Reklama

Wiadomości

Prezydent z wizytą na Litwie

Trwa wizyta Prezydenta RP na Litwie. W programie spotkanie z Prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii oraz udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie.

2022-11-25 10:29

[ TEMATY ]

Litwa

Andrzej Duda

Jakub Szymczak/KPRP

Wizyta ma charakter roboczy. Pierwszym punktem było złożenie w piątek rano wieńca przed pomnikiem jednego z inicjatorów wybuchu Powstania Styczniowego na Litwie ks. Antoniego Mackiewicza.

Prezydent Republiki Litewskiej Ginatas Nausėda przywitał Andrzeja Dudę na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie, gdzie przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii biorą udział w otwarciu międzynarodowej konferencji The Idea of Europe, organizowanej w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Kowno 2022. Andrzej Duda będzie też przemawiał podczas panelu prezydenckiego konferencji.

Planowane jest także spotkanie przywódców Litwy, Łotwy, Polski i Rumunii, a następnie ich wypowiedź dla mediów.

Reklama

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił, że konferencja The Idea of Europe poświęcona jest przyszłości Europy. – Nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie biorące w niej udział kraje bardzo aktywnie wspierają Ukrainę i pomagają jej. Więc jest to, tak naprawdę, spotkanie konsultacyjne Prezydentów państw naszego regionu w obliczu tego, co się obecnie dzieje na Ukrainie, szczególnie masowych bombardowań – powiedział minister.

Jak mówił, spotkanie to będzie też okazją do omówienia z Prezydentami roli Polski i pomocy, jakiej udziela Ukrainie, ale również ewentualnych konsekwencji, „bo mieliśmy niedawno sprawę Przewodowa”. – Prezydenci zapewne będą chcieli usłyszeć o kulisach tej sprawy – zaznaczył szef BPM.

Minister wrócił uwagę, że Polska jest w tym momencie jednym z najbardziej aktywnych krajów, „spajającym region”. – Bo, z jednej strony ma bardzo aktywne kontakty z państwami bałtyckimi w czasie tej wojny, z drugiej strony istotna jest współpraca z Czechami i Słowacją. Rumunia razem z Polską są z kolei takimi filarami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jest to kolejny bardzo ważny format, w którym spotykają się prezydenci najbardziej pomagających Ukrainie krajów – powiedział Jakub Kumoch.

Jakub Kumoch poinformował, że Prezydent Duda podczas konferencji na pewno poruszy temat konsekwencji rosyjskiej agresji. – Prezydent będzie też mówił o sprawie nadchodzącej zimy i o trudnościach związanych z dostarczaniem nośników energii. Będzie też na pewno mówił o tym, w jaki sposób Europa powinna reagować na kryzys na Ukrainie, bo widzimy bardzo mocno te pogróżki ze strony Rosji, ze strony różnych rosyjskich ośrodków, które mówią o tak zwanej długiej zimie – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litwa czeka na Franciszka

[ TEMATY ]

Franciszek

Litwa

Franciszek na Litwie Łotwie i Estonii

jackmac34/pixabay.com

Na Litwie trwają intensywne przygotowania do wizyty Ojca Świętego. Wczoraj Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało wstępny program papieskiej pielgrzymki na Litwę, do Łotwy i Estonii, która odbędzie się w dniach 22-25 września - dokładnie w 25-rocznicę historycznej wizyty św. Jana Pawła II. Pielgrzymce towarzyszy hasło: „Jezus Chrystus naszą nadzieją”.

Franciszek przybędzie do Stolicy Litwy w sobotę 22 września o godz. 11. 30. W Wilnie tego dnia spotka się z prezydent Dalią Grybauskaitė a następnie modlić się też będzie w Ostrej Bramie, po czym spotka się z tysiącami młodych na Placu Katedralnym.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję