Reklama

Komputer dla bardzo początkujących

Ja małpa na domenie

Pewnej chińskiej parze znak „@” tak się spodobał, że postanowili, iż ich dziecko właśnie tak będzie się nazywało. Para uzasadnia, że pozwoliłoby mu to na wyróżnienie się w tłumie. W języku chińskim obecnych jest zaledwie kilkaset nazwisk, z czego 129 z nich nosi aż 87 proc. populacji. Najpopularniejsze nazwisko to „Li”, nosi je co dziesiąty mieszkaniec Państwa Środka. I w sumie nie ma się czemu dziwić, imię Izaura też biło rekordy popularności, gdy serial o pewnej brazylijskiej niewolnicy zagościł na ekranach polskich telewizorów.
Rekordy popularności bije też dzisiaj poczta elektroniczna. Kiedy spytać zagubione na mieście małe dziecko, pod jakim adresem mieszka, to poda dzisiaj często: dziecko@coś-tam.pl.
Przyjrzyjmy się naszemu adresowi: komputer@niedziela.pl. Można go podzielić na dwie części. Najpierw jest „komputer”. To takie imię i nazwisko lub nazwa instytucji w tradycyjnym adresie na kopercie. Zresztą ta część równie dobrze mogłaby brzmieć np. „przemyslaw_koszewski”, a później byłby znak „@”. Po tym znaku jest nazwa domeny. Bywa, że w języku mówionym używa się określenia: komputer na domenie niedziela.pl. Częściej mówi się: komputer at niedziela.pl. A najczęściej: komputer małpa niedziela.pl. Tyle tylko, że gdy pierwsza część jest dosłownym nazwiskiem, brzmi to niezręcznie, np. Koszewski małpa niedziela.pl. Dlatego te dwa pierwsze określenia muszą czasami wystąpić.
Dzisiaj już praktycznie każdy człowiek korzystający z komputera ma swój adres poczty elektronicznej. Jest natomiast poważny problem w postaci spamu. Niektórzy wieszczą nawet koniec elektronicznych listów, tyle bowiem przychodzi niechcianego spamu - rozsyłanych z różnych zakątków globu reklam, które zapełniają naszą skrzynkę pocztową i przeciążają łącza. Są co prawda programy antyspamowe, ale one rozwiązują tylko część kłopotów. Według raportu Symanteca ze stycznia 2008 r., jako spam klasyfikowanych jest aż 75 proc. wiadomości przesyłanych pocztą elektroniczną. Wbrew obiegowej opinii, spam to nie tylko reklamy. Wiele z niechcianych e-maili służy przygotowaniu gruntu pod groźne przestępstwa, takie jak oszustwa finansowe, kradzieże tożsamości czy wyłudzanie haseł do kont bankowych.
Tymczasem, bez poczty elektronicznej trudno się dzisiaj obejść. Dlatego ten temat będziemy drążyć w kolejnych odcinkach „Komputera dla bardzo początkujących”.

komputer@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję