Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Uzdrowienie to coś więcej niż fizyczna przemiana

Rozważania do Ewangelii J 5, 1-16.

[ TEMATY ]

homilia

rozważanie

Karol Porwich/Niedziela

Wtorek, 21 marca 2023. Wielki Post

• Ez 47, 1-9.12 • Ps 46, 2-3.5-6.8-9 • J 5, 1-16

Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. W Jerozolimie zaś znajduje się Sadzawka Owcza, nazwana po hebrajsku Betesda, zaopatrzona w pięć krużganków. Wśród nich leżało mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych. Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już długi czas, rzekł do niego: «Czy chcesz stać się zdrowym?» Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. Gdy ja sam już dochodzę, inny schodzi przede mną». Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje łoże i chodź». Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje łożę i chodził. Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci nieść twojego łoża». On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje łoże i chodź». Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?» Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu. Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». Człowiek ów odszedł i doniósł Żydom, że to Jezus go uzdrowił. I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że to uczynił w szabat.

Czy chcesz stać się zdrowym? jest pytaniem zadanym dziś przez Jezusa Tobie i mnie. Uzdrowienie to coś więcej, niż tylko fizyczna przemiana. Uzdrowienie zachodzi w całym człowieku – w jego duchu, duszy i ciele. Oczywiście Bóg chce uzdrowić moje części ciała, które są chore. Dlatego Jezus poszedł na krzyż, aby mnie swoim cierpliwym znoszeniem mąk i przelaną krwią uzdrowić. Czasem Bóg dopuszcza do nas chorobę, aby nas bardziej do siebie przybliżyć. Starzy pustelnicy mówili, że kiedy ktoś zachoruje, to znaczy, że został nawiedzony przez Boga, że dotknęła go szczególna Boża łaska i powinien być za to wdzięczny. Ciężko jest dzisiaj zaakceptować chorobę jako bliskość Boga, bo oferuje się nam tyle leków, które z sukcesem wyleczą każdą chorobę i wyeliminują ból. Jednak pytanie Jezusa sięga znacznie głębiej. Nie zatrzymuje się na poziomie cielesności, ale przenika do duszy, do ducha. W tym momencie w moim sercu powinno wybrzmieć pytanie: Czy chcesz stać się zdrowym? Tak, Jezu. Chcę, żebyś mnie uzdrowił z moich niegodziwości, grzechu, uwiązania, egoizmu, arogancji, złośliwości i wielu innych rzeczy, które kryją się w moim sercu. Ty, Jezu, znasz moje serce. Dotknij mojego serca i ulecz je przede wszystkim z grzechu, który je głęboko rani. Oczyść swoją Krwią wszystkie rany mojego serca i ulecz wszystko, co jest w nim chore.

Reklama

K.M.P.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-17 15:49

Ocena: +27 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: chciałbym wam opowiedzieć o mojej podróży do Brazylii

[ TEMATY ]

papież

kazanie

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do swej pierwszej pielgrzymki zagranicznej, która miała miejsce w dniach 22-29 lipca, a związanej z odbywającym się w Rio de Janeiro Światowym Dniem Młodzieży powrócił papież w katechezie podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Wskazał na trzy istotne wymiary tego wydarzenia: gościnność, święto i misję. Jednocześnie wskazał, że powinny być one istotą naszego życia i życia naszych wspólnot. Na placu św. Piotra według danych Prefektury Domu Papieskiego zgromadziło się około 50 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Zbawienie we Krwi Chrystusa

Ceną naszej wolności jest Krew Chrystusa, Baranka paschalnego, przeznaczonego od wieków przez Boga Ojca, w którym ustanawia On swój nowy lud wierzących.

Z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła (1P 1, 17–21)

CZYTAJ DALEJ

Cały świat modli się o zdrowie papieża Franciszka

2023-03-31 10:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Po tym, jak wiadomość o hospitalizacji papieża Franciszka obiegła w środę media na całym świecie, nie trzeba było długo czekać na reakcje. Stale napływają wiadomości z życzeniami i wyrazami sympatii dla Ojca Świętego. Papież od środy 29 marca przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli z powodu infekcji płucnej.

Prezydium Konferencji Episkopatu Włoch (CEI) w imieniu włoskich biskupów zapewniło o "chóralnej modlitwie Kościołów we Włoszech" "życząc Ojcu Świętemu szybkiego powrotu do zdrowia", "powierza Panu lekarzy i personel medyczny, którzy z profesjonalizmem i poświęceniem opiekują się nim i wszystkimi pacjentami"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję