Reklama

Kościół

Nowość! film ewangelizacyjny „Eucharystia krok po kroku”

Z inicjatywy Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza pojawił się w mediach społecznościowych film dokumentalny o przeżywaniu Mszy świętej. Pomysł zrodził się jako odpowiedź na oczekiwania wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce.

[ TEMATY ]

Eucharystia

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ankiety sporządzone w ramach pierwszego etapu Synodu o synodalności wykazały, że znaczna część uczestniczących w badaniu odczuwa potrzebę formacji liturgicznej i pogłębienia wiedzy na temat znaczenia sakramentów w życiu codziennym człowieka. Twórcy filmu spróbowali odpowiedzieć na pytanie: jak przeżywać spotkanie z Bogiem podczas Liturgii, żeby wpływało to na życie zarówno rodzinne jak i zawodowe, naukowe czy kulturalne.

Zespół koordynujący prace stanowiły członkinie Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, przygotowane w dziedzinie teologii liturgii oraz dziennikarstwa. Zdjęcia do filmu wykonali Grzegorz Juziak i Kajetan Matuszewski. Odbiorcami przekazu są zarówno internauci jak i osoby korzystające z formacji prowadzonej przez Zgromadzenie w czasie jego różnorakiej aktywności duszpasterskiej.
Autorom projektu zależało, aby w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego człowieka, ukazać wartość i piękno życia sakramentami. W konsekwencji sprzyjając budzeniu powołań kapłańskich i zakonnych, a także świadomemu przeżywaniu małżeństwa i specyficznych zadań w Kościele i społeczeństwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dziś do ludzi przemawia przede wszystkim świadectwo – podkreśla Grzegorz Juziak. – Chodziło o katechezę liturgiczną, ale w ciekawej formie. Nie tyle wykład, ile opowiadanie o konkretnych przykładach z życia.Każdy komentarz liturgiczny do poszczególnych etapów Mszy świętej został zatem poprzedzony świadectwem kogoś, kto prowadzi świadomie życie eucharystyczne zgodnie ze stanem, który wybrał oraz z zawodem, który wykonuje. Bohaterami filmu są osoby świeckie, konsekrowane i duchowne, młodsi i starsi, przedstawiciele różnych środowisk.

- To było właśnie marzenie bł. ks. Jakuba Alberionego, założyciela Rodziny Świętego Pawła – mówi s. M. Aleksandra Szyborska pddm, współautorka scenariusza. – Mawiał, że narodziliśmy się z Hostii i naszym pierwszym zadaniem jest żyć Eucharystią i dawać Jezusa światu. Stąd apostolstwo eucharystyczne w różnych wymiarach, od codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu przez wykonywanie szat i sprzętów liturgicznych, aż po formację biblijną, liturgiczną, katechetyczną. Troszczymy się też o Kapłanów, szafarzy Eucharystii, na różnych etapach ich życia.

Reklama

Po kilku pierwszych dniach od premiery filmu w mediach społecznościowych, materiał obejrzało ponad trzy tysiące widzów. Projekt będzie miał kontynuację. Planowany jest cały cykl obrazów przybliżających widzom wartość Mszy Świętej, adoracji eucharystycznej, Pisma Świętego i sakramentów Kościoła.

Siostry Uczennice Boskiego Mistrza są częścią Rodziny Świętego Pawła. Niedawno rozpoczęły obchody 100-lecia założenia Zgromadzenia. Powstało ono we Włoszech w 1924 r. Z okazji roku jubileuszowego chcą w nowy sposób opowiedzieć o swoim apostolstwie, zapraszając do udziału w inicjatywach mających na celu szerzenie kultu Eucharystycznego, troskę o piękno Liturgii i modlitewne towarzyszenie Kapłanom.

Film „Eucharystia krok po kroku” został zrealizowany jako projekt w konkursie „Prawda, Dobro, Piękno – łączy nas kultura”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Muza Dei w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.


2022-12-19 10:19

Ocena: +27 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat kościoła w Witoszyńcach

4 września pieśń wdzięczności i chwały Panu Bogu i Matce Bożej Nieustającej Pomocy wyśpiewali uczestnicy uroczystości jubileuszowej w Witoszyńcach, należących do parafii Grochowce w dekanacie Kalwaria Pacławska. W słowach powitania proboszcz ks. Zbigniew Szewczyk zarysował historię budowy i dalsze losy świątyni, aż do dnia konsekracji.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja warszawska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

2024-05-28 11:04

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Dziewięciu neoprezbiterów wyświęconych 25 maja 2024 roku zostało posłanych na pierwsze parafie, gdzie będą wikariuszami. Dekrety wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

NEOPREZBITERZY 2024

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Duch Święty sprawcą ładu w świecie

2024-05-29 09:23

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Duch Święty sprawia, że świat przechodzi od chaosu do kosmosu, czyli od bezładu do czegoś pięknego i uporządkowanego” - powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ojciec Święty rozpoczął nowy cykl katechez na temat „Duch i Oblubienica. Duch Święty prowadzi lud Boży do Jezusa, naszej nadziei”.

Przedmiotem dzisiejszej refleksji Franciszka były słowa z Księgi Rodzaju: „Duch Boży unosił się nad wodami”. Papież podkreślił, iż Duch Boży jawi się w tych słowach jako tajemnicza moc, która sprawia przejście świata z jego stanu początkowego bezkształtnego, pustynnego i mrocznego do jego stanu uporządkowanego i harmonijnego. „To On sprawia, że świat przechodzi od chaosu do kosmosu, czyli od bezładu do czegoś pięknego i uporządkowanego” - powiedział. Komentując słowa św. Pawła z Listu do Rzymian (8,22) Ojciec Święty zwrócił uwagę, iż Apostoł widzi przyczynę cierpienia stworzenia w zepsuciu i grzechu ludzkości, które doprowadziły ją do wyobcowania od Boga. Również dzisiaj „widzimy spustoszenie, jakiego ludzkość dokonała i nadal dokonuje w stworzeniu” - przypomniał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję