Reklama

Niedziela Wrocławska

O odwadze życia

Na wielkopostnym dniu skupienia „Ukochana” spotkały się we wrocławskim klasztorze sióstr elżbietanek kobiety „duże i małe”.

2023-03-19 08:31

Magdalena Lewandowska

Podczas panelu uczestniczki przygotowywały kolaż na swój temat.

Podczas panelu uczestniczki przygotowywały kolaż na swój temat.

– Widzimy w kobietach wielkie pragnienie przeżycia dnia skupienia, zatrzymania się, zastanowienia się nad sobą i nad swoją wiara. Takich spotkań dla kobiet jest w naszej archidiecezji ostatnio dużo i to dobrze – mówi organizatorka s. Maria Czepiel, elżbietanka. I dodaje: – Potrzebujemy dzisiaj odkrywania wciąż na nowo, że jesteśmy kochane, potrzebne, piękne. Że jest Ktoś, kto chce nas uwalniać od naszych trudów, ciężarów – stąd rozważałyśmy fragment z Pisma Świętego o kobiecie cierpiącej na krwotok. W każdej z nas jest takie „źródło krwotoku”, które powoli odbiera nam życie. Często szukamy pomocy tylko w ludzkich możliwościach, ale musimy sobie uświadomić, że jest Ktoś, kto na nas patrzy z miłością, obejmuje całe nasze życie, Kto chce nas uwalniać od tego, co przygniata do ziemi. I nawet jeśli zewnętrzne okoliczności naszego życia się nie zmienią, to jeżeli zaczniemy oddawać życie Jezusowi, dotykać się jego płaszcza, to tę samą rzeczywistość będziemy przeżywać już zupełnie inaczej – nie będziemy same.

Około 50 uczestniczek rozpoczęło spotkanie od wsłuchiwania się w Słowo Boże i odczytywania go w kontekście własnego życia. Panel „Bliżej siebie. O odwadze życia.” poprowadziła Adriana Kwiatkowska z Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, by panie mogły przez pracę ze sobą nawzajem i sobą samym odkrywać, co jest ich bogactwem. Warsztaty miały także pomóc lepiej poznać siebie i stanąć w prawdzie, by jeszcze bardziej kochać Jezusa i innych ludzi. – Chciałabym, aby kobiety podczas tego spotkania mogły odkryć w sobie i swoja siłę, i swoją słabość, wtedy będą mogły zacząć żyć prawdziwie i odważnie. Będą mogły tworzyć prawdziwe relacje, co prowadzi nas do Boga. A przecież najważniejsza relacja jaką mamy w życiu to właśnie relacja z Bogiem – tłumaczy Adriana Kwiatkowska.

– Dzisiaj czytałyśmy fragment Ewangelii o kobiecie cierpiącej na krwotok. Ona, żeby podejść do Jezusa, musiała się trochę odsłonić, przebić przez tłum. Na początku robiła to z ukrycia, na końcu Jezus ją „wyciąga” na środek i „odsłania” przed wszystkimi. I o to też chodzi w naszym życiu: żebyśmy wyszły na środek, pokazały siebie w swoim pięknie i w swojej słabości, i dzięki temu mogły budować prawdziwe relacje z innymi i z Bogiem. Bo kiedy my będziemy prawdziwe i pełne, to świat wokół nas też będzie zmieniał się na lepsze. To oczywiście wymaga odwagi, boimy się bliskości – ten dzień skupienia jest właśnie po to, byśmy były „kroczek” bliżej do siebie samych, do innych ludzi i do Boga – podkreśla Adriana.

Po panelu był czas, by to, co uczestniczki odkryły trudnego, oddać Jezusowi w sakramencie spowiedzi. Z okazji wspomnienia św. Józefa w litanii prosiły świętego – który, jako Opiekun Maryi, jest także opiekunem kobiet – aby pomógł im odpowiednio gospodarować swoim życiem. Mszę św. na zakończenie dnia skupienia sprawował bp Jacek Kiciński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uzdrowienie to coś więcej niż fizyczna przemiana

[ TEMATY ]

homilia

rozważanie

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 5, 1-16.

Wtorek, 21 marca 2023. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Silna i przedsiębiorcza kobieta

Niedziela Ogólnopolska 12/2022, str. VIII

pl.wikipedia.org

Św. Benedykta od Bożej Opatrzności Cambiagio Frassinello

Św. Benedykta od Bożej Opatrzności
Cambiagio Frassinello

Ideał, który realizowała św. Benedykta od Bożej Opatrzności stał się fundamentem nowoczesnego podejścia do edukacji i roli kobiety w społeczeństwie.

Już w dzieciństwie Benedykta Cambiagio miała pragnienie życia w zakonie, ale jej rodzice byli temu przeciwni. Dlatego, zgodnie z ich wolą, 7 lutego 1816 r. wyszła za mąż za Giovanniego Battistę Frassinellego. Postanowili jednak żyć w czystości. Za zgodą męża, w lipcu 1825 r., Benedykta wstąpiła do klasztoru sióstr urszulanek w Capriolo. Giovanni natomiast został bratem zakonnym w zgromadzeniu ojców somasków. Po kilku miesiącach pobytu u urszulanek Benedykta zrozumiała, że jej powołaniem nie jest kontemplacja, lecz apostolstwo czynne. Wróciła do domu rodziców w Pawii i, mimo ogromnych trudności – głównie materialnych, opiekowała się młodymi dziewczętami. W 1826 r. założyła dla nich ośrodek pomocy. Tak powstało dzieło apostolskie wspomagane przez licznych dobroczyńców i wolontariuszy. W tej pracy pomagał jej również Giovanni. W 1827 r. oboje odnowili przed biskupem ślub czystości. Pobyt w Pawii przyniósł jednak Benedykcie dużo cierpień. Na skutek pomówień w 1838 r. musiała opuścić miasto i przekazać biskupowi założony przez siebie ośrodek.

CZYTAJ DALEJ

Wykupieni. Wielkopostny projekt Gospel Rain

2023-03-21 20:45

Gospel Rain

Zapraszamy na wyjątkowe koncerty wielkopostne: 26 marca - do kościoła Miłosierdzia Bożego w Puławach, 1 kwietnia - do kościoła Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku oraz 2 kwietnia - do kościoła św. Piotra w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję