Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Za niewielkie pieniądze Judasz zdradził swojego Nauczyciela. Czy tylko przez pieniądze?

Rozważania do Ewangelii Mt 26, 14-25.

2023-03-13 11:20

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Żródło: wikipedia.pl

"Wręczenie srebrników Judaszowi", Giotto di Bondone, około 1305

Środa, 5 kwietnia 2023. WIELKI TYDZIEŃ

•Iz 50, 4-9a • Ps 69, 8-10.21-22.31 i 33-34 • Mt 26, 14-25

Jeden z D wunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać. W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: «Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia? » On odrzekł: «Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: „Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami”». Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę. Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu uczniami. A gdy jedli, rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi». Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: «Chyba nie ja, Panie?» On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o N im jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził». Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: «Czy nie ja, Rabbi?» Odpowiedział mu: «Tak jest, ty».

Zbliża się koniec Wielkiego Tygodnia. Przyjrzyjmy się bliżej wydarzeniom męki Jezusa i temu, co wydarzyło się przed samą męką. Dziś obserwujemy zdrajcę – Judasza. Jezus wiedział, że ten Go zdradzi, bo już zdradził Go w swoim sercu. Dlatego św. Mateusz napisał o Judaszu: ten, który miał Go zdradzić... On już przyjął tę rolę, ale i słowa ostrzeżenia od Jezusa: lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Za niewielkie pieniądze Judasz zdradził swojego Nauczyciela. Czy tylko przez pieniądze? Judasz przecież był skarbnikiem i pilnował kieszeni całej wspólnoty. Miał dostęp do pieniędzy. Czy nie mógł sobie czegoś podebrać? Wygląda na to, że chodziło o coś innego. Przypuszcza się, że Judasz był jednym z Zelotów, przeciwników rzymskiej okupacji, i przez to chciał wciągnąć Jezusa do walki przeciw okupantowi. Chciał rozpętać rewolucję. Chciał zmiany. Ale Jezus taki nie jest. On rzeczywiście dokonał rewolucji i zmiany, ale w inny sposób – umierając za nasz świat i władając z krzyża.

Reklama

D.L.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co Jezus uczynił w moim życiu?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich

Rozważania do Ewangelii Mk 1, 29-39.

Środa, 11 stycznia

CZYTAJ DALEJ

Dawid Kubacki przekazał najnowsze informacje o stanie zdrowia żony

2023-03-25 14:08

[ TEMATY ]

Dawid Kubacki

instagram/Dawid Kubacki

Polski skoczek Dawid Kubacki przekazał w sobotę najnowsze informacje o stanie zdrowia żony. Marta jest stabilna i każdy dzień przynosi jakiś postęp - napisał na Instagramie.

Dawid Kubacki wycofał się z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba małżonki. Wicelider PŚ poinformował, że nie wystąpi w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: potrzebujemy wierności, cierpliwości i wytrwałości

2023-03-26 21:12

[ TEMATY ]

Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

– Tak bardzo potrzebujemy w naszych zagmatwanych czasach wierności, cierpliwości i wytrwałości – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 26 marca rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że elementami wierności są: poszukiwanie, przyjęcie wezwania Bożego, harmonia i zgodność życia z przyjętą wiarą, nawet za cenę niezrozumienia i prześladowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję