Reklama

Wiadomości diecezjalne

Niedziela podlaska 42/2002

29 września, z inicjatywy Miejsko-Gminnego Ośrodek Kultury, w Drohiczynie odbył się IV Turniej Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej "O Złoty Wiolinowy Klucz". Uczestniczyło w nim 28 par tanecznych.

3 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2002/2003. W programie uroczystości miały miejsce m.in.: Msza św. pod przewodnictwem bp. dr. Antoniego Dydycza, z homilią ks. mgr. Mirosława Łaziuka; przemówienie ks. rektora mgr. lic. Leszka Gardzińskiego; sprawozdanie ks. prefekta dr. Sławomira Mazura z działalności Seminarium za rok akademicki 2001/2002; wykład inauguracyjny ks. dr. Krzysztofa Lisa SDB z Łodzi; immatrykulacja i przyrzeczenie 7 alumnów I kursu; słowo przedstawiciela Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie ks. prof. Stanisława Kura; słowo bp. Antoniego Dydycza. Aktualnie w WSD w Drohiczynie kształci się 57 alumnów (w tym kilku spoza Polski - z Rosji, Białorusi, Włoch).

4 października w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie odbyła się uroczystość zapoczątkowująca dziękczynienie za 270 lat istnienia kościoła parafialnego. Uroczystej Mszy św. z okolicznościowym kazaniem przewodniczył bp Antoni Dydycz. Parafia w Skrzeszewie powstała w 1428 r. Obecny kościół murowany, prawdopodobnie trzeci w tym miejscu, został zbudowany w roku 1733 staraniem Stanisława Godlewskiego - starosty ziemi nurskiej. Poświęcił go bp Józef Olszański - sufragan chełmski. Przez wieki w tym kościele (znanym na Podlasiu sanktuarium maryjnym), podobnie jak i w poprzednim, żywy był kult Matki Bożej i wiele jest odnotowanych cudownych uzdrowień. Proboszczem parafii liczącej ok. 2000 wiernych jest od 1989 r. ks. Ryszard Iwaniuk.

Reklama

4 października, w domu zakonnym przy ul. Kotlarskiej w Drohiczynie, s. Władysława Kaczor - ze Zgromadzenia Sióstr Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny obchodziła jubileusz 50-lecia życia zakonnego. Uroczystej Mszy św. z okolicznościowym kazaniem w kaplicy Sióstr przewodniczył bp Antoni Dydycz. W Jubileuszu uczestniczyła s. Teresa Wójcicka - matka generalna, siostry zakonne ze Zgromadzenia i kapłani.

5 października bp Antoni Dydycz uczestniczył w Grybowie k. Nowego Sącza w Jubileuszu 25-lecia kapłaństwa o. Franciszka Pietrucha z Gwatemali.

W dniach 5-7 października bp Antoni Dydycz przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. Parafia Miłosierdzia Bożego powstała w 1993 r., liczy ok. 4500 wiernych. Proboszczem parafii od początku jej powstania jest ks. Stanisław Bogusz. Funkcję wikariuszy parafialnych pełnią: ks. Henryk Sączek i ks. Marek Sidoruk.

W dniach 8-10 października bp Antoni Dydycz uczestniczył we Wrocławiu w Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

18 października mija I rocznica tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka. Swoje posługiwanie rozpoczął w diecezji drohiczyńskiej w 1992 r. jako biskup pomocniczy, a po dwóch latach objął podobne stanowisko w diecezji toruńskiej. Dnia 28 czerwca 1999 r. bp Jan Chrapek został mianowany biskupem radomskim. Zmarł tragicznie 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym jadąc z Warszawy do Radomia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Franciszek podziękował kard. Müllerowi

2020-02-16 12:03

[ TEMATY ]

synod

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty w krótkim odręcznym liście podziękował byłemu prefektowi Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi za jego artykuł na temat najnowszej adhortacji apostolskiej, "Querida Amazonia" – donosi na łamach dziennika Corriere della Sera Massimo Franco.

Jak pisze włoski dziennikarz, list Ojca Świętego nosi datę 12 lutego i został odręcznie napisany po hiszpańsku. Franciszek dziękuje także za przekazaną mu książkę niemieckiego purpurata „Papież, misja i obowiązek”. Obszerny komentarz kard. Müllera do adhortacji apostolskiej, "Querida Amazonia"ukazał się na łamach amerykańskiego portalu National Catholic Register, a rozmowę z nim na ten temat opublikował także niemieckojęzyczny portal kath.net. Omówienie tej wypowiedzi KAI przedstawiła w swoim serwisie z 13 lutego b.r.

CZYTAJ DALEJ

Czas to miłość

2020-02-17 19:19

Archiwum duszpasterstwa

Olbięcin. Odbył się Dzień Małżeński dla dekanatu zaklikowskiego. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Cuber, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, koncelebrował ks. Henryk Bogdanienko, dziekan dekanatu. W homilii ks. Cuber podkreślał, że rodzina jest wspólnotą miłości, gdzie człowiek uczy się miłości i chce jej doświadczać, aby później dzielić się nią z innymi. Rodzice są nauczycielami prawdziwej miłości, zarówno mama jak i tata. Miłość małżonków jest fundamentem dobrych relacji między nimi samymi oraz dziećmi. Prymas tysiąclecia nieustannie podkreślał : "Wszyscy wam mówią że czas to pieniądz, a ja wam mówię że czas to miłość". Na zakończenie Mszy św. małżonkowie otrzymali uroczyste błogosławieństwo.

Druga część spotkania odbyła się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie na scenie wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Archiwum duszpasterstwa

Po koncercie prelekcję mieli Wiesława i Mirosław Bąk, którzy zwracali uwagę obecnym na potrzebę dialogu małżeńskiego. Wskazywali czym on jest, jak powinien wyglądać i czego się wystrzegać. Na zakończenie wykładu odmówiono wspólnie modlitwę za małżonków. Ostatnim punktem zaklikowskiego Dnia Małżeńskiego była wspólna zabawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję