Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Bóg chce każdego z nas powierzyć św. Józefowi

Rozważania do Ewangelii Mt 1, 16.18-21.24a.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

fot. Mirek Krajewski

Poniedziałek, 20 marca 2023. Św. Józefa, Oblubieńca NMP , uroczystość. Wielki Post

• 2 Sm 7, 4-5a.12-14a.16 • Ps 89, 2-3.4-5.27 i 29 • Rz 4, 13.16-18.22 • Mt 1, 16.18-21.24a

Jakub [był] ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: « Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z D ucha Świętego jest to, co się w N iej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów ». Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

Dziś, kiedy wspominamy św. Józefa, prośmy go o wstawiennictwo. Potrzebujemy go jako naszego duchowego ojca. Jezus, żyjąc w ukryciu trzydzieści lat, spędził wiele z nich we wspólnocie ze swoimi świętymi rodzicami. Jego postępy w mądrości, latach i łasce u Boga i u ludzi (Łk 2, 52) miały miejsce w Świętej Rodzinie. Święty Józef pełnił funkcję ojca, który Jezusa miał karmić, ubierać i uczyć Prawa i rzemiosła. Pierwszych modlitw Jezus z pewnością nauczył się od swoich rodziców. Również w warsztacie Józef uczył Jezusa pracować. Chociaż żadne z jego słów nie zostało zapisane w Piśmie Świętym, to z pewnością Jezus mówił podobnie do jego ziemskiego ojca. Używał tych samych potocznych słów i mówił z tym samym akcentem co św. Józef. Wszechmogący Bóg w swojej świętej woli postanowił swojego najdroższego Syna powierzyć Świętemu Józefowi. My – wierzący – powinniśmy w tym zauważyć, jak Bóg chce każdego z nas powierzyć Józefowi, aby nas wspierał, uczył jak żyć w świętości i prawości oraz jak żyć w niebie. Oddajmy się w ręce naszego duchowego ojca, aby przybliżył nas do swojego Syna. Święty Józefie, patronie Kościoła Świętego, módl się za nami!

Reklama

I.O.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-17 15:42

Ocena: +26 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak współpracować z Duchem Świętym?

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: na terenach zajętych przez Rosjan nie ma już katolickich księży

2023-06-01 16:56

[ TEMATY ]

Ukraina

okupacja

księża

Karol Porwich/Niedziela

Na terenach zajętych przez Rosjan życie duszpasterskie jest kompletnie sparaliżowane. Wskazuje na to bp Jan Sobiło podkreślając, że ostatni dwaj księża, którzy posługiwali na okupowanych terenach diecezji charkowsko-zaporoskiej zostali jesienią uprowadzeni i nadal pozostają w niewoli. Dodaje, że Rosjanie inwigilują nawet połączenia wiernych, którzy dzięki internetowi chcą np. uczestniczyć w Mszy czy innym nabożeństwie.

Biskup Zaporoża przypomina, że dwaj greckokatoliccy redemptoryści zostali porwani w listopadzie. Informacje, jakie docierają mówią, że po pierwszym okresie tortur obecnie przetrzymywani są w godniejszych warunkach. Rosjanie czekają na to, by ich wymienić na swoich oficerów znajdujących się w ukraińskiej niewoli.

CZYTAJ DALEJ

Wymazać pocałunek Judasza. Maria Pierina de Micheli

2023-06-01 21:25

[ TEMATY ]

Maria Pierina de Micheli

pl.wikipedia.org

Objawienia, które będą jej towarzyszyć przez całe życie, będą raz po raz wspierane przez obecność i słowa Matki Najświętszej. Będą to jednak tylko uzupełnienia i komentarze do tego, co przekazywał jej Zbawiciel. Jednak nie tylko te dwie osoby będą przychodzić do niej z wyżyn niebieskich. Pojawią się też różni święci, ale na tyle okazjonalnie, że nie na nich zwracamy uwagę.

Kiedy myślimy o trzeciej osobie, która – obok Jezusa i Maryi – będzie ukazywać się Marii Pierinie, musimy wypowiedzieć najciemniejsze ze słów. Przyszłej błogosławionej objawiać się będzie także diabeł. Może to zdumiewające, ale częściej niż Jezus. Jednak to nie Szatan wygra walkę o jej duszę. Na chrzcie, który jeszcze w dniu jej urodzin odbył się w miejscowej parafii pod wezwaniem św. Piotra, otrzymała imię Józefina Franciszka Janina Maria. Ma cztery patronki w niebie, ale tylko ta ostatnia będzie się jej objawiać razem z Jezusem. Życie będzie prowadziła zwyczajne i proste. Pochodzi z wielodzietnej, pobożnej rodziny. Gdyby nie fakt, że dwa lata po jej narodzinach umiera na zawał jej ojciec, wszystko byłoby tu takie samo jak w sąsiedztwie. Może z tą różnicą, że dwie starsze siostry dorabiają w sklepie z tytoniem, by zebrać na wiano do klasztoru, a jeden z braci uczy się w seminarium. Właściwie wszystko jest zwyczajne. Tak jest przynajmniej – podkreślmy to „przynajmniej” – na zewnątrz. Do 1897 roku. Gdy Józefina ma zaledwie siedem lat, przestaje być taka jak inne dzieci. To wtedy wszystko się zaczyna…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję