Reklama

Wiadomości diecezjalne

Ks. Krzysztof Żero
Edycja podlaska 42/2002

29 września, z inicjatywy Miejsko-Gminnego Ośrodek Kultury, w Drohiczynie odbył się IV Turniej Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej "O Złoty Wiolinowy Klucz". Uczestniczyło w nim 28 par tanecznych.

3 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2002/2003. W programie uroczystości miały miejsce m.in.: Msza św. pod przewodnictwem bp. dr. Antoniego Dydycza, z homilią ks. mgr. Mirosława Łaziuka; przemówienie ks. rektora mgr. lic. Leszka Gardzińskiego; sprawozdanie ks. prefekta dr. Sławomira Mazura z działalności Seminarium za rok akademicki 2001/2002; wykład inauguracyjny ks. dr. Krzysztofa Lisa SDB z Łodzi; immatrykulacja i przyrzeczenie 7 alumnów I kursu; słowo przedstawiciela Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie ks. prof. Stanisława Kura; słowo bp. Antoniego Dydycza. Aktualnie w WSD w Drohiczynie kształci się 57 alumnów (w tym kilku spoza Polski - z Rosji, Białorusi, Włoch).

4 października w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie odbyła się uroczystość zapoczątkowująca dziękczynienie za 270 lat istnienia kościoła parafialnego. Uroczystej Mszy św. z okolicznościowym kazaniem przewodniczył bp Antoni Dydycz. Parafia w Skrzeszewie powstała w 1428 r. Obecny kościół murowany, prawdopodobnie trzeci w tym miejscu, został zbudowany w roku 1733 staraniem Stanisława Godlewskiego - starosty ziemi nurskiej. Poświęcił go bp Józef Olszański - sufragan chełmski. Przez wieki w tym kościele (znanym na Podlasiu sanktuarium maryjnym), podobnie jak i w poprzednim, żywy był kult Matki Bożej i wiele jest odnotowanych cudownych uzdrowień. Proboszczem parafii liczącej ok. 2000 wiernych jest od 1989 r. ks. Ryszard Iwaniuk.

Reklama

4 października, w domu zakonnym przy ul. Kotlarskiej w Drohiczynie, s. Władysława Kaczor - ze Zgromadzenia Sióstr Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny obchodziła jubileusz 50-lecia życia zakonnego. Uroczystej Mszy św. z okolicznościowym kazaniem w kaplicy Sióstr przewodniczył bp Antoni Dydycz. W Jubileuszu uczestniczyła s. Teresa Wójcicka - matka generalna, siostry zakonne ze Zgromadzenia i kapłani.

5 października bp Antoni Dydycz uczestniczył w Grybowie k. Nowego Sącza w Jubileuszu 25-lecia kapłaństwa o. Franciszka Pietrucha z Gwatemali.

W dniach 5-7 października bp Antoni Dydycz przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. Parafia Miłosierdzia Bożego powstała w 1993 r., liczy ok. 4500 wiernych. Proboszczem parafii od początku jej powstania jest ks. Stanisław Bogusz. Funkcję wikariuszy parafialnych pełnią: ks. Henryk Sączek i ks. Marek Sidoruk.

W dniach 8-10 października bp Antoni Dydycz uczestniczył we Wrocławiu w Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

18 października mija I rocznica tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka. Swoje posługiwanie rozpoczął w diecezji drohiczyńskiej w 1992 r. jako biskup pomocniczy, a po dwóch latach objął podobne stanowisko w diecezji toruńskiej. Dnia 28 czerwca 1999 r. bp Jan Chrapek został mianowany biskupem radomskim. Zmarł tragicznie 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym jadąc z Warszawy do Radomia.

Potrzebny milion, by uratować Wojtusia

2019-07-16 11:47

Karolina Mysłek
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 57

– Tato, czy zobaczę Pana Jezusa na żywo?
– Tak, zobaczysz, ale jeszcze nie teraz...
4-letni Wojtuś potrzebuje pomocy. Dzięki naszej pomocy tata będzie mógł dotrzymać obietnicy danej synowi: jeszcze nie teraz...

Archiwum rodzinne
4-letni Wojtuś

Wojtek Duda w maju skończył 4 lata. Jeszcze kilka dni wcześniej żył zwyczajnie – chodził do przedszkola, godzinami bawił się dinozaurami albo samolotami. Dokazywał z młodszym bratem Kubusiem. Podczas rutynowych badań serca na zdjęciu rtg klatki piersiowej ukazał się guz wielkości kurzego jajka. Natychmiastowe skierowanie na oddział onkologii dziecięcej, seria badań, operacja i diagnoza – neuroblastoma, nerwiak zarodkowy, jeden z najczęściej występujących nowotworów wieku dziecięcego. Najbardziej złośliwy i trudny do wyleczenia typ z dodatnim genem N-myc. Z możliwymi przerzutami w trakcie chemioterapii. „Nasze życie przestało istnieć. Wojtka dzieciństwo się skończyło. Ma zaledwie 4 lata, a przeszedł więcej niż niejeden z nas” – pisze pani Agnieszka, mama Wojtka. „A to dopiero początek jego drogi usłanej cierpieniem. Przed Wojtusiem miesiące leczenia: 8 cykli chemioterapii, radioterapia, pobranie komórek macierzystych, autoprzeszczep i na koniec immunoterapia”.

Wyścig z czasem

Wojtek ma 60 proc. szansy na wyleczenie. Jego nadzieją jest terapia w Genui – klinice prowadzonej przez Włoskie Stowarzyszenie Walki z Neuroblastomą O.N.L.U.S., w której pomoc znalazło już niejedno polskie dziecko. – Najlepszy moment wyjazdu do Włoch to czas między 7. a 8. cyklem chemii Wojtusia, czyli pierwszy tydzień sierpnia – tłumaczy nam pani Agnieszka. – Po 8. chemii ma mieć autoprzeszczep. Pobieranie komórek macierzystych, chemia, wszczepianie na nowo komórek macierzystych, żeby organizm mógł się odbudować. I tu już muszą być Włochy.

Jest jedno „ale”: potrzeba prawie miliona złotych. „Cena wyznaczona za życie naszego dziecka jest horrendalna, a leczenie musi być opłacone z góry. Każdy dzień ma ogromne znaczenie. Nie mamy ani chwili do stracenia. Błagamy, pomóżcie ocalić Wojtusia! To nasza jedyna szansa na ratunek” – piszą rodzice Wojtusia na stronie: wojtekduda.pl . – Wojtuś jest wielkim bohaterem. Z płaczem, ale wszystko dzielnie znosi. Da radę przez to przejść, tylko musi mieć szansę. Jako rodzice jesteśmy zobowiązani, żeby zrobić wszystko, by leczył się u najlepszych. To dla nas bezdyskusyjne. Zgromadzona jest już ogromna kwota, ale do zebrania mamy wciąż dla nas niewyobrażalną sumę pieniędzy – mówi pani Agnieszka, podczas gdy jej mąż trwa na posterunku przy synku w katowickiej klinice. I dodaje, zwracając się do darczyńców: – Wizja śmierci naszego dziecka towarzyszy nam każdego dnia. Prosimy o pomoc. Każdy grosz przybliża nas do wygranej. Życie naszego dziecka jest w Waszych rękach. Proszę, pomóżcie nam ocalić Wojtusia!

Trwa wyścig z czasem. Zostały 2 tygodnie, żeby zebrać 630 tys. zł (dane na 15 lipca, kiedy to oddajemy numer do druku). Czy się uda? Ton głosu pani Agnieszki nie pozostawia wątpliwości: – Jak byłam w ciąży, modliłam się Nowenną Pompejańską za moje nienarodzone jeszcze dziecko. Pod koniec było wokół nas bardzo dużo modlitwy, błogosławieństwa. Nic nie wskazywało na to, że poród będzie tak trudny. Wojtuś miał zamartwicę, był reanimowany. Cudem go uratowano. Do swoich 4. urodzin był zupełnie zdrowy. Jestem święcie przekonana, że Bóg chciał Wojtusia. Wierzę, że tak będzie i teraz.

Armia dla Wojtka

Chłopca i jego bliskich wspiera armia ludzi. Modlą się, podtrzymują na duchu, wpłacają pieniądze. Zaangażowali się przyjaciele, znajomi i zupełnie obcy ludzie, których poruszył los Wojtusia. Były nowenna za wstawiennictwem kard. Hlonda, Nowenna Pompejańska, Koronka uwielbienia Boga ze św. Michałem Archaniołem wraz z Chórami Aniołów. Temu ostatniemu jest bardzo oddana mama Wojtka. – Jestem zaskoczona, że Pan Bóg do mnie aż tak wprost przemawia. W trudnych sytuacjach, czasem przerastających moje możliwości, czuję wsparcie św. Michała Archanioła. Kiedy zaczynam uwielbiać Boga za jego przyczyną, otrzymuję łaski. Wiem, że mój syn jest otoczony modlitwą. Dlatego mam pewność, że będzie zdrowy, że uda nam się zebrać pieniądze na jego leczenie. To droga przez mękę usłana cudami – podsumowuje pani Agnieszka. Bądźmy więc i my pomocnikami Boga w uczynieniu kolejnego cudu.

Więcej o Wojtusiu i możliwościach pomocy na: www.wojtekduda.pl .

Wpłaty na leczenie: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, gm. Bielany, NIP 118-14-28-385, KRS 0000037904, Alior Bank SA 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

WAŻNE! W tytule przelewu należy wpisać: „Wojtek Duda. Numer identyfikacyjny 35897”

Wpłaty zagraniczne: Kod SWIFT (BIC): ALBPPLPW

PL 90 2490 0005 0000 4530 9858 4994 (darowizny w dolarach amerykańskich)

PL 82 2490 0005 0000 4600 7337 4309 (darowizny w euro).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rozpoczął się VI Grodowiecki Zlot Motocyklowy

2019-07-21 12:31

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu rozpoczął się VI Grodowiecki Zlot Motocyklowy. Organizatorami wydarzenia są kustosz sanktuarium w Grodowcu, wójt Gminy Grębocice oraz Klub Motocyklowy Cuprum Riders.

Karolina Krasowska
- Jest to inicjatywa zawierzenia kierowców motocyklistów św. Krzysztofowi - mówi Krzysztof Betka (trzeci z prawej) z Klubu Motocyklowego Cuprum Riders

- Organizujemy Zlot po raz szósty. Jest to inicjatywa zawierzenia kierowców motocyklistów św. Krzysztofowi, ponieważ na zakończenie Mszy św. odbędzie się poświęcenie motocykli i rozdanie pamiątkowych obrazków - mówi Krzysztof Betka z Cuprum Riders. - Jest to trochę inny Zlot od tych, do których niektórzy są przyzwyczajeni, ale wnosi też coś dla ducha. Prosimy dzisiaj o to, by było tyle powrotów, ile jest wyjazdów - dodaje.

Zobacz zdjęcia: VI Grodowiecki Zlot Motocyklowy

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem