Reklama

Niedziela Lubelska

Tydzień Modlitw o Ochronę Życia

Tomasz Kamiński

W ubiegłym roku przeprowadzono na świecie 44 miliony aborcji. W konsekwencji aborcja jest pierwszą przyczyną śmierci w skali globalnej. Dane te podał bioetyczny portal informacyjny Gènétique.org, należący do Fundacji Jérôme’a Lejeune’a.

„Kto weźmie odpowiedzialność przed Bogiem za miliony i miliony dzieci, którym nie dano szansy na to, by żyły, kochały i były kochane? (...) Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu. Nigdy nie odrzucajmy tego daru Bożego”. Te słowa św. Matki Teresy z Kalkuty przypomniał w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. św. Jan Paweł II. Papież wielokrotnie z bólem powtarzał, że naród, który zabija własne dzieci, nie ma przyszłości. „Miarą cywilizacji — miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury — jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej” – podkreślał w Kaliszu św. Jan Paweł II.

Odpowiedzią na ten apel są różne działania dążące do kształtowania cywilizacji życia. Po raz trzeci Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zorganizowało od 19 do 25 marca Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, w tym roku pod hasłem: „Troska o życie od poczęcia wychowaniem do pokoju”. Modlitwą obejmowano młodzież, by była wierna chrześcijańskim wartościom, cały personel medyczny, dziennikarzy i polityków. Celem modlitwy stała się sprawiedliwość społeczna, przejawiająca się m.in. w realnej pomocy państwa osobom z niepełnosprawnościami.

Reklama

W Lublinie w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 11.00 na Placu Litewskim przed kościołem oo. Kapucynów odmawiany jest publiczny Różaniec – zadośćuczynienie za grzech aborcji. Modlitwę prowadzą członkowie Fundacji Pro-Prawo do Życia, którzy następnie o godz. 12.15 przed Bramą Krakowską organizują pikietę. Jej celem jest uświadomienie, czym jest aborcja; że jest to niewyobrażalne cierpienie dzieci, z których wiele przeżywa próby ich zabicia oraz że wywołuje konsekwencje psychiczne i fizyczne u kobiet, często żałujących swego czynu. Choć nie brakuje przeciwników tych wydarzeń, są pojedyncze osoby i rodziny, które zatrzymują się i dołączają do modlitwy. W większości jednak przypadków przechodnie reagują obojętnością.

W wymiarze lokalnym również podejmowane są modlitwy w intencji przyjęcia i poszanowania każdego ludzkiego życia. Po raz szósty w parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, w Tygodniu Modlitw o Ochronę Życia organizowana jest od północy 19 marca do północy 25 marca sztafeta modlitwy w tej intencji, w formie Nieustającego Różańca. Jest to również przygotowanie do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w Dniu Świętości Życia.

2023-03-21 10:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Dookoła za dużo niepewności, stresu i bólu, aby stać bezczynnie i patrzeć na to z boku. Czas zacząć działać, bo do stracenia nie ma go już wiele. Nie chcemy być w tym sami. Dlatego w naszej akcji majowej polecamy Ci tylko jedno: TrzyMaj się Maryi! - wtedy wszystko będzie dobrze.

„Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie”. Maryja zawsze wie, co jest dla nas najlepsze. Będąc z Nią, nasza relacja z Bogiem rozkwitnie jak majowe konwalie i magnolie. Matka Boża to najlepszy towarzysz naszej duchowej drogi, o czymś zaświadczają całe rzesze świętych. Trzymając się Maryi - jesteśmy bezpieczni.

CZYTAJ DALEJ

Cud miłosierdzia, z którego korzystamy

2023-05-28 10:13

[ TEMATY ]

rozważania

fot s. Amata J. Nowaszewska CSFN

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Miał w rękach światło. Pogrzeb śp. ks. Mariana Kubeckiego

2023-05-29 16:17

[ TEMATY ]

Msza św. pogrzebowa

ks. Marian Kubecki

Monika Jaworska

Uczestnicy Mszy św. żałobnej w Dębowcu.

Uczestnicy Mszy św. żałobnej w Dębowcu.

– Tylko ludzie święci i ci, którzy mocno kochają, mają słońce w swoim sercu i dłoniach. A kiedy przechodzą koło nas, przez nasze ścieżki życia, zostawiają ślad w naszej pamięci. Światło ma ten, który po nie sięga, kto je pielęgnuje. Światło i piękno jest na świecie, bo Pan Bóg je nam dał – powiedział ks. Leszek Kostrzewa, żegnając śp. ks. Mariana Kubeckiego, który odszedł do Pana w 76. roku życia i 50. roku kapłaństwa.

Mszę św. żałobną celebrowali licznie zgromadzeni kapłani 4 maja w parafii św. Małgorzaty w Dębowcu, gdzie ks. Kubecki był ponad 20 lat proboszczem. Przewodniczył jej bp Roman Pindel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję