Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

Obraz został namalowany przez łódzkiego artystę Józefa Wasiołka w 2000 roku. - Na zaproszenie pana Burmistrza miasta Łasku starałem się zawsze uczestniczyć w tych pięknych wydarzeniach miasta Łasku. Wspominamy przeszłość, przeżywamy teraźniejszość, niewątpliwie patrząc w przyszłość. Z radością wspominam mój udział w mszy świętej w ostatnią niedzielę września, sprawowanej razem z księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem. A przed nią było poświęcenie pomnika księdza Prymasa Jana Łaskiego. Chciałbym wykorzystać okazję i zostawić znak materialnej obecności duchowej z tym pięknym miastem. Proszę Pana burmistrza, by przyjął obraz i znalazł dla niego godne miejsce, jako pamiątkę tego pięknego jubileuszu 600-lecia miasta – mówił abp Władysław Ziółek, przekazując obraz.

- Myślę, że jestem wyrazicielem wszystkich mieszkańców naszego miasta i gminy. Bardzo serdecznie dziękuję Księdzu Arcybiskupowi za nieustanną życzliwość wobec nas. Dziękujemy za obecność wśród nas, za celebrowanie mszy świętej z okazji uroczystości Święta Niepodległości i za słowa, które ksiądz Arcybiskup Senior do nas skierował – mówił burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek. Gospodarz miasta zwrócił się także z prośbą, by tekst homilii, jaką wygłosił arcybiskup Ziółek tego dnia w kolegiacie łaskiej, ukazał się drukiem w „Panoramie Łaskiej”, piśmie miasta i gminy, by każdy mieszkaniec mógł sięgnąć do tych ważnych słów. – Wspólnie z księdzem Proboszczem Piotrem Pirkiem wspólnie wybierzemy miejsce, gdzie zawiśnie obraz podarowany przez Księdza Arcybiskupa, by mógł godnie przypominać ten przepiękny jubileusz 600-lecia naszego miasta – mówił burmistrz Szkudlarek.

Reklama

W homilii podczas Mszy św. z racji Święta Niepodległości, w obecności władz miejskich i samorządowych, arcybiskup senior odniósł się do przeżywanego święta odzyskania niepodległości i historii naszej Ojczyzny. - Jakże aktualne są słowa Jana Pawła II, który mówił, że „Polska jest matką szczególną, niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich dziejów. Jest matką, która wiele przecierpiała”. Nie można zapomnieć o matce, nie można wymazać jej wizerunku z pamięci, nie można uważać, że jej nie ma. Choć przez lata zaborcy próbowali tego dokonać! Ona była w sercach tych, którzy w obawie przed wrogiem, uczyli dzieci języka polskiego i wyczekiwali wolnej Polski. Ona była w sercach tych, którzy gromadząc się na mszach, śpiewali:  „ojczyznę wolną, racz nam wrócić Panie!”.  Ona była, Polska bez nazwy, ale w sercach i pragnieniach ludzi! – mówił abp Ziółek.

Metropolita łódzki Grzegorz Ryś wraz z księdzem arcybiskupem seniorem Władysławem Ziółkiem, 25 września br. sprawowali uroczystą mszę świętą dziękczynną w kolegiacie łaskiej za 600 lat miasta Łask. Eucharystię poprzedziło odsłonięcie i poświęcenia przez arcybiskupa Grzegorza Rysia pomnika Jana Łaskiego - prymasa Polski, wielkiego kanclerza koronnego i budowniczego łaskiej kolegiaty.

Józef Wasiołek (1921 – 2008) to polski malarz postimpresjonista i kolorysta. Studiował malarstwo zarówno w łódzkiej, jak i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Większość jego prac stanowią pejzaże, które znajdują się m.in. w zbiorach Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Muzeum w Bydgoszczy i Muzeum w Sieradzu. Od 1957 roku, aż do śmierci w 2008 roku, artysta mieszkał w Łodzi.

2022-11-29 14:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Łodzi otwarto żłobek św. Anny

Obiekt został wybudowany z inicjatywy ks. proboszcza Piotra Turka i dzięki finansowemu wsparciu ze środków europejskich oraz wielu przedsiębiorców i osób, dla których wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich jest ważne. Żłobek stał się przedmurzem istniejącego przy parafii przedszkola. Od dziś w żłobku przebywać będzie 50-cioro maluchów pod opieką wykwalifikowanych opiekunek i wychowawczyń. Ten bardzo nowoczesny obiekt, został wykonany według najwyższych standardów i jest w pełni niskoenergetycznym budynkiem.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję