Reklama

Aktualności

Franciszek: trzeba umieć zostawić wszystko, aby pójść za Jezusem

By naprawdę pójść za Jezusem musimy umieć zostawić wszystko – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Papież skomentował fragment Ewangelii czytany w III niedzielę zwykłą roku A (Mt 4, 12-23), mówiącym o powołaniu pierwszych uczniów.

2023-01-22 12:29

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zaznaczył, że Jezus zawsze stawia nas w obliczu konieczności opuszczenia wszystkiego, aby za Nim pójść. „Jest to moment decydujący dla każdego chrześcijanina, bo tu chodzi o sens wszystkiego innego. Jeśli nie znajdujemy odwagi, żeby wyruszyć w drogę, grozi nam, że pozostaniemy obserwatorami swojego życia i będziemy przeżywali wiarę połowicznie” – przestrzegł Ojciec Święty. Wyjaśnił, że chodzi z pewnością o odwagę porzucenia naszych wad i grzechów, ale także lęków, egoistycznych kalkulacji, czasu marnowanego na bardzo wiele rzeczy bezużytecznych. Dodał, że pozwala to doświadczyć pełni życia. „Aby spełnić życie trzeba przyjąć wyzwanie pozostawienia” – podkreślił papież.

Franciszek zachęcił, abyśmy pamiętali o intensywnych chwilach, w których spotkaliśmy Jezusa, czy sytuacjach, gdy doświadczyliśmy czegoś pięknego i znaczącego, dzięki temu, że pozostawiliśmy inne, mniej ważne rzeczy. A także do zastanowienia się, jakich wyrzeczeń Pan Jezus pragnie dzisiaj od nas. „Niech Maryja pomoże nam powiedzieć, tak jak Ona, pełne «tak« Bogu, umieć coś pozostawić, żeby lepiej Go naśladować” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swego rozważania.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do włoskich biblistów: ludzka godność a bogactwa

O godności człowieka mówił Franciszek 15 września w czasie audiencji dla Włoskiego Towarzystwa Biblijnego. Zorganizowało ono od 12 do 16 września w auli Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie 44. Krajowy Tydzień Biblijny pod hasłem „Uczyńmy człowieka – mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1, 26-27). Jest on poświęcony relacji między mężczyzną a kobietą w Piśmie Świętym. Papież przypomniał, że wiele mówił o tym św. Jan Paweł II w pamiętnym cyklu katechez środowych, które wygłosił na początku swego pontyfikatu.

Z faktu, iż zostaliśmy stworzeni przez Boga na Jego obraz i podobieństwa, wynika wielka godność wszystkich ludzi, tak mężczyzn, jak i kobiet - podkreślił mówca. Jednocześnie przestrzegł przez groźbą degradacji tej godności, którą obdarzył nas Bóg. "Ujmując to w języku piłkarskim, można powiedzieć, że człowiek może «sam sobie strzelić gola». Dzieje się tak wtedy, gdy poddajemy w dyskusję tę godność, gdy popadamy w bałwochwalstwo, gdy robimy w swym sercu miejsce dla bożków" - tłumaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Grzech nie do odpuszczenia?

2023-01-16 18:00

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

grzech

Adobe Stock

Czytelnik pyta: Co w sytuacji, kiedy ktoś popełnił grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a nie jest tego świadomy?

Czym jest grzech przeciw Duchowi Świętemu? Powszechnie wiadomo, że jest to jedyny grzech, o którym Jezus mówi, iż nie zostanie odpuszczony. Gdyby jednak spytać, na czym on konkretnie polega, wiele osób miałoby pewnie problem z udzieleniem precyzyjnej odpowiedzi. Klauzula „nieodpuszczalności”, w połączeniu z treściowym niedookreśleniem, to doskonały pokarm dla naszych lęków. I choćby z tego powodu warto się przyjrzeć temu, co sam Pan, a za Nim Kościół, ma na myśli, mówiąc o tym grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Celestino Migliore: „Część mojego serca zostawiłem w Polsce”

2023-02-09 12:02

[ TEMATY ]

nuncjusz

abp Celestino Migliore

Polski fr.

W Polsce spędziłem dziewięć lat: trzy jako sekretarz nuncjatury, otwartej ponownie w 1989 r., z nuncjuszem abp. Józefem Kowalczykiem; a następnie sześć lat jako nuncjusz, od 2010 do 2016 r. (…).

Mogę powiedzieć, że część mojego serca zostawiłem w Polsce – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr abp Celestino Migliore, były nuncjusz apostolski w Polsce, obecnie nuncjusz apostolski we Francji. Wspominał czas spędzony w Polsce, odniósł się do wojny na Ukrainie i opowiedział o początkach swojego kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję