W ubiegłym roku przeprowadzono na świecie 44 miliony aborcji. W konsekwencji aborcja jest pierwszą przyczyną śmierci w skali globalnej. Dane te podał bioetyczny portal informacyjny Gènétique.org, należący do Fundacji Jérôme’a Lejeune’a.
„Kto weźmie odpowiedzialność przed Bogiem za miliony i miliony dzieci, którym nie dano szansy na to, by żyły, kochały i były kochane? (...) Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu. Nigdy nie odrzucajmy tego daru Bożego”. Te słowa św. Matki Teresy z Kalkuty przypomniał w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. św. Jan Paweł II. Papież wielokrotnie z bólem powtarzał, że naród, który zabija własne dzieci, nie ma przyszłości. „Miarą cywilizacji — miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury — jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej” – podkreślał w Kaliszu św. Jan Paweł II.
Odpowiedzią na ten apel są różne działania dążące do kształtowania cywilizacji życia. Po raz trzeci Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zorganizowało od 19 do 25 marca Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, w tym roku pod hasłem: „Troska o życie od poczęcia wychowaniem do pokoju”. Modlitwą obejmowano młodzież, by była wierna chrześcijańskim wartościom, cały personel medyczny, dziennikarzy i polityków. Celem modlitwy stała się sprawiedliwość społeczna, przejawiająca się m.in. w realnej pomocy państwa osobom z niepełnosprawnościami.
Reklama
W Lublinie w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 11.00 na Placu Litewskim przed kościołem oo. Kapucynów odmawiany jest publiczny Różaniec – zadośćuczynienie za grzech aborcji. Modlitwę prowadzą członkowie Fundacji Pro-Prawo do Życia, którzy następnie o godz. 12.15 przed Bramą Krakowską organizują pikietę. Jej celem jest uświadomienie, czym jest aborcja; że jest to niewyobrażalne cierpienie dzieci, z których wiele przeżywa próby ich zabicia oraz że wywołuje konsekwencje psychiczne i fizyczne u kobiet, często żałujących swego czynu. Choć nie brakuje przeciwników tych wydarzeń, są pojedyncze osoby i rodziny, które zatrzymują się i dołączają do modlitwy. W większości jednak przypadków przechodnie reagują obojętnością.
W wymiarze lokalnym również podejmowane są modlitwy w intencji przyjęcia i poszanowania każdego ludzkiego życia. Po raz szósty w parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, w Tygodniu Modlitw o Ochronę Życia organizowana jest od północy 19 marca do północy 25 marca sztafeta modlitwy w tej intencji, w formie Nieustającego Różańca. Jest to również przygotowanie do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w Dniu Świętości Życia.