Reklama

Z Watykanu

Na rekolekcjach spędził Ojciec Święty wraz z pracownikami Kurii Rzymskiej pierwszy tydzień marca. Ćwiczenia duchowe przeprowadził w tym roku kard. Francis Arinze. Ich temat brzmiał: „Kapłan spotyka Chrystusa i naśladuje Go”. Zdaniem kardynała, w tym haśle zawiera się cała synteza chrześcijaństwa. Z jednej strony Jezus, który wzywa, a z drugiej - człowiek, który Go spotyka, podąża za Nim i stara się Go naśladować.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siewca wyszedł siać

Ojciec Święty naucza

Jeśli będziemy walczyć ze wszystkimi formami ubóstwa, damy szansę, aby przyszedł pokój i zakorzenił się w naszych sercach.
Podczas spotkania z członkami belgijskich organizacji charytatywnych, 27 lutego 2009 r.

Obecnie zmierzamy ku międzynarodowemu spotkaniu, które ma się odbyć w 2011 r. w Madrycie. Jego tematem będą słowa Apostoła Pawła: „Zakorzenieni i budowani w Jezusie Chrystusie, umocnieni w wierze” (Kol 2,7). Spoglądając ku światowemu spotkaniu młodzieży, wspólnie pragniemy podjąć drogę formacyjną, rozważając w 2009 r. słowa św. Pawła: „Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym” (1 Tym 4,10), a w 2010 r. skierowane do Jezusa pytanie bogatego młodzieńca: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Mk 10,17). (...)
Młodość w sposób szczególny wiąże się z nadzieją, ponieważ z różnymi oczekiwaniami spogląda ku przyszłości. Gdy jesteśmy młodzi, żywimy ideały, marzenia i projekty: młodość jest czasem, gdy dojrzewają decydujące wybory na całą resztę życia. Być może również z tego powodu jest okresem, w którym pojawiają się z całą siłą fundamentalne pytania: Dlaczego jestem na ziemi? Jaki jest sens życia? Jakie będzie moje życie? Jak mogę osiągnąć szczęście? Dlaczego cierpienie, choroba, śmierć? Co jest po śmierci?
Z Orędzia na XXIV Światowy Dzień Młodzieży, ogłoszonego 4 marca 2009 r.

„Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże” (Mk 1, 15). Tak powiedział Pan Jezus do ludzi po zwycięstwie nad szatanem na pustyni. Dzisiaj, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, kieruje te słowa również do nas. Czas zerwać z grzechem, pokonać pokusy, uwierzyć i zaufać Bogu: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” (Mk 1, 15). Dzieląc się tą refleksją, serdecznie pozdrawiam Polaków. Drodzy Bracia i Siostry, pozbawilibyśmy Ewangelię znacznej części, gdybyśmy zostawili na boku te istoty (aniołów - przyp. red.), wysłane przez Boga, które głoszą Jego obecność pośród nas i są jej znakiem. Wzywajmy je często, ażeby wspierały nas w zadaniu pójścia za Jezusem aż do utożsamienia się z Nim.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 1 marca 2009 r.

Akcja „Solidarni z Benedyktem”

Międzynarodowa organizacja katolicka Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca wszystkich katolików zaniepokojonych zmasowanymi atakami na Papieża do wyrażenia solidarności z Benedyktem XVI. Na stronie internetowej organizacji: www.pkwp.org można okazać gest poparcia dla Papieża.
Medialne ataki na Papieża trwają. Katolicy z różnych stron świata nie zgadzają się na to i chcą bronić Papieża. Akcja będzie trwała przez cały rok. PKWP zachęca także do włączenia się w inicjatywę całorocznej modlitwy za Papieża.

Benedykt XVI do prawosławnych

Tęsknota za jednością

W specjalnym przesłaniu do uczestników uroczystości przekazania Patriarchatowi Moskiewskiemu kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja z Miry Benedykt XVI napisał: „Ten piękny kościół rozbudza w nas tęsknotę za pełną jednością i podsyca zapał do starań o jedność wszystkich uczniów Chrystusa”. W papieskim przesłaniu, odczytanym przez kard. De Giorgi, podkreślono, że naród rosyjski nigdy nie przestał miłować św. Mikołaja, „tego wielkiego świętego, który wspierał go zawsze w chwilach radości i w trudnościach (...). Świadectwem tego jest także ten kościół prawosławny pod wezwaniem św. Mikołaja, wzniesiony na początku ubiegłego wieku, by gościć pielgrzymów, którzy, zwłaszcza w drodze do Ziemi Świętej, zatrzymywali się w Bari, miejscu spotkania Wschodu i Zachodu, aby oddać cześć relikwiom świętego” - czytamy w przesłaniu. Benedykt XVI wyraża nadzieję, że „także dzisiejsza uroczystość przyczyni się do tego, aby Bari było, jak powiedział świętej pamięci Jan Paweł II, «naturalnym pomostem na Wschód», wnosząc cenny wkład w drogę ku pełnej jedności chrześcijan”.
Ceremonię zaszczycili swoją obecnością prezydenci Włoch i Federacji Rosyjskiej, Giorgio Napolitano i Dmitrij Miedwiediew. Papieża reprezentował emerytowany arcybiskup Palermo, kard. Salvatore De Giorgi, a patriarchę Cyryla - metropolita Mark, pełniący obowiązki szefa Departamentu ds. Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Świątynia, zbudowana w 1913 r. w Bari, po rewolucji bolszewickiej została przejęta przez władze Włoch. Administrowały nią władze komunalne Bari.

Na blogach piszą

Na ironię media nigdy nie wnikają w rytuały kultu w lokalnych meczetach czy synagogach. Tylko katolicka Msza św. przyciąga taką uwagę. Kiedy w ostatnim czasie czytałeś o rabinie lub imamie, który nie ma 100-procentowego wsparcia swojej wspólnoty? A jeśli kapłan ma choćby tylko jednego oponenta, który zarzuca mu, że jest zbyt tradycyjny, to tajemniczo zyskuje to większe zainteresowanie mediów niż można to sobie wyobrazić.
Ks. Giovanni Trigilio, USA

Trzy proste rzeczy na Wielki Post:
Trenerzy fitness prawie zawsze podkreślają wagę rozgrzewki przed właściwymi ćwiczeniami. Ta prawda obowiązuje także w przypadku Wielkiego Postu. To niedobrze zaczynać go nierozgrzanym. Podaję trzy rady, które mogą rozgrzać i przygotować do działania „mięśnie modlitwy”.
1. Urządź sobie jeden wyciszony dzień. Trudno się modlić, jeśli nigdy nie doświadczyłeś ciszy.
2. Zapytaj siebie, czego pragniesz od Boga w tym Wielkim Poście. I poproś Boga o pomoc w przyjęciu tego, co chce Ci dać.
3. Pomyśl, co możesz zrobić albo czego zaniechać, żeby poprawić swoją wiarę, nadzieję i miłość.
To nie jest wiedza rakietowa, ale proste rady, żeby przygotować się do Wielkiego Postu.
Ks. Frank Majka, USA

Ksiądz na Florydzie żalił się, że tak trudno mu trafić do ludzi w kazaniach. „Jest tu tak pięknie zimą - mówił - że niebo ich nie interesuje. I jest tu tak gorąco latem, że piekło im niestraszne”.
Ozguru, Australia

- Wśród wielu spraw, o których rozmawialiśmy tej nocy, powiedziałem, że jeśli ktoś chce być katolikiem, musi przestrzegać pewnych praw Kościoła katolickiego, inaczej nie powinien nazywać siebie katolikiem. Na to Jim odpowiedział: - OK, nie będę nazywał siebie katolikiem. Będę się nazywał chrześcijaninem.
I co wy na to?
Katolicki pisarz, Singapur

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Nikomu złem za złe nie odpłacajcie. Starajcie się dobrze czynić wobec wszystkich ludzi! Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi!
(Rz 12, 17-18).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję