Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce
Co robić, aby zmienić świat?
Reklama
Carl Anderson - Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba promował w Polsce swoją najnowszą książkę „Cywilizacja miłości. Co każdy katolik może zrobić, by zmienić świat”. Carl Anderson jest przywódcą największej światowej braterskiej organizacji katolików świeckich, która powstała w 1881 r. w USA. Członkowie zakonu zajmują się szeroko pojętą działalnością charytatywną. Organizacja liczy ok. 1,75 mln członków. Carl Anderson wykładał w powołanym przez Jana Pawła II Papieskim Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie, a następnie został założycielem, zastępcą rektora i pierwszym dziekanem waszyngtońskiego oddziału tych studiów na Katolickim Uniwersytecie Ameryki. Jest członkiem Papieskiej Rady do spraw Rodziny, Papieskiej Rady do spraw Świeckich i Papieskiej Akademii Życia. Jest również konsultorem Papieskiej Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu oraz Papieskiej Komisji „Iustitia et Pax”.
W „Cywilizacji miłości” Carl Anderson bada fascynujące i zmieniające bieg historii idee Papieża Jana Pawła II, popularyzuje wizję Jana Pawła II, a także jego następcy Benedykta XVI - w nadziei, że pobudzi chrześcijan do pracy na rzecz tworzenia cywilizacji miłości. Stąd podtytuł książki: „Co każdy katolik może zrobić, by zmienić świat”. Autor podkreśla, że „rodzina jest pierwszą i największą zaporą przeciwko podmywaniu kultury współczesnej przez martwotę i materializm”, przypomina, że Jan Paweł II podkreślił, iż „w przyszłości ewangelizacja będzie zależała w głównej mierze od Kościoła domowego”. „W jaki sposób?” - pyta Anderson. „Papież chce raczej powiedzieć, że rodzina jest i będzie głównym świadkiem czynnej mocy miłości Boga w świecie” - stwierdza.
Promujące książkę spotkania z udziałem autora odbyły się 26 maja w Warszawie i 28 maja w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. 29 maja Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba spotkał się z bp. Grzegorzem Kaszakiem i liderami środowisk pro-life w Polsce w Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie. Bp Kaszak zaprosił Rycerzy Kolumba do swojej diecezji. Zaproszenie zostało chętnie przyjęte.
Informator Konferencji Episkopatu Polski
Prawie wszystko o Kościele w Polsce
Sekretariat Episkopatu po raz pierwszy wydał informator dotyczący Konferencji Episkopatu Polski. Całość podzielona jest na cztery działy. Dotyczą one przede wszystkim samej Konferencji, poszczególnych biskupów i diecezji, ale także Stolicy Apostolskiej wraz z Kurią Rzymską.
Watykanowi został poświęcony przede wszystkim dział pierwszy. Obejmuje on strukturę wszystkich urzędów Stolicy Apostolskiej wraz z Nuncjaturą w Warszawie, a także europejskie kolegia biskupów oraz instytucje polskie za granicą.
Najobszerniejsza dokumentacja dotyczy samego Episkopatu Polski. Informator prezentuje wszystkie gremia Konferencji - skład personalny, zadania oraz dane teleadresowe. Podobne wiadomości zostały podane również w odniesieniu do diecezji.
Dane na temat Kościoła w Polsce uzupełnia czwarta część publikacji, zawierająca kalendaria na rok bieżący: opis programu duszpasterskiego, czynności Episkopatu oraz inicjatywy duszpasterskie w Kościele powszechnym i w Kościele w Polsce.
Jeżeli chodzi o wiadomości personalne i teleadresowe, informator prezentuje stan z 8 maja 2009 r. Dane liczbowe w odniesieniu do diecezji zostały zacytowane za watykańskim „Annuario Pontificio”, wydanym w 2009 r.
Pomysł przygotowania publikacji narodził się w Biurze Prasowym Episkopatu. Korektę tekstu opracował zespół Sekretariatu Konferencji. Informator można zamawiać pod adresem: Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej BIBLOS,pl. Katedralny 6, 33-100 Tarnów, tel./fax (0-14) 621-44-04,
Rozstrzygnięcie
III Konkurs Artystyczny im. Teresy Ocieszko
Już po raz trzeci Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” ogłosiło wyniki konkursu fotograficznego i plastycznego „Boże, który nam dałeś ziemię jakże piękną”, organizowanego dla uczczenia pamięci poetki Teresy Ocieszko. Uroczystość ogłoszenia wyników - 12 maja br. - rozpoczęła się Mszą św., którą w kościele św. Barbary w Turku odprawił ks. proboszcz Mirosław Frankowski. Część artystyczną uroczystości otworzyła gdańska aktorka - Halina Winiarska, która czytała wiersze Teresy Ocieszko. Zaprezentował się także chór turkowskiego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku.
Na konkurs fotograficzny wpłynęło 331 prac, które oceniało jury w składzie: Sławomir Grzanek - prezes Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (przewodniczący), Izabela Zielińska - kurator wystawy, Maciej Konieczny - organizator konkursu i fotoreporter KAI, Michał Grącki - podróżnik i geograf.
Konkurs plastyczny cieszył się jeszcze większym powodzeniem, we wszystkich kategoriach wpłynęło w sumie 2 676 prac, które oceniało jury w składzie: Beata Duczmańska - artysta plastyk (przewodnicząca), Mirosława Mielczarek - pracownik MDK w Turku, Stanisława Radke - pracownik Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku, Michał Grącki oraz Maciej Konieczny. Odnotować trzeba dużą aktywność instytucji i szkół, wśród których liczbą nadesłanych prac wyróżniły się: Koło Młodego Plastyka z Lichenia, Liceum Ogólnokształcące nr 2 z Gniezna, dla którego nagrodę ufundowała p. Barbara Bielecka - siostra poetki. Najaktywniejsi byli uczniowie Gimnazjum nr 2, których zaangażowanie doceniła pani prezydentowa Maria Kaczyńska, fundując nagrodę dla szkoły, którą w imieniu uczniów odebrał dyrektor Piotr Bińkowski.
Krótko
Benedykt XVI przesłał kard. Marianowi Jaworskiemu list gratulacyjny z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa. Wyraził w nim duchową bliskość z jubilatem i pogratulował „owocnego apostołowania”. „Wraz z Tobą będzie się cieszyć także katolickie społeczeństwo sławnej Polski, które poznało Cię jako wybitnego pasterza i nauczyciela oraz przez czterdzieści lat doświadczało Twej wytrwałej pracowitości” - napisał Ojciec Święty.
Mówiąc o ustroju sprzed 1989 r., Polacy najczęściej używają słowa „komunizm”, a nowy ustrój określają jako „demokrację” - wykazał niedawny sondaż TNS OBOP. 73 proc. badanych pozytywnie ocenia zmianę ustroju w 1989 r.
Nowa ustawa medialna trafi najprawdopodobniej do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent podejmie decyzję, gdy projekt nowego prawa wyjdzie z Senatu, który może dokonać jeszcze zmian.
W opinii szefa Stowarzyszenia Wspólnota Polska Macieja Płażyńskiego, czas najwyższy wyegzekwować wreszcie poszanowanie praw Polaków mieszkających na Litwie. Problem ten istnieje od 1990 r. i niewiele się w tej sprawie zmieniło.
Słabnie nasza waluta. Złotówce szkodzą niepewność co do sytuacji budżetu, opcje i złe nastroje za granicą.
Lew Rywin został aresztowany. Na trzy miesiące. Tym razem jednak nie w sprawie afery medialnej, ale z powodu posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami lekarskimi. Aresztowano też jego syna, dwóch adwokatów i lekarzy. W sprawę fałszowania zaświadczeń lekarskich może być zamieszanych nawet do 100 osób.
Co 20. polska rodzina nie daje sobie rady ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów ocenia nasze zaległości na 70,3 mld zł.
Ostry atak na szefa prezydenckiej Kancelarii Piotra Kownackiego. Szefostwo Banku Ochrony Środowiska oskarżyło go o spowodowanie milionowych strat, gdy Kownacki był wiceprezesem BOŚ w 2001 r. Kancelaria Prezydenta odrzuca te zarzuty, przyrównując je do inwigilacji prawicy w latach 90. ubiegłego wieku.
Zbigniew Ziobro skarży się, że obóz rządzący wykorzystuje do walki politycznej prokuraturę. W ostatnich dziewięciu dniach kampanii wyborczej miał pięć wezwań do prokuratur w całej Polsce. Przesłuchiwać go chcieli śledczy z Warszawy, Płocka i Lublina.
Dziesięć hymnów do patronów Polski i Europy zawiera płyta z utworami Włodzimierza Korcza, Zbigniewa Wodeckiego i Stanisława Soyki. Artyści dedykują swoje utwory Janowi Pawłowi II, który ogłosił patronami starego kontynentu Cyryla i Metodego oraz trzy kobiety - Katarzynę ze Sieny, Brygidę Szwedzką i Edytę Stein.
Pomóż w rozwoju naszego portalu