Reklama

Niedziela Lubelska

Na drodze ku kapłaństwu. Obłóczyny

MSD Lublin

Sutanna skrywa człowieka, ale odsłania jego duszę i serce.

Prosimy cię ojcze, abyś pobłogosławił ten strój duchowny, który pragniemy przyjąć jako znak naszej przynależności do Chrystusa i głębokiego pragnienia wewnętrznego postępu na drodze powołania kapłańskiego - te słowa 19 listopada wybrzmiały w archikatedrze z ust alumnów III roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Siedmiu kleryków podczas Mszy św. w obrzędzie obłóczyn prosiło bp. Adama Baba o poświęcenie sutann, które za moment ubrali po raz pierwszy w życiu.

Po błogosławieństwie alumnów i pokropieniu trzymanych w rękach duchownych szat, klerycy wyszli do zakrystii, gdzie z pomocą starszych kolegów oblekli się w czerń sutanny, symbolicznie oznaczającą śmierć dla świata, umieranie starego człowieka, by czynić miejsce dla nowego, żyjącego na chwałę Bożą i w nadziei życia wiecznego w Królestwie Niebieskim. Do tej nadziei symbolicznie odwołuje się biel koloratki. Znaczenie i powagę tego momentu zarówno w życiu alumnów, wspólnoty Kościoła, i wszystkich społeczności w których żyją, podkreślił ksiądz biskup w wygłoszonej homilii. - Kiedy na ich ramionach spocznie sutanna i koloratka będzie pod szyją, to tak jakby odkryły się serca, zaczyna być więcej widać; mówię też to w kategoriach pewnej powinności, zobowiązania. Ludzie mają prawo się domyśleć tego, co jest w waszych sercach, kiedy zobaczą was w sutannie z koloratką: to jest właśnie ten, który jest w relacji z żywym Bogiem. Można by powiedzieć, że sutanna skrywa człowieka, ale odsłania jego duszę i jego serce, i to co się w tym sercu dzieje. Wszyscy, którzy was zobaczą w sutannach, mają prawo wiedzieć, że ta relacja, ta więź się dzieje w waszym życiu. Być może nawet zatęsknią za taką relacją - powiedział bp Adam Bab.

Strój duchowny przyjęli: Andrzej Błaszczyk z parafii św. Jana Chrzciciela w Dysie, Michał Dacka z parafii Ducha Świętego w Poniatowej, Karol Mazurek z parafii św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie, Mateusz Powrózek z parafii św. Jadwigi w Janowie Lubelskim (diecezja sandomierska), Jakub Sławecki z parafii św. Antoniego w Lublinie, Rafał Sugier z parafii Matki Bożej Anielskiej w Starościnie oraz Wojciech Zybała z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie. Po zakończeniu liturgii nowoobłóczeni wyjechali do rodzinnych parafii, aby razem ze wspólnotami radować się z ważnego kroku na drodze ku kapłaństwu.

Reklama

Alumni dziękują wszystkim za modlitwę w intencji powołań i proszą o przekazanie mężczyznom rozważającym życiową drogę informacje o zbliżającym się dniu skupienia, który odbędzie się w dn. 27-29 grudnia w MSD w Lublinie. W programie wspólna modlitwa, konferencje i możliwość rozmowy z księżmi wychowawcami i alumnami. Więcej informacji już wkrótce na stronie www.seminarium.lublin.pl
2022-12-05 08:06

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję