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Informację przekazał na falach Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Ks. bp Stanisław Stefanek zmarł w piątek o godz. 17.30 w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Przy śmierci była obecna rodzona siostra księdza biskupa.

– Wielki człowiek, wielki Biskup, Kapłan, wielki Polak. Ks. bp Stanisław Stefanek zawsze był naszym Przyjacielem, bardzo kochał Pana Boga, Kościół. Bardzo proszę o modlitwę. Dziękujemy wszystkim, którzy byli mu życzliwi – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk w Radiu Maryja, Dyrektor katolickiej rozgłośni.

Ks. bp Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Na kapłana został wyświęcony 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu. 4 lipca 1980 r. mianowano go biskupem tytularnym Forilimpopoli i ustanowiono biskupem pomocniczym w Szczecinie. Został konsekrowany przez biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego 24 sierpnia 1980 r. w katedrze szczecińskiej.

Od 1993 r. był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW). Dnia 26 października 1996 r. został mianowany biskupem łomżyńskim, objął diecezję w kanoniczne posiadanie 28 października 1996 roku. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej miał miejsce 17 listopada 1996 roku.

Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 r., ks. bp Stanisław Stefanek został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 11 listopada 2011 r. zakończył posługę pasterską jako biskup diecezjalny w Łomży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję