Reklama

Przeczytane, zasłyszane

Oprac. (ead)
Edycja łódzka 42/2002

W ramach cyklu "Muzyka u Ojców Jezuitów" prof. Mirosław Pietkiewicz da koncert na odnowionych organach w kościele przy ul. Sienkiewicza 60, w niedzielę 20 października o godz. 19.00. Koncert poprowadzi Janusz Janyst, a w programie znajdą się utwory J. S. Bacha, J. Bauera, T. Kisewttera, F.Liszta, M. Sużyńskiego, T. Paciorkiewicza. Wstęp wolny.
Teatr "Logos" przy kościele środowisk twórczych (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22) zaprasza jeszcze w październiku na spektakle: O Łazarzu wg Zbrodni i kary F. Dostojewskiego (22 i 23 października) oraz Wieża Babel Thomasa Mertona (29 i 30 października). Początek spektakli o godz. 19.00. Zaproszenia pod numerem telefonu: 637-65-45.
Łódzka katedra została konsekrowana przez bp. Wincentego Tymienieckiego i kard. Aleksandra Kakowskiego w 1922 r. 15 października br. dokładnie w 80. rocznicę konsekracji abp Władysław Ziółek sprawował uroczystą Eucharystię, a dzień wcześniej w bazylice archikatedralnej miało miejsce czuwanie młodzieży pod hasłem: Odkryj głębię swojego ducha z udziałem bp. Ireneusza Pękalskiego. W duchu spotkań lednickich poprowadził je dominikanin, o. Jan Góra.
Inauguracja nowego roku akademickiego łódzkich uczelni katolickich miała miejsce w sobotę 12 października. Po Mszy św. w katedrze odbyło się w auli WSD ślubowanie nowych studentów. Wykład inauguracyjny wygłosił gość z KUL - ks. prof. Władysław Prężyna.
W Liceum i Gimnazjum Katolickim im. Jana Pawła II w Łodzi otwarto salę poświęconą Patronowi szkoły. Zgromadzono w niej pamiątki związane z Ojcem Świętym: książki, fotografie, medale itp. Sala została poświęcona przez abp. Władysława Ziółka, który odprawił Mszę św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego dla uczniów i grona pedagogicznego szkoły na czele z dyrektorem - ks. prał. Tadeuszem Bednarkiem.
"Każdy, kto chce władać państwem, (...) musi naprzód nauczyć się władać sobą. Każdy, kto chce, by naród był pracowity, sam musi być pracowity" - te i inne słowa Prymasa Tysiąclecia zacytował abp Władysław Ziółek, błogosławiąc nowe insygnia województwa łódzkiego (laskę przewodniczącego sejmiku oraz łańcuchy marszałka i przewodniczącego) podczas ostatniej w tej kadencji sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Gazety piszą, że słowa Arcybiskupa łódzkiego przyjęto burzą oklasków.
Portal Łódzki, czyli korytarz szybkiej kolei łączący oba miasta - od Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej, z odnogą na Lotnisko Okęcie - ma być lekarstwem na coraz większą pauperyzację naszego miasta. Dzięki szybkiemu połączeniu łatwiej byłoby utworzyć megametropolię. Pieniądze na ten cel pochodziłyby również z Unii Europejskiej. Takie plany snuli w Łodzi uczestnicy seminarium zatytułowanego "Szybkie połączenie kolejowe Łódź-Warszawa". Optymistów nie brakuje.
Przemoc, narkotyki, alkohol, bezdomność to najczęstsze powody, dla których młodzi (i nie tylko młodzi) ludzie sięgają po słuchawkę, by zadzwonić do telefonu zaufania. W archidiecezji łódzkiej działa Telefon Młodych, w mieście zespół terapeutów prowadzi od pięciu lat młodzieżowy telefon zaufania "Zakręt". Próbują skutecznie pomóc każdemu, kto o tę pomoc poprosi. Czasem wystarczy rozmowa, innym razem konieczna jest interwencja. Ten numer warto zapamiętać: 637-17-15 (od godz. 10.00 w sobotę do godz. 22.00 w niedzielę).
Zespół naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał nagrodę zbiorową prezydenta miasta Łodzi za pracę Lokalne strategie przeciwdziałania bezrobociu i biedzie. Czy praca nadaje się do wykorzystania przez praktyków w tej dziedzinie? Jeszcze nie wiemy.
20% uczniów szkół podstawowych i gimnazjum - zdaniem specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Hipotecznej w Łodzi - nie nadąża za tempem przekazywania i przyswajania podstawowej wiedzy. Problemy z nauką są przyczyną kłopotów wychowawczych; dziecko często staje się nadpobudliwe i agresywne. Poradnia nie jest w stanie pomóc wszystkim, wyrównawczych klas w szkołach też brakuje, nie ma pieniędzy dla nauczycieli za godziny dodatkowo przepracowane z oporniejszymi uczniami. Słabsi na straty!?
Przed szkołą przy ul. Jaracza 111 kierowca poloneza zignorował osobę przeprowadzającą dzieci przez jezdnię i potrącił uczennicę. Na szczęście niegroźnie. Dostał za to mandat w wysokości 500 zł i zaledwie 6 punktów karnych. Nic dziwnego, że podobne przykłady drogowego piractwa zdarzają się często.

Reklama

Czerna: 21. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2019-07-20 17:18

o. Włodzimierz Tochmański OCD / Czerna (KAI)

Spotkaniu Rodziny Szkaplerznej, czyli wszystkich noszących szkaplerz Maryi i pragnących go przyjąć, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa 20 lipca przewodniczył bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. Było to już po raz 21. Ogólnopolskie Spotkanie przed łaskami słynącym obrazem Maryi na „polskiej Górze Karmel”. Rok temu przewodniczył bp Kaleta, biskup pomocniczy z Kielc.

Tupungato/Fotolia.com

Spotkanie odbyło się z udziałem władz państwowych, parlamentarzystów i władz samorządowych województwa oraz kilkudziesięciu kapłanów z kilkunastu diecezji, współbraci karmelitów bosych z Polski i z misji afrykańskich pod kierunkiem prowincjała o. Tadeusza Florka OCD z Krakowa oraz kilkoma tysiącami wiernych z ponad 60 miejscowości Polski południowej od Świdnicy do Lublina i Przemyśla.

Przybyły wszystkie zgromadzenia karmelitańskie, wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot katolickiego stowarzyszenia wiernych Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z kilkunastoma pocztami sztandarowymi.

Spotkanie miało charakter formacyjny z konferencją o. Damiana Sochackiego OCD, redaktora naczelnego „Głosu Karmelu” z Krakowa. Tematem spotkania były słowa „Przy Maryi w mocy Bożego Ducha”, które nawiązują do obecnego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Podczas spotkania intronizowano relikwie św. Szymona Stock, karmelity z Anglii, który otrzymał szkaplerz od Matki Bożej w 1251 r.; od tej pory będą one w czerneńskim sanktuarium. Do Polski przywiózł je o. Szczepan Praśkiewicz OCD, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po Mszy św. wierni tłumnie je całowali.

Bp Piotrowski w homilii uwypuklił wagę obecności matki w życiu każdego człowieka i obecności Maryi, naszej serdecznej matki, w życiu człowieka wierzącego. Jeśli wiernie za Maryją w życiu podążymy Jej śladem (w Jej szkole – jak pisał św. Jan Paweł II), będziemy szli piękną drogą chrześcijańską.

Gości powitał i w klimat spotkania wprowadził przeor i kustosz sanktuarium o. Leszek Stańczewski OCD, a podziękowanie wygłosił o. prowincjał.

Nie zabrakło też powitań ze strony o. Włodzimierza Tochmańskiego OCD, prowincjalnego moderatora Bractwa Szkaplerznego. Moderowanie całości spotkania prowadził o. Jacek Pawlikowski OCD. Od strony muzycznej spotkanie upiększyły połączone chór „Cantate anima” z Tenczynka i schola Mariam z Czernej pod dyrygencką batutą Marii Sołek oraz solistka jazz-gospel Ewa Uryga.

Po Mszy św. czas spędzano na wzajemnym spotkaniu, obudzeniu więzi bratersko-siostrzanych, tak bardzo potrzebnych nam Polakom, oraz na odpoczynku, posiłku i zwiedzaniu sanktuarium, klasztoru, Drogi Krzyżowej, dróżek karmelitańskich dawnego eremu, sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), nowoczesnego Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnych muzeów karmelitańskiego i misyjnego, kameralnego kina duchowego, stoisk wydawnictwa, czy kiermaszu misyjnego. Wśród pielgrzymów popularnością cieszyły się podkoszulki z nadrukiem różańca i szkaplerza, kalendarze, małe medaliki włoskie oraz puzzle szkaplerzne dla dzieci.

Na wielkim kiermaszu misyjnym można było ufundować opłacenie studiów afrykańskim klerykom karmelitańskim z misyjnych państw Burundi i Rwandy, gdzie pracują karmelici bosi z Polski, poprzez nabycie rożnych pamiątek, książek i rzeczy. Długoletni misjonarz br. Ryszard Żak OCD podpisywał własną książkę o misjach.

Odbyły się też nabożeństwa nałożenia szkaplerza św. tym, którzy jeszcze go nie przyjęli (ponad 100 osób) oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych, różańcem i koronką do Bożego Miłosierdzia. Kilkaset osób w ciągu tego odpustowego tygodnia przyjęło piękny dar szaty Maryi - szkaplerz karmelitański. Można o nim więcej się dowiedzieć na portalu www.szkaplerz.pl.

W niedzielę 22 lipca przypada uroczystość św. Eliasza proroka, patrona Zakonu i patrona karmelitańskiego kościoła (dawnego eremickiego) w Czernej, połączona z poświęceniem pojazdów samochodowych i motocykli z okazji wspomnienia św. Krzysztofa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież wspomniał 50. rocznicę lądowania na Księżycu

2019-07-21 12:13

st, tom (KAI) / Watykan

"Wczoraj minęło pięćdziesiąt lat od chwili kiedy człowiek postawił stopę na księżycu, realizując niezwykłe marzenie" - przypomniał Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. 50 lat temu – w nocy z 20 na 21 lipca 1969 r. odbyło się lądowanie i pobyt dwóch Amerykanów na Księżycu.

Grzegorz Gałązka

"Wczoraj minęło pięćdziesiąt lat od chwili kiedy człowiek postawił stopę na księżycu, realizując niezwykłe marzenie. Niech pamięć tego wielkiego kroku dla ludzkości rozpali pragnienie wspólnego dążenia do jeszcze większych celów: więcej godności dla słabych, więcej sprawiedliwości między narodami, więcej przyszłości dla naszego wspólnego domu" - powiedział papież.


Mądrość serca polega na umiejętności połączenia dwóch elementów: kontemplacji i działania - przypomniał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Papież nawiązując do fragmentu dzisiejszej Ewangelii opowiadającym o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii i postawach dwóch sióstr zachęcił abyśmy „stawali u stóp” Jezusa, aby Go słuchać, gdy objawia nam tajemnicę wszystkiego i z drugiej strony byli usłużnymi i ochotnymi w gościnności, kiedy przechodzi On i puka do naszych drzwi z obliczem przyjaciela, który potrzebuje chwili ukojenia i braterstwa".

Papież nawiązał do fragmentu dzisiejszej Ewangelii opowiadającym o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii, sióstr Łazarza. Maria porzuca wszystko i słucha słów Jezusa. "Dlatego dla każdego z nas, podobnie jak i dla Marii, żadne zajęcie czy troska nie powinny nas trzymać z dala od Boskiego Mistrza" - powiedział Franciszek.

Wskazując na postawę Marii papież zachęcił abyśmy się umieli zatrzymać pośrodku dnia i być z Panem, który „przechodzi”, aby następnie powrócić, z większą pogodą ducha i skutecznością do rzeczy powszednich. - Jezus zdaje się powtarzać każdemu z nas: „Nie daj się przytłoczyć tym, co masz do zrobienia, ale słuchaj przede wszystkim głosu Pana, aby dobrze wypełniać zadania, które wyznacza ci życie” - mówił Ojciec Święty.

Z kolei papież wskazał na postawę Marty, która była całkowicie pochłonięta licznymi posługami i której Jezus powiedział: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele”. "Tymi słowami z pewnością nie ma zamiaru potępiać postawy służby, lecz raczej pośpiech, z jakim niekiedy żyjemy. Także my podzielamy troskę świętej Marty i na jej wzór staramy się zapewnić, abyśmy w naszych rodzinach i wspólnotach żyli poczuciem gościnności, braterstwa, żeby każdy mógł czuć się jak „w domu”, zwłaszcza najmniejsi i ubodzy" - wyjaśniał Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że mądrość serca polega właśnie na umiejętności połączenia tych dwóch elementów: kontemplacji i działania. "Jeśli chcemy zasmakować życia z radością, to musimy powiązać te dwie postawy: z jednej strony, „stawać u stóp” Jezusa, by Go słuchać, gdy objawia nam tajemnicę wszystkiego; z drugiej strony być usłużnymi i ochotnymi w gościnności, kiedy przechodzi On i puka do naszych drzwi z obliczem przyjaciela, który potrzebuje chwili ukojenia i braterstwa" - stwierdził Franciszek.

Na zakończenie wezwał: "Niech Najświętsza Maryja, Matka Kościoła, da nam łaskę miłowania i służenia Bogu i naszym braciom z rękoma Marty i sercem Marii, abyśmy zawsze trwając na słuchaniu Chrystusa mogli być budowniczymi pokoju i nadziei".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem